Rusza Pokój na lato. Zielona oaza dla ludzi z wisłowstrętem

Pokój na lato od soboty
Pokój na lato od soboty
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Pokój na lato od sobotyLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Warsztaty ogrodnicze, wykłady varsavianistyczne, lekcje jogi, potańcówki z warszawskim fasonem i ciekawe koncerty. W sobotę rusza Pokój na lato, czyli letni pawilon "przyklejony" do muru przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Latem życie towarzyskie i kulturalne przenosi się nad Wisłę. Ale w mieście pozostaje kilka wysp, gdzie można zażywać kultury (i nie tylko) w niezobowiązującej, plenerowej atmosferze. W tym sezonie będą to zapewne plac Defilad, Pardon To Tu przy Nowym Teatrze i Pokój na lato. Ten ostatni to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego, które już po raz trzeci raz wystawiło zatopioną w zieleni drewnianą konstrukcję na skwerze wzdłuż Towarowej. Sukces ubiegłorocznej edycji sprawił, że program obecnej będzie szerszy, a sam pawilon nieco większy.

Wisły nie widać, jest morze aut

- Wisła jest latem popularna, ale my liczymy na ludzi, którzy mają wisłowstręt albo wodowstręt, od nas nie da się zobaczyć Wisły - żartował podczas wtorkowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum. - Zapraszamy tych, którzy wolą sobie popatrzeć na ruch miejski i oświetlone budynki - dodał.

I zauważył, że w ostatnich latach okolica obrosła biurowcami, zieleni jest niewiele, dlatego Pokój na lato tak przyciąga. - To jedyne w tym rejonie zielone miejsce. W ciągu dnia przychodzą do nas okoliczni mieszkańcy, wielu rodziców z dziećmi, żeby poczytać gazetę czy napić się kawy. Po południu - pracownicy tutejszych biur, żeby odpocząć po pracy, wieczorem - ludzie z różnych stron miasta, specjalnie na wydarzenia kulturalne - mówił Ołdakowski. - Wzruszył nas chłopiec, który w ubiegłym roku przychodził tu z drugiej strony Grzybowskiej, żeby odrabiać lekcje - wspominał dyrektor.

Hotel dla kwiatów, warsztaty dla ludzi

Z racji zielonej lokalizacji (taras znajduję się dosłownie w koronach drzew) w programie Pokoju na lato jest sporo o miejskim ogrodnictwie. Gosia Ruszkowska i Kaja Nowakowska (Mead Ladies) opowiedzą m.in. jak kisić cytryny, komponować mieszanki ziołowe na kaszel, wzmocnić zdrowie domową lemoniadą, czy zrobić prostą ziołową maść przeciwbólową. Ogrodniczka Roberta Czarnecka pokaże, jak z sukcesem uprawiać pomidory na balkonie i zioła na parapecie. Na warsztatach Do It Yourself uczestnicy nauczą się tworzyć niebanalne świece z zatopionymi suszonymi kwiatami, wyplatać w wiklinie czy rzeźbić w glinie. Będą też warsztaty pszczelarskie pod kierunkiem Kamila Baja. Do końca wakacji funkcjonować będzie bezpłatny hotel dla kwiatów "Pensjonat roślinka".

W sobotnie przedpołudnia będzie można rozluźnić mięśnie i zregenerować się na zajęciach jogi dla początkujących, a w czwartkowe wieczory posłuchać wykładów varsavianistycznych.

Opowieści o historii i architekturze

Radosław Gajda opowie o zagranicznych inspiracjach warszawskiej architektury i przykładach, w których to nasze miasto zostawiło swoje ślady w innych. Jerzy S. Majewski pokaże niepublikowane wcześniej zdjęcia stolicy i zdradzi garść ciekawostek o jej historii, natomiast Jarosław Zieliński skupi się na tematyce budynków kolejowych. Varsavianista przygotowuje właśnie dwutomowe wydawnictwo na ten temat.

- Lubimy postrzegać tę tematykę przez pryzmat pięknego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, a przecież tereny kolejowe w przedwojennej stolicy ciągnęły się kilometrami. Były na nich budynki, o których mówi się niewiele. Np. na terenie, gdzie dziś stoi Pokoj na lato, znajdował się ogromny magazyn zbożowy - opowiadał Zieliński.

Koncerty i piątkowe Polcyny

Największą publiczność ściągną zapewne koncerty. Na początek (20 maja) Krzysztof Zalewski, Natalia Grosiak, Misia Furtak i L.U.C. zaśpiewają piosenki Agnieszki Osieckiej. To pokłosie projektu "nowOsiecka", który miał premierę w ubiegłym roku w katowickim NOSPR-ze. W piątek ukaże się płyta z tym materiałem, a dzień później będzie go można posłuchać na żywo.

- Artyści mieli pełną swobodę doboru tekstów. Często sięgali po utwory mało znane. Clou tego wydarzenia to przypomnieć o Osieckiej i pokazać, że uniwersalność jej piosenek broni się w każdych czasach - tłumaczył Krzysztof Krot, pomysłodawca projektu "nowOsiecka".

Szczególnie zapowiada się także koncert Albo Inaczej (24 czerwca), czyli projektu, w którym nestorów polskiej piosenki skonfrontowano z repertuarem hip-hopowym. Przykładowo: Andrzej Dąbrowski zaśpiewał kawałek Pezeta, a Zbigniew Wodecki - Pei.

Na scenie przy Towarowej staną również Kortez Trio (27 maja), Młynarski plays Młynarski (15 lipca), Nosowska (18 sierpnia) i Voo Voo (27 sierpnia). Ponadto, co piątek do tańca grała będzie Orkiestra Michała Polcyna, która przedstawi jazzowe aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej.

Pamiętaj o rejestracji

Za kuchnię odpowiada ekipa Warsa i Sawy, kawiarni z Nowego Teatru. Pokój na lato będzie czynny codziennie od godz. 11.00 do ostatniego gościa, we wtorki od godz. 12.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale na warsztaty obowiązuje rejestracja.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl