Rusza Pokój na lato. Zielona oaza dla ludzi z wisłowstrętem

Pokój na lato od soboty
Pokój na lato od soboty
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Pokój na lato od sobotyLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Warsztaty ogrodnicze, wykłady varsavianistyczne, lekcje jogi, potańcówki z warszawskim fasonem i ciekawe koncerty. W sobotę rusza Pokój na lato, czyli letni pawilon "przyklejony" do muru przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Latem życie towarzyskie i kulturalne przenosi się nad Wisłę. Ale w mieście pozostaje kilka wysp, gdzie można zażywać kultury (i nie tylko) w niezobowiązującej, plenerowej atmosferze. W tym sezonie będą to zapewne plac Defilad, Pardon To Tu przy Nowym Teatrze i Pokój na lato. Ten ostatni to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego, które już po raz trzeci raz wystawiło zatopioną w zieleni drewnianą konstrukcję na skwerze wzdłuż Towarowej. Sukces ubiegłorocznej edycji sprawił, że program obecnej będzie szerszy, a sam pawilon nieco większy.

Wisły nie widać, jest morze aut

- Wisła jest latem popularna, ale my liczymy na ludzi, którzy mają wisłowstręt albo wodowstręt, od nas nie da się zobaczyć Wisły - żartował podczas wtorkowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum. - Zapraszamy tych, którzy wolą sobie popatrzeć na ruch miejski i oświetlone budynki - dodał.

I zauważył, że w ostatnich latach okolica obrosła biurowcami, zieleni jest niewiele, dlatego Pokój na lato tak przyciąga. - To jedyne w tym rejonie zielone miejsce. W ciągu dnia przychodzą do nas okoliczni mieszkańcy, wielu rodziców z dziećmi, żeby poczytać gazetę czy napić się kawy. Po południu - pracownicy tutejszych biur, żeby odpocząć po pracy, wieczorem - ludzie z różnych stron miasta, specjalnie na wydarzenia kulturalne - mówił Ołdakowski. - Wzruszył nas chłopiec, który w ubiegłym roku przychodził tu z drugiej strony Grzybowskiej, żeby odrabiać lekcje - wspominał dyrektor.

Hotel dla kwiatów, warsztaty dla ludzi

Z racji zielonej lokalizacji (taras znajduję się dosłownie w koronach drzew) w programie Pokoju na lato jest sporo o miejskim ogrodnictwie. Gosia Ruszkowska i Kaja Nowakowska (Mead Ladies) opowiedzą m.in. jak kisić cytryny, komponować mieszanki ziołowe na kaszel, wzmocnić zdrowie domową lemoniadą, czy zrobić prostą ziołową maść przeciwbólową. Ogrodniczka Roberta Czarnecka pokaże, jak z sukcesem uprawiać pomidory na balkonie i zioła na parapecie. Na warsztatach Do It Yourself uczestnicy nauczą się tworzyć niebanalne świece z zatopionymi suszonymi kwiatami, wyplatać w wiklinie czy rzeźbić w glinie. Będą też warsztaty pszczelarskie pod kierunkiem Kamila Baja. Do końca wakacji funkcjonować będzie bezpłatny hotel dla kwiatów "Pensjonat roślinka".

W sobotnie przedpołudnia będzie można rozluźnić mięśnie i zregenerować się na zajęciach jogi dla początkujących, a w czwartkowe wieczory posłuchać wykładów varsavianistycznych.

Opowieści o historii i architekturze

Radosław Gajda opowie o zagranicznych inspiracjach warszawskiej architektury i przykładach, w których to nasze miasto zostawiło swoje ślady w innych. Jerzy S. Majewski pokaże niepublikowane wcześniej zdjęcia stolicy i zdradzi garść ciekawostek o jej historii, natomiast Jarosław Zieliński skupi się na tematyce budynków kolejowych. Varsavianista przygotowuje właśnie dwutomowe wydawnictwo na ten temat.

- Lubimy postrzegać tę tematykę przez pryzmat pięknego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, a przecież tereny kolejowe w przedwojennej stolicy ciągnęły się kilometrami. Były na nich budynki, o których mówi się niewiele. Np. na terenie, gdzie dziś stoi Pokoj na lato, znajdował się ogromny magazyn zbożowy - opowiadał Zieliński.

Koncerty i piątkowe Polcyny

Największą publiczność ściągną zapewne koncerty. Na początek (20 maja) Krzysztof Zalewski, Natalia Grosiak, Misia Furtak i L.U.C. zaśpiewają piosenki Agnieszki Osieckiej. To pokłosie projektu "nowOsiecka", który miał premierę w ubiegłym roku w katowickim NOSPR-ze. W piątek ukaże się płyta z tym materiałem, a dzień później będzie go można posłuchać na żywo.

- Artyści mieli pełną swobodę doboru tekstów. Często sięgali po utwory mało znane. Clou tego wydarzenia to przypomnieć o Osieckiej i pokazać, że uniwersalność jej piosenek broni się w każdych czasach - tłumaczył Krzysztof Krot, pomysłodawca projektu "nowOsiecka".

Szczególnie zapowiada się także koncert Albo Inaczej (24 czerwca), czyli projektu, w którym nestorów polskiej piosenki skonfrontowano z repertuarem hip-hopowym. Przykładowo: Andrzej Dąbrowski zaśpiewał kawałek Pezeta, a Zbigniew Wodecki - Pei.

Na scenie przy Towarowej staną również Kortez Trio (27 maja), Młynarski plays Młynarski (15 lipca), Nosowska (18 sierpnia) i Voo Voo (27 sierpnia). Ponadto, co piątek do tańca grała będzie Orkiestra Michała Polcyna, która przedstawi jazzowe aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej.

Pamiętaj o rejestracji

Za kuchnię odpowiada ekipa Warsa i Sawy, kawiarni z Nowego Teatru. Pokój na lato będzie czynny codziennie od godz. 11.00 do ostatniego gościa, we wtorki od godz. 12.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale na warsztaty obowiązuje rejestracja.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Stołeczni urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek, które pozwalają na otwarcie bramek metra. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth deklaruje, że nowe legitymacje, które zostaną zamówione przez warszawskie szkoły, będą miały elektroniczne warstwy umożliwiające zapis danych.

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do 30 czerwca poszkodowani przedsiębiorcy mogą składać wnioski o pomoc finansową - przekazali stołeczni urzędnicy. Również w czerwcu powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy Marywilskiej.

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Losy pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku są niepewne. Wydane kilka miesięcy temu pozwolenie na budowę właśnie uchylił sąd. To efekt skargi mieszkańców ze znajdującej się w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu wspólnoty.

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na krajowej "siódemce" zderzyło się pięć samochodów. Najpierw dwa osobowe, potem wjechały na siebie stojące w korku trzy pojazdy ciężarowe. Trzy osoby trafiły do szpitala. Wszyscy kierujący byli trzeźwi.

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali "dziuplę" i zatrzymali 30-latka podejrzanego o kradzież auta elektrycznego. Zabezpieczyli też sprzęt, który pomagał mężczyźnie w kradzieży.

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Był to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcieli zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Jezdnię udrożniono około godziny 17.

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na Lotnisku Chopina obywatelkę Chin, która w swoim bagażu przewoziła w małych buteleczkach niedźwiedzią żółć. Kobieta nie miała zezwolenia na przewóz tej substancji. Grozi jej surowa kara.

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend 25 i 26 maja na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Aleje Jerozolimskie zostaną wyłączone dwa tory Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ponadto pociągi będą kursować dwukierunkowo po jednym torze od stacji Komorów do stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Źródło:
PAP

W weekend tramwajarze będą wymieniać zwrotnice u zbiegu alei "Solidarności" i alei Jana Pawła II. Drogowcy z kolei będą pracować na prawym pasie ulicy Puławskiej, na odcinku od Romera do Doliny Służewieckiej. Oznacza to utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnił stołeczny ratusz. Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przypomniał, że miasto ma propozycję dla każdej z grup mieszkających tam osób.

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

40-latek uporczywie nękał kobiety w jednym z salonów fryzjerskich na Ursynowie. Przyglądał się im, zaczepiał i starał się do nich przytulać. Dostawał ostrzeżenia, te jednak nie zmieniły jego zachowania. Kiedy złamał zakaz zbliżania się, trafił do aresztu.

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na A2, w okolicy Grodziska Mazowieckiego, w ciężarówce zapaliła się opona. Strażacy musieli zablokować autostradę, co spowodowało wielokilometrowy korek.

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobietę zatrzymano dzięki reakcji świadków. Podróżowała krajową "siódemką" w okolicach Płońska. Zaniepokojenie wzbudziło jej auto, wjeżdżające na przeciwległy pas. Okazało się, że była pijana. W dodatku nie jechała sama.

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

Źródło:
PAP

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Akcja policji i straży pożarnej w okolicy ulicy Żwirki i Wigury. Znaleziono porzucone odpady chemiczne.

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

"Wiosna, ach to ty!" - to hasło przewodnie tegorocznego Święta Saskiej Kępy. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja. Nie zabraknie tradycyjnej parady, a na scenie zaśpiewają artyści. Ulica Francuska zostanie zamknięta dla ruchu, będą też ograniczenia w parkowaniu. Autobusy pojadą objazdami.

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Jest najmłodszym w historii burmistrzem miasta pod Giewontem. Nowy burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz będzie zarabiał miesięcznie 19 tysięcy 87 złotych brutto, łącznie z dodatkami. To blisko o 800 złotych więcej niż prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Źródło:
PAP