Stołeczne PiS i Krytyka Polityczna na wojennej ścieżce


Stołeczne PiS wkroczyło na wojenną ścieżkę z Krytyką Polityczną. Choć radnym nie udało się na razie wyrzucić jej z lokalu na Nowym Świecie, to nie składają broni. Teraz zainteresowali się finansami wydawcy, a konkretnie pieniędzmi, które ten dostał z miejskiej kasy. Krytyka denerwuje się, że po zajściiach 11 listopada radni skoncentrowali swoją uwagę na niej, a nie na chuliganach, którzy zdemolowali plac Konstytucji.

PiSi Krytyka Polityczna nigdy nie pałały do siebie specjalną sympatią, ale topór wojenny został wykopany przy okazji 11 listopada.

Krytyka była jedną z organizacji wchodzących w skład koalicji organizującej tego dnia pod hasłem "Faszyzm nie przejdzie" blokadę Marszu Niepodległości. PiS formalnie w Marszu nie uczestniczyło. Organizowały go Młodzież Wszechpolska i ONR.

Na akcję blokowania Marszu do Polski przyjechali m.in. bojówkarze z zagranicy, głównie członkowie niemieckiej Antify. Krytyka Polityczna zdecydowanie zaprzecza jednak temu, że to ona zaprosiła te bojówki.

O co poszło?

Wydarzenie, które stało się głównym zarzewiem sporu, miało miejsce około południa na Nowym Świecie. Około 100 bojówkarzy Antify najpierw starło się z grupą polskich narodowców. Kiedy zaczęła rozdzielać ich policja, Niemcy zaatakowali funkcjonariuszy.

Gdy na Nowy Świat ściągnięto posiłki, Antifa zaczęła uciekać. Choć Krytyka odżegnuje się od związków z zadymiarzami, to schronili się oni właśnie w jej lokalu. Policja zatrzymała bojówkarzy i w asyście pracowników Nowego Wspaniałego Światu przeszukała kawiarnię. Znaleziono w niej broń - m.in. pałki, kastety i pojemniki z gazem.

Sekretarz redakcji Krytyki Politycznej Michał Sutowski podkreśla, że broń nie była wcześniej w lokalu przechowywana. Powtarza też, że "Krytyka" "stanowczo odcina się od wszystkich działań nastawionych na stosowanie przemocy i, że jeśli podczas piątkowych wydarzeń doszło do jakichkolwiek ataków ze strony antyfaszystów, m.in. znieważania osób z grupy rekonstrukcyjnej, redakcja jednoznacznie je potępia.

PiS chce eksmisji

W poniedziałek radni PiS zwrócili się do władz dzielnicy Śródmieście o natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu na Nowy Wspaniały Świat ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego - wydawcą Krytyki Politycznej.

"Zgodnie z wytycznymi zespołu rekomendującego najem lokalu, najemca m.in. zobowiązany był do realizowania "programu kulturalnego (...) budującego pozytywny wizerunek Warszawy i Dzielnicy Śródmieście i odzwierciedlającego prestiżowe położenie lokalu przy Trakcie Królewskim" oraz "kształtowanie działalności społeczno-kulturalnej w duchu otwartości na różne środowiska i poglądy. W związku z powyższym "radni Klubu PiS domagają się od Zarządu Dzielnicy natychmiastowego rozwiązania ww. umowy najmu z powodu prowadzenia przez najemcę działań sprzecznych z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego" - napisali samorządowcy.

Władze dzielnicy na poniedziałkowej sesji uznały, że na razie o eksmisji nie może być mowy, ale obiecały, że zbadają jeszcze tę sprawę.

Krytyka odpowiada

Zarząd Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego odpowiedział oświadczeniem rozesłanym do mediów:

Radni „Prawa i Sprawiedliwości" próbują twórców Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, a nie tych, którzy bili się z policją i doprowadzili do zniszczeń w Warszawie, obarczyć odpowiedzialnością za zamieszki.

Przypominamy, że nikt z nas nie uczestniczył w żadnych starciach z policją, ani z nikim innym. Nikt z nas nie doprowadził do żadnych zniszczeń. Nikomu z nas policja nie postawiła żadnych zarzutów. Wszelkie akty przemocy jednoznacznie potępiliśmy.

A fakt, że policja bez żadnych zastrzeżeń wobec nas wyprowadziła z otwartego Centrum Kultury grupę zagranicznych demonstrantów nie jest podstawą do zarzucenia nam czegokolwiek w związku z umową, którą podpisaliśmy z Zarządem Gospodarowania Nieruchomościami. Cytowanie jakichś wypowiedzi sprzed roku któregokolwiek z naszych redaktorów w niczym tu radnym PiS nie pomoże. Gdyby za wizyty kontrowersyjnych gości lub za wyraziste metafory w prasie odbierano lokale, to „Prawo i Sprawiedliwość" przeżyłoby najgorszy w ostatnich latach na świecie kryzys mieszkaniowy.

