Spółka z taśm Kaczyńskiego. To Srebrna miała zbudować wieżowiec

Historia spółki Srebrna (MATERIAŁ Z MARCA 2018 ROKU)
Historia spółki Srebrna (MATERIAŁ Z MARCA 2018 ROKU)
TVN24
Historia spółki Srebrna (MATERIAŁ Z MARCA 2018 ROKU)TVN24

Wieżowiec planowany na działce przy ulicy Srebrnej to najbardziej znana i kontrowersyjna inicjatywa spółki Srebrna, związanej z otoczeniem Jarosława Kaczyńskiego. Negocjacje wokół budowy biurowca opisała "Gazeta Wyborcza", a my przypominamy historię powstania spółki i zawirowania przy jej sztandarowej inwestycji.

TAŚMY KACZYŃSKIEGO - CZYTAJ WIĘCEJ

Siedziba spółki znajduje się w budynku przy Alejach Jerozolimskich 125/127, ale wieżowiec miał powstać kawałek dalej - na rogu Srebrnej i Towarowej. Jego wizualizację ujawniła już wcześniej "Gazeta Wyborcza".

Wynika z niej, że w planach spółki jest budowa blisko 200-metrowego budynku z 49 piętrami i o powierzchni przekraczającej 100 tysięcy metrów kwadratowych. Wpływy z jej wynajmu dla Srebrnej mogłyby - według wyliczeń współautora wtorkowego tekstu Wojciecha Czuchnowskiego - osiągnąć nawet 250-300 milionów złotych rocznie (we wcześniejszym tekście "Wyborcza" szacowała tę kwotę niżej - na 81 milionów). Na dolnych piętrach miałyby znaleźć się centrum konferencyjne, nad nim - biura, a powyżej czterogwiazdkowy hotel i restauracja na najwyższym piętrze. Oszacowano, że realizacja tej inwestycji może kosztować około miliarda złotych.

Podział majątku

Do zrozumienia mechanizmu przejęcia przez Srebrną nieruchomości w centrum Warszawy, konieczne jest cofnięcie się do lat 70. ubiegłego stulecia. W czasach głębokiego komunizmu powstała Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza Prasa-Książka-Ruch (RSW). Był to należący do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej koncern prasowy, który wydawał między innymi "Trybunę Ludu" czy "Express Wieczorny".

Spółdzielnię zlikwidowano wraz ze zmianami ustrojowymi na podstawie ustawy z marca 1990 roku. Komisja likwidacyjna miała jeden cel - podzielić majątek koncernu.

W 1991 roku w ten sposób za 1,6 miliona złotych (przed denominacją) "Express Wieczorny" trafił w ręce fundacji, czyli medialnej oficyny Porozumienia Centrum - pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego. To na jej bazie powstanie później Prawo i Sprawiedliwość. "Express" był w PRL-u chętnie czytaną popołudniówką. Ale z początkiem lat 90. gazeta sensacyjna, czasami rozrywkowa, stała się gazetą polityczną. Czytelnicy zaczęli się od niej odwracać i kilka lat później, gdy miała już innego właściciela, została zamknięta.

W kolejnych latach Fundacja Prasowa "Solidarność" kupuje także cztery nieruchomości. W sumie zapłaciła za nie Skarbowi Państwa 42 miliardy starych złotych (dziś to 4,2 miliona).

Jak powstała spółka Srebrna?
Jak powstała spółka Srebrna?TVN24

Tytuły prasowe i nieruchomości

Tymczasem w roku 1995 roku została utworzona spółka Srebrna. Założyły ją osoby należące do Porozumienia Centrum, a głównym udziałowcem Srebrnej została wspomniana Fundacja Prasowa "Solidarność" Jarosława Kaczyńskiego. Do spółki wniosła nieruchomości.

Z perspektywy czasu budynki okazały się istotniejsze niż tytuły prasowe. Były świetnie położone: siedziba "Expressu Wieczornego" przy Alejach Jerozolimskich 125/127, zakłady poligraficzne przy Nowogrodzkiej 84/86 (dziś siedziba PiS), budynek przy Ordona 3. Ale najbardziej atrakcyjna była działka przy Srebrnej 16, której wartość liczona jest w dziesiątkach milionów złotych, a zgodnie z przewidywaniami ekspertów będzie rosnąć.

W 2012 roku władze Srebrnej przekazały udziały w spółce na rzecz Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Od tej pory Instytut stał się większościowym udziałowcem Srebrnej.

Ludzie z otoczenia prezesa

Władze spółki rekrutowały się z otoczenia prezesa PiS. Członkiem zarządu spółki był Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Był szefem gabinetu politycznego, gdy Kaczyński - w latach 2006-2007 - stał na czele rządu. Wedle danych z Krajowego Rejestru Sądowego, we władzach wciąż jest Janina Goss, od lat przyjaciółka rodziny Kaczyńskich oraz Jacek Cieślikowski - kierowca i były asystent Jarosława Kaczyńskiego, obecnie sprawujący mandat radnego Warszawy z ramienia PiS.

Przez Srebrną przewinęli się także: Barbara Skrzypek, bardziej znana jako pani Basia - sekretarka z Nowogrodzkiej czy Jacek Rudziński, wieloletni przyjaciel Kaczyńskiego, nazywany cieniem prezesa PiS.

Zawirowania wokół wieżowca

Żeby zbudować wieżowiec, trzeba będzie zburzyć istniejący w tym miejscu budynek, który jest pozostałością po "Expresie Wieczornym". Do likwidacji XIX-wiecznego obiektu konieczna była opinia poświadczająca, że nie ma on wartości zabytkowych. Na zlecenie spółki Srebrna wydał ją wówczas rzeczoznawca w zakresie nieruchomości zabytkowych Jakub Lewicki (po wygranych przez PiS wyborach został wojewódzkim mazowieckim konserwatorem zabytków). Na tej podstawie komisja składająca się z wojewódzkiego i stołecznego konserwatora zabytków wykreśliła budynek z ewidencji zabytków.

Budowę wieżowca wstrzymał jednak brak decyzji ze strony ratusza, który na wniosek spółki powinien wydać tak zwaną "wuzetkę" - dokument dotyczący warunków zabudowy. Bez niego nie może ruszyć żadna inwestycja budowlana.

Jak podawało miasto, wnioskodawcy chcieli postawić 190-metrowy budynek. Urzędnicy zgadzali się najwyżej na 30 metrów wysokości.

W przeszłości, działkę nieskutecznie próbowało odzyskać miasto - w imieniu Skarbu Państwa. Pojawiały się też roszczenia spadkobierców. Kilka takich osób przed sądem reprezentował znany mecenas Robert N. (obecnie z zarzutami związanymi z aferą reprywatyzacyjną).

Jak informowały "Fakty" TVN, w ubiegłym roku kupnem ziemi należącej do Srebrnej zainteresowała się cypryjska spółka Conarius. Jej szefem jest znany warszawski deweloper Jan Zaleski-Ejgierd, ale w oświadczeniu przesłanym do redakcji oświadczył, że nie jest już zainteresowany transakcją.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że w inwestycję zaangażowany był austriacki biznesmen Gerald Birgfellner.

[object Object]
Srebrna sprzedaje nieruchomość"Fakty" TVN
wideo 2/5

kk/b

Pozostałe wiadomości

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała blisko trzy promile i opiekowała się trojgiem swoich wnuków w wieku od roku do trzech lat. O nieodpowiedzialnym zachowaniu 49-latki stołecznych strażników miejskich powiadomili przechodnie.

Pijana opiekowała się trojgiem wnuków

Pijana opiekowała się trojgiem wnuków

Źródło:
PAP

Radni Lewicy Miasto Jest Nasze z Pragi Południe przeprowadzili kontrolę w urzędzie w związku z klapą funkcjonowania Centrum Lokalnego Kamionek. Z ich raportu wynika, że - wbrew temu, co komunikowała dzielnica - chętnych na wynajem pawilonów nie brakowało.

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny. Przedstawiciel ratusza zapowiedział, że naprawa odbędzie się wyłącznie na koszt wykonawcy.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl