Rozbudowa metra oprotestowana. Skargi wciąż są rozpoznawane

metro.waw.plKto rozbuduje II linię metra?

Krajowa Izba Odwoławcza rozpatruje odwołania firm, które oprotestowały wybór wykonawców kolejnych odcinków II linii metra. Na razie rozpoznane zostało jedno z trzech. Nie wiadomo, kiedy spodziewać się rozstrzygnięcia.

Jak już pisaliśmy 10 listopada, od decyzji były trzy odwołania - konsorcjum Inżynierii Rzeszów i ZUE SA oraz Torpol i Tines Engineering (budowa metra w kierunku Woli), a także konsorcjum Acciona Infrastructure i Mostostal Warszawa (odcinek na Targówek).

Czekając na orzeczenie

- W piątek było rozpoznawane odwołanie konsorcjum z Mostostalem. W poniedziałek kolejna rozprawa - trudno mi powiedzieć, czy uda się na nim rozpatrzyć dwa pozostałe odwołania - mówi Justyna Tomkowska rzeczniczka KIO. Nawet jeżeli, to i tak KIO nie wyda w poniedziałek orzeczenia. - Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się ogłoszenie orzeczenia w sprawie wszystkich trzech odwołań. Konieczne będzie jeszcze przeanalizowanie całego materiału dowodowego - zaznacza Tomkowska. Od momentu wpłynięcia odwołań formalnie KIO ma 15 dni na rozpoznanie sprawy. Ale jak tłumaczy rzeczniczka, to jest tzw. termin instrukcyjny. - Nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, jeżeli go nie dotrzyma. To jest termin porządkowy, nie świadczy o bezskuteczności czynności, której dotyczy. Długość rozpoznawania konkretnego odwołania zależy od wielu czynników, a priorytetem zawsze jest wnikliwe rozpoznanie sprawy - podkreśla Tomkowska. Nie wiadomo, kiedy zostanie podpisana umowa z wykonawcami. Jeżeli decyzji KIO będzie pozytywna dla Metra Warszawskiego, to wybór wykonawców skontroluje jeszcze Urząd Zamówień Publicznych.

Sprawdzeni w boju?

Metro pod koniec października wybrało wykonawców rozbudowy drugiej linii metra. Zadanie podzielone na dwa odcinki, tzw. 3+3. Pierwszy z nich dotyczy budowy trzech stacji i tunelu na zachód od stacji Rondo Daszyńskiego, w głąb Woli. Tutaj wybrano ofertę tureckiego Gülermak opiewającą 1 147 999 590,00 zł.

Z kolei odcinek na wschód od Dworca Wileńskiego, w stronę Targówka, ma budować włoskie Astaldi, które zaproponowało za swoje prace cenę 1 066 741 483,79 zł. Obie firmy, jako konsorcjum, budowały centralny odcinek drugiej linii metra, który otworzono w marcu tego roku.

Łącznie obie oferty wynoszą 2 214 741 073,79 zł. A ratusz planował przeznaczyć na budowę tych obu odcinków 3 174 757 654,32 zł.

Termin na 2019 r.

II linia metra wraz z nowymi sześcioma stacjami będzie miała długość ponad 13,5 km. Podczas ogłoszenia przetargu prezes metra Jerzy Lejk mówił, że "jeżeli udałoby się podpisać umowę w połowie 2015 r., to w 2018, pierwszej połowie 2019 r., jeżeli wszystko by dobrze przebiegało, powinna być gotowa ta budowa". Tę datę potwierdziło w sierpniu Metro Warszawskie: - Nie mamy żadnych informacji o możliwym przesunięciu tego terminu. Rok 2019 jest jak najbardziej aktualny - zapewniał w sierpniu Paweł Siedlecki z biura prasowego metra.

Czy coś się od tego czasu zmieniło? - Nic nie wskazuje na to, żeby ta planowana data miała się zmienić. Wszystko jednak zależy od daty podpisania umowy i ewentualnej procedury odwoławczej – podkreślał z kolei pod koniec października Siedlecki.

Dalsze plany rozbudowy drugiej linii metratvnwarszawa.pl

Zapytaliśmy warszawiaków na co wydać można zaoszczędzony przy budowie metra 1 mld złotych:

Sonda tvnwarszawa.pl
Sonda tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: metro.waw.pl

Pozostałe wiadomości