Radnym proponujemy nie ośmieszać się, tylko zająć się tymi, którzy dewastowali miasto, a nie tymi, którzy robią w nim kulturę.

PiS liczy pieniądze

Radni nie tylko nie umilkli, ale poszli za ciosem. Chcą sprawdzić, ile pieniędzy dostał do tej pory wydawca Krytyki od miasta i jak się z nich rozliczył. Doniosła o tym strona sympatyków stołecznego PiS. Link do niej radni rozsyłają do redakcji radni.

- Chcemy poznać łączną kwotę dofinansowania, jaką miasto przekazało stowarzyszeniu. W tej sprawie wyślemy odpowiednie interpelacje do miasta i do wszystkich dzielnic. Z drugiej strony chcemy zweryfikować, czy stowarzyszenie wywiązuje się z umowy zawartej z miastem na wynajem lokalu, czy składa sprawozdania ze swojej działalności. Już dwa lata temu protestowaliśmy przeciw podpisaniu umowy ze stowarzyszeniem, teraz pozostaje sprawdzić czy zarząd, podpisując umowę, podjął trafną decyzję - tłumaczy Piotr Kaźmierczak z PiS.

Strona, którą rekomendują radni, wstępnych wyliczeń już dokonała. Podaje, że od 2008 roku wydawca Krytyki dostał od miasta na organizację różnych przedsięwzięć 475 000 złotych dotacji.

Ciąg dalszy nastąpił

Wydarzenie z Nowego Światu okazały się tylko jednym z epizodów 11 listopada. Przed godziną 15.00 Kolorowa Niepodległa zgodnie z zapowiedziami zablokowała trasę planowaną trasę Marszu Niepodległości. Podchodzących w okolice blokady narodowców witały lecące w ich kierunku butelki. W bocznych uliczkach dochodziło do bójek pomiędzy narodowcami, a lewakami.

Około godziny 15.00 kilkusetosobowa grupa agresywnych chuliganów, która przyszła na Marsz Niepodległości , zaczęła regularną walkę z policją na placu Konstytucji. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie i petardy. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, w ruch poszły pałki. Zamieszki trawały jeszcze kilkadziesiąt minut po tym, gdy większość uczetników Marszu spokojnie odeszła w stronę pomnika Dmowskiego. Pseudokibice zdążyli w tym czasie zniszczyć przystanki autobusowe, radiowozy i bruk na placu.

Około godz. 17.00 uczestnicy marszu dotarli na Plac na Rozdrożu. Gdy składano kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego, ciągnące z marszem grupy chuliganów zaatakowały dziennikarzy.

Najpierw grupka zamaskowanych szalikami i kominiarkami młodych ludzi zniszczyła samochód TVN Meteo. W płomieniach stanął wóz transmisyjny TVN24. Uszkodzono też samochody Polsatu i Polskiego Radia.

Po zakończeniu manifestacji organizatorzy obydwu zgromadzeń zdecydowanie odcięli się od osób, które uczestniczyły w zamieszkach. Zarówno przedstawiciele Marszu Niepodległości, jak i Kolorowej Niepodległej zapewniają, że manifestacje miały pokojowy charakter.

Chuligani nieistotni?

Radni PiS kwestii zamieszek poświęcają zdecydowanie mniej uwagi niż incydentowi z Nowego Światu. Na wątpliwości, czy stołeczny PiS rzeczywiście interesuje polityczna walka z Krytyką, a nie dewastowane miasto, Kaźmierczak jednak odpowiada:

- To, co działo się na placu Konstytucji czy placu Na Rozdrożu również potępiamy. My zajęliśmy się tym, co można zidentyfikować na terenie Śródmieścia. Nasze poglądy są skrajnie różne, stąd też może doszukiwanie się polityczności w naszych działaniach - przekonuje.

Lokal na trzy lata

Środowisko "Krytyki Politycznej" działa w lokalu przy ul. Nowy Świat 63 od trzech lat. Powstała tam m.in. kawiarnia Nowy Wspaniały Świat.

Ze względu na roszczenia do nieruchomości, umowa została podpisana na 36 miesięcy. Wcześniej przez kilka lat dawna restauracja Nowy Świat stała pusta. Nie było chętnych na jej prowadzenie, więc władze Śródmieścia zdecydowały się wynająć lokal po preferencyjnych stawkach (12 zł za mkw.) organizacji, która wygra konkurs.

bf/mz

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl