Skwer Jolanty Brzeskiej w rocznicę morderstwa

Skwer Jolanty Brzeskiej
Skwer Jolanty Brzeskiej
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Skwer Jolanty BrzeskiejTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Ikona walki o prawa lokatorów i symbol ruchu lokatorskiego - tak mówią członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów o Jolancie Brzeskiej. Właśnie minęło sześć lat od jej tragicznej śmierci. W tym roku to data szczególna - na Mokotowie nazwano jej imieniem skwer.

Skwer imienia Jolanty Brzeskiej znajduje się na tyłach Liceum im. Cervantesa, między Iwicką, Zakrzewską i Sielecką. Znajduje się nieopodal miejsca, gdzie mieszkała, czyli bloku przy Nabielaka 9.

- Jest bardzo fajnym miejscem, ale bezpieczniejszym miejscem są własne cztery ściany. Mam nadzieję, że gdzieś tu duch mojej mamy jest - mówiła podczas oficjalnego otwarcia córka Brzeskiej, Magda

Inicjator otwarcia, przedstawiciel Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Piotr Ciszewski zaznaczył, że stowarzyszenie nie do końca cieszy się z otwarcia skweru. - Wolelibyśmy, żeby Jolanta Brzeska była tu z nami - mówił.

- Niestety w Warszawie przez lata panowała patologia, której na imię reprywatyzacja, panował system, w którym człowieka można przekazać jako wkładkę mięsną razem z kamienicą, gdzie zwykli mieszkańcy miasta się nie liczą - podkreślił Ciszewski.

Zaznaczył, że chciałby, żeby skwer im. Jolanty Brzeskiej był miejscem spotkań lokalnej społeczności i zapewnił mieszkańców, że stowarzyszenie będzie dbać o to, żeby służył lokatorom. - Tak, jak Jolanta Brzeska pomagała i służyła innym ludziom - dodał.

W trakcie otwarcia skandowano hasła: "Solidarność naszą bronią" oraz "To nie towar - lokatorzy". Śpiewano piosenki upamiętniające Jolantę Brzeską. Na skwerze stanął głaz, na którym spisano postulaty Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Domaga się ono m.in. przywrócenia regulacji czynszów w prywatnych mieszkaniach, zatrzymania reprywatyzacji i wywłaszczenia czyścicieli kamienic, poszerzenia zasobów mieszkań komunalnych, anulowania sztucznych długów lokatorów oraz likwidacji eksmisji na bruk.

Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena zaznaczył, że autorką wielu z tych postulatów jest Jolanta Brzeska. Ocenił, że gdyby wprowadzono je w życie, wówczas być może uniknęłaby ona śmierci. Jak dodał, formalnie gospodarzem terenu, na którym znajduje się skwer jest Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. - Zakład Gospodarowania Nieruchomościami symbolicznie udostępnił skwer, ale dużo ważniejsze jest, żeby udostępniał mieszkania dla żywych, a nie skwery dla zmarłych - mówił.

Na wniosek mieszkańców

Wniosek o nazwanie tego miejsca imieniem Brzeskiej złożyli w ubiegłym roku mieszkańcy, którzy w tej sprawie zebrali ponad 200 podpisów. "Zginęła tak, jak żyła. A żyła, walcząc o prawo i godność człowieka" - napisali w uzasadnieniu. W listopadzie zgodnie poparli go radni PO i PiS z komisji nazewnictwa, a potem podczas sesji - Rada Warszawy.

- To wyjątkowy moment w radzie miasta. Po raz pierwszy będzie uchwalona uchwała upamiętniająca działacza społecznego, który został zamordowany. Jolanta Brzeska była współzałożycielką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Przez wiele lat działa na rzecz mieszkańców Warszawy pro publico bono. Zapłaciła za to najwyższą cenę – mówił wtedy radny Oskar Hejka (PiS).

Walczyła z kamienicznikami

Jolanta Brzeska była działaczką społeczną i obrończynią praw lokatorów. Pomagała ludziom, którym groziła eksmisja. Sama też zmagała się ze znanym kamienicznikiem Markiem M., który wykupił roszczenia do kamienicy w której mieszkała.

Opierała się przed eksmisją. Jej spalone ciało znaleziono sześć lat temu na polanie w Lesie Kabackim. Śledztwo wykazało, że została zamordowana, ale sprawców nigdy nie ujęto. W kwietniu 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w tej sprawie z powodu niewykrycia sprawców. Od jesieni ubiegłego roku prokuratura, ale już spoza stolicy, próbuje na nowo rozwikłać zagadkę śmierci Brzeskiej.

Zobacz materiał o śmierci Jolanty Brzeskiej:

Sprawa Jolanty Brzeskiej
Sprawa Jolanty BrzeskiejTVN24

PAP/md/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl