Samorządowcy o projekcie aglomeracji. "Potworek organizacyjny"

[object Object]
Wiceprezydent WarszawyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

- Ustawa o ustroju Warszawy nie ma nic wspólnego z metropolią, nie rozwiązuje problemów metropolitalnych - uważa wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. - Żądamy wycofania projektu, który nie był dyskutowany, a konsultacje w jego sprawie są "fasadowe" - dodał.

W piątek w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się debata ekspercko-samorządowa poświęcona projektowi ustawy o ustroju Warszawy, zorganizowana przez stołeczny ratusz. Zaproszony został poseł Jacek Sasin, ale się nie zjawił. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

"Nie ma nic wspólnego z metropolią"

Olszewski przekonywał, że ustawa "nie ma nic wspólnego z metropolią". Według niego "budowana jest tylko po to, żeby zmienić ustrój miasta, a nie rozwiązać problemy metropolitalne". Wskazał, że pomysł PiS nie był poprzedzony żadną dyskusją na temat tego, w jaki sposób powinna funkcjonować metropolia. Wiceprezydent stolicy dodał, że do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery oraz do posła PiS Jacka Sasina były kierowane niejednokrotnie pytania, które miały wyjaśnić szczegóły proponowanych zmian i obaw z nimi związanych. Jednak - jak wskazał Olszewski - pytania te "pozostały bez odpowiedzi". Według niego sposób procedowania projektu PiS powoduje "napięcia", których - jak ocenił - można byłoby uniknąć poprzez projekt rządowy, który musi przejść konsultacje. Olszewski podkreślił, że samorządom zależy na dyskusji i szerokich konsultacjach w tej sprawie, a tych - jak stwierdził - przy projekcie poselskim zabrakło.

"Rozpocząć normalny proces"

- Jeśli chcemy poważnie traktować deklaracje i intencje dotyczące zacieśnienia współpracy, a nie jej narzucania, to powinniśmy dzisiaj żądać wycofania tego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy i rozpocząć normalny proces przygotowywania rządowego projektu popartego analizami i popartego dyskusją z mieszkańcami - podkreślił wiceprezydent. Wyjaśniał, że "czymś innym jest dyskusja o usługach, czyli o tzw. aglomeracjach, a czymś innym jest dyskusja o metropolii". Ta ustawa - jak ocenił - "miesza dwa porządku pojęciowe". Według Olszewskiego rozwiązanie, które jest "forsowane od góry" przyniesie więcej szkód niż pożytku. Dodał też, że prowadzone dopiero teraz konsultacje społeczne ws. projektu ustawy są "pozorne" i "fasadowe". - Konsultacji nie robi się wtedy, kiedy składa się projekt do Sejmu. Konsultacje to jest proces, w którym wypracowuje się rozwiązanie, które kładzie się następnie do dyskusji w Sejmie - uzasadniał. - Scenariusz, którego oczekujemy jest taki, że nie ma tej ustawy w Sejmie, pracujemy nad nowym rozwiązaniem, traktujemy ten projekt jako rządowy i pokazujemy dokładnie rozwiązania - zaznaczył wiceprezydent stolicy.

"Więcej pytań niż odpowiedzi"

Olszewski dodał, że liczy na to, że skoro pozytywnie przeszła ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego, to może uda się zrobić podobny projekt dla metropolii warszawskiej. Także burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan żądała wycofania z procedowania w Sejmie projektu ustawy i - jak podkreśliła - oczekuje "rzetelnej dyskusji". - Jest więcej pytań niż odpowiedzi i o te odpowiedzi bardzo prosimy. Jeżeli będą dobre odpowiedzi, to ja stanę przed mieszkańcami i powiem, że jest bezpiecznie - chcemy do metropolii - dodała. Radwan mówiła, że przyjęta w 2015 r. ogólna ustawa o związkach metropolitalnych "napawała optymizmem", bo współpraca pomiędzy samorządami i Warszawą "nieźle wychodzi". Wskazała, że nie widać w niej "zagrożenia" wynikającego z braku połączenia granicami. Obowiązująca, przyjęta przez rząd PO-PSL i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z 2015 r. o związkach metropolitalnych ma charakter uniwersalny. Według rządu Beaty Szydło zawiera jednak szereg wad. Ma ją obecnie zastąpić ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego, która w marcu została przyjęta przez Sejm i czeka na podpis prezydenta.

"Nie" dla "politycznego mordobicia"

Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski podczas piątkowej debaty w PKiN również stwierdził, że najważniejsze jest, żeby ustawa o ustroju Warszawy "w tym kształcie" została wycofana z drogi legislacyjnej. Uznał, że jest to "potworek organizacyjny", który jest "oderwany od woli mieszkańców". Ocenił, że jeśli w jego miejscowości dojdzie do referendum, to jest przekonany, że mieszkańcy zaznaczą, że "nie chcą być prowincją Warszawy". Z kolei zastępca prezydenta Pruszkowa Andrzej Kurzela wskazał na potrzebę "merytorycznej dyskusji" na ten temat oraz - przede wszystkim - na jej odpolitycznienie. - Niedobrze by się stało, gdyby zostało to sprowadzone do partyjnego mordobicia - zaznaczył. Dodał, że "trudno sobie wyobrazić, żeby metropolia nie funkcjonowała, ale musi być zachowana niezależność". Według niego obecna propozycja zmiany ustroju m. st. Warszawy "zniszczy dorobek" samorządów. - Musimy się skupić, żeby nie dopuścić do dalszego procedowania tego bubla prawnego - powiedział Kurzela. Uczestnicy debaty zgodzili się, że najważniejszą metodą walki z propozycją posłów PiS jest organizowanie referendów w tej sprawie. Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne.

Główne zdjęcie: PAP

PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP