Postępowanie w tej sprawie wszczęte zostało z urzędu w grudniu 2022 roku. Jak możemy przeczytać na stronie konserwatora, budynek powstał w 1862 z przeznaczeniem na Biuro Powiatu Siedleckiego, przy dawnej ulicy Warszawskiej. W dwudziestoleciu międzywojennym mieściło się w nim między innymi starostwo powiatowe, komenda policji. W czasie okupacji niemieckiej — urząd skarbowy. Po wojnie w latach 1944-1956 budynek był siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Siedlcach. Znajdowały się w nim cele i katownia, w której odkryto kości ludzkie.
"Najgłośniejszą zbrodniczą akcją siedleckiego PUBP była "sprawa szesnastu", gdy UB w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r., między 22 a północą na ulicach Siedlec zastrzeliło szesnastu polskich patriotów, byłych żołnierzy Armii Krajowej (ustalono nazwiska dziewięciu ofiar). Ich zwłoki znaleziono w sześciu różnych miejscach na siedleckich rogatkach" - przypomina w komunikacie prasowym konserwator.
"Boże wybaw nas", "Jezu przebacz"
Z informacji zamieszczonych na stronie konserwatora możemy się również dowiedzieć, że klasycystyczna kamienica na planie litery L to budynek dwukondygnacyjny, murowany z czerwonej cegły, otynkowany, częściowo podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem.
W części parteru, na elewacji znajdują się dwie tablice. Inskrypcja pierwszej zawiera informację, że w budynku mieściła się katownia UB. Druga informuje o wydarzeniach nocy z 12/13 kwietnia 1945 r. wraz ze zidentyfikowanymi imionami i nazwiskami ofiar. Na parterze, przy pomieszczeniu dawnej katowni znajduje się tablica z napisem: "w tym pomieszczeniu przetrzymywano patriotów polskich, miejsce uświęcone męczeńską krwią zachowaj ciszę".
Od wejścia, na ścianach są inskrypcje wydrapane przez aresztowanych m. in.: ,"Boże wybaw nas", ,"Jezu przebacz", "Soszyński Piotr — Pióry".
Znajduje się tam również sarkofag w którym złożono odnalezione szczątki ludzkie. Na nim znajduje się tablica ze znakiem krzyża oraz inskrypcja.
Czytaj też >>> Pleśń i grzyb atakują historyczne malowidła
Autorka/Autor: kz
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