Społecznik, lekarz, student, informatyk. Kukiz'15 idzie do wyborów


Na listach do Rady Warszawy Kukiz’15 stawia na społeczników. Część z nich do tej pory nie była zaangażowana politycznie - powiedział w rozmowie z PAP Adam Zieliński, koordynator Kukiz '15 do spraw wyborów samorządowych w stolicy. Jak dodał, jego ugrupowanie liczy na trzeci wynik wyborczy w Warszawie.

W czwartek przedstawiciele Kukiz'15 zgłosili swój komitet wyborczy w Państwowej Komisji Wyborczej. Ruch w wyborach samorządowych w stolicy startuje wspólnie m.in. z Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka, przedstawicielami związku zawodowego Solidarność 80, lokalnymi działaczami Unii Polityki Realnej oraz przedstawicielami dzielnicowych komitetów.

Według Adama Zielińskiego, koordynatora Kukiz'15 do spraw wyborów samorządowych w stolicy, na listach znajduje się łącznie ponad 400 kandydatów, którzy startować będą do sejmiku województwa mazowieckiego, Rady Warszawy i rad dzielnicowych.

Zapytany, kim są kandydaci na radnych, odpowiedział, że "dominują ludzie młodzi, niezaangażowani do tej pory politycznie". - Są wśród nich między innymi prawnicy, naukowcy, lekarze, informatycy czy studenci - dodał koordynator Kukiz'15.

Jedynki

Liderami list do Rady Warszawy będą: przedsiębiorca, społecznik zaangażowany w walkę z wyłudzeniami VAT i obronę pokrzywdzonych przedsiębiorców Artur Dobrowolski (Śródmieście i Ochota), student politologii i członek zarządu warszawskiego Kukiz’15 Michał Sawicki (Praga Południe i Rembertów), pracownik działu IT, absolwent politologii Daniel Roszkowski (Wola), działaczka na rzecz osób wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem, prezes Fundacji YouCanFreeUs Polska, przeciwdziałającej współczesnemu niewolnictwu, Agata Witkowska (Bielany i Żoliborz).

Oprócz nich, stołeczne listy Kukiz'15 otworzą: przedsiębiorca, zastępca prezesa stowarzyszenia Razem dla Białołęki Dariusz Olszewski (Białołęka i Praga Północ), przedsiębiorca i lokalny działacz Jarosław Modzelewski (Targówek, Wawer i Wesoła), prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Sebastian Tyszczuk (Bemowo, Ursus i Włochy), działaczka na rzecz ochrony życia i polityki prorodzinnej Lidia Sankowska-Grabczuk (Ursynów i Wilanów) oraz działaczka Ruchu Młodych Kukiz'15, prawniczka Żaneta Jarząb (Mokotów).

Sankowska-Grabczuk, rzeczniczka kampanii wyborczej do samorządu to jedyna kandydatka Prawicy RP, która znajdzie się na czołowym miejscu wspólnych list do Rady Warszawy. W rozmowie z PAP poinformowała, że w kampanii chciałaby się skupić m.in. na kwestii przywrócenia blasku miasta stołecznego oraz na edukacji związanej z ochroną życia i polityką prorodzinną.

"Słupki nie powinny być tak gęsto"

Z kolei Żaneta Jarząb, która w sztabie wyborczym pracuje w biurze rzecznika, powiedziała PAP, że w Radzie Warszawy chciałaby reprezentować interesy dzielnicy. Wśród swoich priorytetów wymieniła m.in. działania na rzecz rozwiązania problemu z parkowaniem. Jej zdaniem słupki, które ustawia miasto, nie powinny być montowane tak gęsto.

Innym problemem, którym chce się zająć, jest rewitalizacja parków na Mokotowie i utworzenie tzw. "picnic place", czyli miejsc, gdzie można spędzić rodzinnie czas. Pozostałe zagadnienia to m.in. kwestia bezpieczeństwa czy likwidacja barier architektonicznych.

Zieliński powiedział PAP, że Kukiz'15 liczy na trzeci wynik w Warszawie, co - jego zdaniem - da ugrupowaniu kilka mandatów w radzie miasta i pozwoli na stworzenie własnego klubu.

Jakubiak chce odbudować Pałac Saski

Niedawno ugrupowanie Kukiz'15 ogłosiło, że jego kandydatem na prezydenta Warszawy będzie poseł Marek Jakubiak.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Ogrodzie Saskim Jakubiak powiedział, że chciałby, aby Pałac Saski, który został zburzony podczas II wojny światowej, wrócił na swoje dawne miejsce. - To jest tak piękny obiekt, którego odbudowa nie może być odkładana w czasie. Odbudowę Warszawy trzeba zakończyć symbolicznie - Pałacem Saskim - powiedział.

- Kończymy etap takiego stania w miejscu, czy też ciągłego odbudowywania i ponoszenia kosztów tej barbarzyńskiej napaści niemieckiej na Warszawę i zniszczenia jej totalnie - podkreślił.

Zapytany, co mogłoby się znaleźć w odbudowanym Pałacu Saskim, odpowiedział, że mogłyby się tam zostać ulokowane te biura ratusza, które odpowiadają za kontakty z mieszkańcami.

Kandydat Kukiz'15 zapowiedział również podjęcie starań o reparacje od Niemiec dla Warszawy.

- Jako przyszły prezydent Warszawy będę wszczynał postępowania dotyczące reparacji wojennych dotyczących Warszawy. Ja jako prezydent nie popuszczę tego tematu - zapowiedział kandydat Kukiz'15.

- Mamy już przygotowaną przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego dokumentację, a Jakubiak to dalej poprowadzi. Nie będzie migania się, tylko pieniądze na stół - mówił.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

Marek Jakubiak i Justyna Glusman byli gośćmi programu "Tak jest" w TVN24:

[object Object]
Dlaczego startują w wyborach?TVN24
wideo 2/4

PAP/mś/pm

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl