Rewolucja na Dworcu Centralnym. "Jestem pełen najgorszych przeczuć"

Prace w hali głównej Dworca Centralnego
Prace w hali głównej Dworca Centralnego
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPrace w hali głównej Dworca Centralnego

W hali głównej Dworca Centralnego wyłania się już konstrukcja budowanej antresoli. Ta ingerencja we wnętrza budynku budzi jednak niepokój ekspertów. - Jestem pełen najgorszych przeczuć – mówi tvnwarszawa.pl historyk Warszawy.

Wnętrza hali dworca mocno zmieniły się w ostatnich miesiącach. Największa rewolucja dotyczy budowy antresoli, której konstrukcja powstała w środku. Zastąpiła szklane kubiki.

"Posadzka z lastryko"

- Obecnie na antresoli kładziona jest posadzka z lastryko. Na ukończeniu są także prace związane z wykonywaniem okładzin ściennych. Wkrótce wykonawca przystąpi do montażu schodów ruchomych na antresolę oraz do montażu barierek – mówi Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka Prasowa Polskich Kolei Państwowych. Ta konstrukcja budzi jednak negatywne emocje. - Sytuacja w hali głównej Dworca Centralnego mnie niepokoi. Ingerencja w jej wnętrza kończy się nieudanie. Nieudane były kioski, teraz kandelabry oświetleniowe, które zbijają z nóg swoją agresywnością, i do tego pomysł z budową wewnątrz antresoli. Jestem pełen najgorszych przeczuć - twierdzi Jarosław Zieliński, historyk Warszawy. I zaznacza, że dochodzi do tego konflikt pomiędzy architekturą a komercyjnością. – Hala na Dworcu Centralnym ma sens z otwartą przestrzenią. Jeżeli się zabuduje, to będziemy mieli takie efekty, jak na dworcu głównym w Gdańsku, gdzie była piękna hala reprezentacyjna, a została podzielona na kondygnacje, klitki i sklepy – przekonuje Zieliński. - Nie mówię, że nic w ogóle nie powinno się umieszczać we wnętrzu hali, ale dodatki nie powinny zdominować oryginalnego, zaprojektowanego przez Arseniusza Romanowicza układu przestrzennego - podkreśla Zieliński.

"Zyskają dodatkową przestrzeń"

Kolejarze podkreślają za to, że poprzednia aranżacja przestrzeni w hali głównej Dworca Centralnego nie była w pełni wykorzystana. - Szklane kubiki, które umieszczono na środku hali, nie sprawdziły się. Nowy projekt to zmieni. Dzięki antresoli podróżni zyskają dodatkowa przestrzeń, w której będą mogli oczekiwać na pociąg. Na piętrze pojawią się ławki dla pasażerów – zaznacza Mazurkiewicz. - Jednocześnie warto wskazać, że nowe powierzchnie komercyjne, które pojawią się na dworcu w ramach estetyzacji, są już niemal w całości wynajęte – dodaje.

Estetyzacja za 19,5 mln zł

Modernizacja dworca zaczęła się pod koniec marca 2015 r. W hali głównej, zamiast szklanych kubików, mają pojawić się nowe lokale usługowe. Powstanie również antresola, na którą z poziomu "0" będzie można dotrzeć schodami ruchomymi.

Zmienić ma się też nieremontowana dotychczas galeria zachodnia, wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście, i część galerii północnej. Dodatkowo lokale na galerii zachodniej mają być przeniesione na jedną stronę, dzięki czemu będzie więcej miejsca w podziemnych korytarzach.

Inwestycja ma zakończyć się w 2015 roku. Jej koszt to 19,5 mln zł.

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ DWORZEC CENTRALNY:

ran/sk

Pozostałe wiadomości