Świąteczne Smaki Miasta

fot. TVN Warszawa
fot. TVN Warszawa
Źródło: | Gazeta Wyborcza, tvn24.pl, TVN24
Na przygotowywanie świątecznych potraw, w kolejnym odcinku Smaków Miasta, Krystian wybrał się do restauracji Halka, która mieści się przy ul. Pańskiej 85. Zakupy do wspólnego gotowania nasz szef kuchni zrobił w Delikatesach Piotr i Paweł, które mieszczą się w Centrum Handlowym Blue City przy Al. Jerozolimskich 167.

KutiaSkładniki:Pęczak – ok. 400 gMasa makowa – ok. 0,5 kgRodzynki - 1 garśćPłatki migdałów – 1 garśćSuszone morele – 1 garśćMiód – 100 mlMleko – 1 litrSkórka pomarańczowa – do dekoracji

W garnku zalewamy mak mlekiem i gotujemy przez ok. 2-3 godziny. Mleko powinno przykryć mak dwukrotnie. Kiedy całość się zagotuje i mleko wyparuje, a masa zgęstnieje należy ja przemielić trzykrotnie. Ugotowany pęczak przekładamy do garna i łączymy z przemieloną masą makową (na 3 porcje dajemy 400 g pęczaku i ok. 20 g masy makowej). Pęczak i masę podgrzewamy na małym ogniu. Dodajemy sparzone wcześniej rodzynki, płatki migdałów i suszone morele. Gotujemy wszystko na wolnym ogniu przez ok.10-12 minut. Całość słodzimy miodem - jego ilość uzależniamy od tego, jak słodką chcemy uzyskać kutię. Po ugotowaniu całość przekładamy do miski i ozdabiamy startą skórką z pomarańczy.

Śledź narodowy biało-czerwony – 3 porcjeSkładniki:Filet śledziowy – 6 sztuk2 cebuleOlej – 300 mlWino czerwone wytrawne – 100 mlKoncentrat buraczany – 50 mlPęczek kopruSzczypta przyprawy korzennej (przyprawa do piernika)Sól, pieprz do smaku

Przygotowanie śledzi czerwonych: Najpierw należy przygotować zalewę: do miseczki przelewamy koncentrat buraczany, wino czerwone oraz ok. 150 ml oleju. Filety śledziowe kroimy w romby i przekładamy do marynaty. Posypujemy je przyprawą korzenną, pokrojoną w piórka cebulą i pokrojonym świeżym koperkiem. Tak zamarynowane śledzie wstawiamy do lodówki na 10 godzin.

Przygotowanie śledzia tradycyjnego: filety ze śledzia kroimy w romby, przekładamy do miseczki i zalewamy olejem roślinnym. Posypujemy pieprzem i pokrojona w piórka cebulą. Wstawiamy śledzie w marynacie do lodówki również na 10 godzin.Danie serwujemy ze sparzoną, pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z koperkiem.

fot. TVN Warszawa

fot. TVN Warszawa

Dorsz w sosie śmietanowymSkładniki na 3 porcje:Filet z dorsza – 450 gMąka -100 gPieprz cytrynowySól, pieprzOlej roślinny – 100 ml30 % śmietana – 0,5 lSzpinak – 500 g5 ząbków czosnku6 pieczarek1 cytrynaLiść laurowy – 2 sztukiGałka muszkatołowa – 1 sztukaKardamon – 3 ziarenkaOpakowanie młodego szpinaku

Ciasto drożdżowe do pieczarek:Drożdże – 60 gCukier – 20 gMleko – 200 mlMąka – 200 g

Filet z dorsza kroimy na 3 kawałki. Przyprawiamy pieprzem cytrynowym i szczyptą soli i oprószamy delikatnie mąką. Tak przygotowane filety wykładamy na rozgrzany na patelni olej roślinny i smażymy, aż ryba stanie się krucha. Po usmażeniu zdejmujemy ją z patelni, pozbywamy się z patelni tłuszczu i na tę samą patelnie wykładamy śmietanę. Do śmietany dodajemy 2-3 ziarenka kardamonu, 2 liście laurowe, trochę pieprzu cytrynowego, szczyptę soli i starta gałkę muszkatołową. Kiedy śmietana z przyprawami się zagotuje, przekładamy do niej usmażone wcześniej filety z dorsza i smażymy jeszcze ok. 6 minut. Na koniec dodajemy sok z połówki cytryny.

W międzyczasie do rondelka, na nierozgrzany jeszcze olej, wrzucamy plasterki pokrojonego czosnku i wykładamy na to liście świeżego szpinaku. Przyprawiamy solą, pieprzem, startą gałka muszkatołową. Chwilę trzymamy na wolnym ogniu mieszając szpinak.

Przygotowanie pieczarek: umyte wcześniej pieczarki panierujemy w mące. Na patelni rozgrzewamy olej i wykładamy na nią pieczarki obtoczone ciastem drożdżowym. Smażymy je dokładnie z dwóch stron przez ok. 15 minut na wolnym ogniu. Wykładamy racuchy na papierowy ręcznik, aby odsączyć je z tłuszczu.

fot. TVN Warszawa

fot. TVN Warszawa

Racuchy z jabłkiem podawane z lodami cynamonowymi i sosem śliwkowo winnymSkładniki na 3 porcje:Mąka pszenna – ok. 180 g2 jajkaDrożdże – 30 gMleko – 150 mlCukier – 100 g1 jabłko2 śliwkiWino czerwone wytrawne – 100 mlCukier brązowy – 1 łyżka stołowaLody cynamonowe – 2 gałkiŚwieża mięta – do dekoracji

W małej miseczce rozprowadzamy drożdże z cukrem i dolewamy trochę mleka. Wszystko ze sobą mieszamy.

W drugiej misce łączymy ze sobą 180 g mąki pszennej, cukier, 2 jajka i trochę mleka i wszystko łączymy z rozrobionymi drożdżami i dokładnie mieszamy tak, żeby konsystencja ciasta nie miała grudek. Z tak przygotowanego ciasta smażymy placki na dobrze rozgrzanym na patelni tłuszczu.

W międzyczasie kroimy w cienkie plasterki jabłko i układamy te plastry na smażonym racuchu. Usmażone racuchy dobrze jest odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku.

Przygotowanie sosu winnego: na patelni z odrobiną wody skarmelizuj brązowy cukier, aż nabierze koloru ciemnozłotego. Na skarmelizowany cukier wrzuć pokrojone śliwki i wszystko podlej czerwonym winem. Gotuj, aż sos zgęstnieje a śliwki zmiękną.

Na wyłożone na talerz racuchy wyłóż śliwki oraz sos winny. Danie podawaj z kulkami lodów cynamonowych i listkiem świeżej mięty.

myk

Czytaj także: