- Dziękuję wszystkim, którzy pomagali przy tej prywatyzacji, a także tym, którzy wątpili i zadawali pytania. Mam nadzieję, że spotkamy się za 15 lat i ocenimy, że to był dobry ruch – powiedziała po głosowaniu prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej wypowiedzi towarzyszyły okrzyki z sali: hańba.
SPEC dla Dalkii
Władze miasta podpisały już wstępną umowę z francuską firmą Dalkia, na mocy której SPEC ma zostać sprywatyzowany za ponad 1,4 mld zł. Decyzję musieli zatwierdzić jeszcze w czwartek radni miasta. 32 radnych było za, 22 przeciw. Teraz transakcję zbada jeszcze Komisja Europejska.
Francuskie ciepło
Dalkia to francuska firma, która inwestuje w Polsce i jest już m.in. właścicielem eletrociepłowni w Łodzi i w Poznaniu. Za 85 procent akcji SPEC będzie musiała zapłacić 1,44 milarda złotych. 15 procent akcji dostaną pracownicy spółki.
Ratusz zostawił sobie jedną akcję, żeby zachować stanowisko w radzie nadzorczej.
Podatki w Polsce
Podpisując umowę Dalkia zobowiązała się, że w ciągu 7 lat zainwestuje w rozwój przedsiębiorstwa minimum miliard złotych, nie sprzeda zakupionych akcji w ciagu 10 lat. Inwestor będzie też musiał płacić podatki w Polsce.
Jak informuje Dalkia, rozpoczęły się negocjacje z przedstawicielami związków zawodowych, które były przeciwne prywatyzacji. Miasto oddelegowało na te rozmowy swojego obserwatora.
Sprzedaż SPEC to największa prywatyzacja w historii warszawskiego samorządu.
mjc/par/ec