Zarząd województwa podpisał we wtorek umowy z dwiema z trzech klinik, które zostały wybrane do realizacji programu in-vitro na Mazowszu. Obie znajdują się na terenie Warszawy - Medi Partner i Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. Podpisanie ostatniej z umów z płocką kliniką Gravida zaplanowano na czwartek.
Przedstawiciele mazowieckiego urzędu marszałkowskiego podkreślają, że koszty przedstawione w wybranych ofertach były dużo niższe od szacowanych. W efekcie z programu skorzysta więcej par.
80 procent dofinansowania
Program będzie realizowany w latach 2019-2022. Samorządowcy zabezpieczyli na ten cel 6,7 miliona złotych w budżecie województwa.
Uczestnicy będą mogli uzyskać do 80 procent dofinansowania na pokrycie kosztów procedur zapłodnienia pozaustrojowego . Urzędnicy szacują, że zabezpieczone środki mają zapewnić możliwość przeprowadzenia 1322 procedur. Oznacza to, że z programu skorzysta około 440 par, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur. Jeśli okaże się, że do wielu zapłodnień dojdzie podczas pierwszej próby, automatycznie będzie rosła liczba par, które będą mogły podjąć starania o przystąpienie do programu.
Przeprowadzonych zostanie również 20 procedur zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym. Jest to informacja dla kobiet, które z powodu choroby nowotworowej lub innej choroby uszkadzającej płodność będą musiały poddać się leczeniu niekorzystnie wpływającemu na możliwość poczęcia dziecka - chodzi tu zwłaszcza o chemio- i radioterapię.
Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale od 5,2-15,6 tysiąca złotych. Wsparcie dotyczyłoby wszystkich trzech prób przeprowadzenia procedury. Ponadto każdej uczestniczce w ramach programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana procedura mrożenia komórek jajowych, maksymalnie do kwoty 2,8 tys. zł.
Kto może skorzystać?
Podpisanie umów z klinikami oznacza, że osoby zainteresowane przystąpieniem do programu mogą już zgłaszać się do placówek. Z dofinansowania mogą skorzystać mieszkańcy Mazowsza (osoby fizyczne mieszkające w woj. mazowieckim w rozumieniu kodeksu cywilnego od 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu). Ponadto osoby (pary), które chcą wziąć udział w programie powinny między innymi mieć powyżej 20 lat oraz stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.
Natomiast do programu zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym mogą zgłaszać się kobiety ze stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną chorobą nowotworową lub inną chorobą, której leczenie wymaga terapii gonadotoksycznej W programie nie określono dolnej ani górnej granicy wieku dla przeprowadzenia takiej procedury. O kwalifikacji do programu będzie ostatecznie decydował lekarz, kierując się wskazaniami medycznymi.
Problem nawet 16 procent par
To już drugi realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego. Od 2017 roku Mazowiecki Szpital Bródnowski dzięki środkom z budżetu województwa realizuje program wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Do końca 2018 roku skorzystały z niego 72 pary. W efekcie pięć kobiet zaszło w ciążę i do tej pory urodziło się troje dzieci.
Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat i dotyka coraz więcej par. Zdaniem naukowców jest to prawdopodobnie konsekwencja zmian współczesnego świata.
Według danych Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii w Polsce problem niepłodności dotyczy od 10 do 16 procent par. Rocznie z leczenia metodą in vitro korzysta 23-25 tysięcy par.
Autorka/Autor: kk/pm
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN