W czerwcu mijają dwa lata od inauguracji portalu Wirtualny Sztetl Muzeum Historii Żydów Polskich. Wspólne świętowanie rozpocznie się w niedzielę już o godz. 14.00 od rowerowego objazdu po żydowskiej Warszawie. Start na plac Grzybowskim.
Filmy, muzyka, książka
Dwie godziny później odbędą się warsztaty plastyczne i muzyczne dla dzieci. Zaprezentowany zostanie również film "Osiem historii, które nie zmieniły świata", dokument pokazujący pełen ciepła i dowcipu portret pokolenia, które w młodości przeżyło Zagładę. Bohaterowie, ośmioro polskich Żydów opowie przed kamerą nie o wojnie, lecz o czasach przedwojennych: szkole, pierwszej pracy, filmach, na które chodzili do kina.
O godz. 18.00 OSIR odwiedzą autorzy nowego przewodnika "Zabytki kultury żydowskiej w Polsce", którzy opowiedzą o swojej książce.
Wieczór zakończy koncert znakomitego klarnecisty Pawła Szamburskiego, który zagra muzykę inspirowaną tradycją żydowską.
Tysiące zdjęć, nagrań i filmów
- Portal był pomysłem muzeum bez murów. Chcieliśmy realizować misję muzeum jeszcze zanim powstanie i tworzy się na zwiedzających jego budynek - mówi Olga Cielemęcka z Wirtualnego Sztetlu.
Portal tworzą użytkownicy, wolontariusze i pasjonaci publikując swoje zdjęcia i teksty. Strona zawiera prawie dwa tysiące historii miejscowości związanych z polskimi Żydami. Daje też dostęp do ponad 56 tysięcy zdjęć oraz ponad tysiąca nagrań audio i wideo.
Wszystkie informacje grupowane są topograficznie, dlatego wystarczy kliknąć nazwę miejscowości, aby uzyskać pełny dostęp do informacji o zabytkach, cmentarzach i społeczności żydowskiej.
- Każdy tekst, zdjęcie, dokument do nas przysłany, jest sprawdzany pod względem merytorycznym i korektorskim. Ta wspólnotowość działania jest dla nas bardzo ważna - podsumowuje Olga Cielemęcka.
bako/par
2. Urodziny Wirtualnego SztetluNiedziela, 19 czerwcaKlubokawiarnia OSiRul. Tamka 40
PROGRAM:
14.00 - objazd rowerowy po żydowskiej Warszawie. Start: Plac Grzybowski.
16.00 - warsztaty plastyczne dla dzieci, warsztaty muzyczne - piosenki żydowskie, żydowskie gry i zabawy dla dzieci, pokazy filmów laureatów konkursu "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa"
17.00 - pokaz filmu "Osiem historii, które nie zmieniły świata", reż. Iwo Krankowski i Jan Śpiewak
18.00 - premiera przewodnika "Zabytki kultury żydowskiej w Polsce" Stanisława Krycińskiego, Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa
19.00 - podsumowanie dwóch lat istnienia portalu Wirtualny Sztetl
19.30 - premiera filmu o mobilnej wersji portalu Wirtualny Sztetl z udziałem tancerza Michała Piróga
20.00 - koncert Pawła Szamburskiego
Impreza pod patronatem portalu tvnwarszawa.pl.
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty TVN