W tym roku do czyichś rąk trafi dwumilionowy żonkil

Źródło:
TVN24
Wolontariusze rozdadzą żonkile na obchody powstania w getcie warszawskim
Wolontariusze rozdadzą żonkile na obchody powstania w getcie warszawskim
TVN24
Wolontariusze rozdadzą żonkile na obchody Powstania w Getcie WarszawskimTVN24

Żonkil i hasło: "Łączy nas pamięć". W kwietniu jedno i drugie nie do przegapienia. Chodzi o rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Elementem obchodów jest akcja rozdawania żonkili, w tym roku do czyichś rąk trafi dwumilionowy. Wolontariusze chcący je rozdawać już mogą się zgłaszać. Szczegóły od Adrianny Otręby w programie "Polska i Świat".

To jedna z pamiątek po Marku Edelmanie, ostatnim przywódcy powstania w getcie warszawskim. Przyjaźniła się z nim rodzina Pauli Sawickiej. - Marek Edelman ma żonkile, ponieważ ktoś mu zawsze wtykał te żonkile. Kiedy ludzie przychodzili, chcieli się z nim przywitać, miały miejsce różne krótkie rozmowy - mówi Sawicka.

I tak działo się każdego 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- Przynoszenie żonkili stało się takim obywatelskim zwyczajem, przez nas oddolnie stworzonym, przez ludzi, znakiem pamięci - kontynuuje Sawicka.

Papierowy symbol w rocznicę wybuchu powstania

Ten znak pamięci stał się elementem społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile. Ale do tego, żeby mieszkańcy Warszawy 19 kwietnia - w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - mogli przypiąć ten papierowy symbol - potrzebna jest pomoc wolontariuszy. Obecnie poszukuje ich Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Bycie wolontariuszem to jest nie tylko wręczanie żonkili, ale to jest też informowanie przechodniów, że tego dnia jest rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - mówi Zofia Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Żeby zostać wolontariuszem, trzeba mieć skończone 18 lat. Górna granica wieku nie jest wyznaczona, trzeba być odpowiedzialnym, dobrze zorganizowanym i komunikatywnym. Muzeum POLIN organizuje szkolenia, warsztaty, spotkania dla wszystkich naszych wolontariuszy, dzięki którym dowiadują się więcej o historii warszawskich Żydów i historii powstania w getcie warszawskim - zapewnia Bojańczyk Zgłaszać się można do 12 lutego.

- Nawet ludzie sami podchodzą i proszą o żonkile dla siebie, dla rodziny, dla znajomych z pracy - twierdzi wolontariusz Kacper Bujak. W akcji weźmie udział po raz trzeci. - Przez wzięcie udziału w tej akcji można aktywnie swoją postawą pokazać, że jesteśmy wyczuleni na pamięć o tragicznie zamordowanych osobach - dodaje Bujak.

Osobach, które 19 kwietnia 1943 roku stanęły do walki. Bojownicy mieli świadomość, że nie mają szans. Nie chcieli być bierni. Walka trwała prawie miesiąc. Niemcy zrównali getto z ziemią.

Przeszłość pozwala zrozumieć

- Przeszłość pozwala nam zrozumieć pewne sytuacje, ale także starać się, żeby się ona nie powtarzała. Niestety wiemy, że nie uczymy się z historii - ocenia Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Dlatego tak ważna jest edukacja. - Poloniści, językowcy, wszyscy poświęcamy tematowi Holokaustu i antydyskryminacyjnemu wiele czasu - uważa Ewa Kaczorowska, dyrektorka XV Liceum im. Kasprowicza w Łodzi. Szkoła, którą kieruję pani Ewa po raz kolejny dołączy do akcji Żonkile. - Nie można patrzeć w przyszłość bez przeszłości. Chociaż proporcje trzeba znać, ale to jest tożsamość, współpraca - ocenia Dominika Maciaszek, nauczycielka historii.

Szkoły będą mogły zgłaszać się do akcji od 14 lutego. Muzeum wyśle do nich pakiety edukacyjne. - Im więcej ludzi do tego przyłącza, tym bardziej identyfikuje się z postawą która jest sprzeczna z nienawiścią, niechęcią - podsumowuje Paula Sawicka.

Autorka/Autor:Adrianna Otręba

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP