Remont na Próżnej. "Zabierają nam miejsca parkingowe"

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
| Eurosport
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl | Eurosport

Ruszają przygotowania do prac budowlanych na ul. Próżnej. Pozostałość przedwojennej dzielnicy żydowskiej, w ciągu półtora roku ma przejść prawdziwą przemianę. Mieszkańcy tymczasem skarżą się, że inwestor blokuje im miejsca parkingowe. - Zapowiedział też zamknięcie ul. Próżnej i Bagno, ale nie przedstawił żadnych pozwoleń – alarmują na warszawa@tvn.pl.

Próżną zamkną, Bagno nie

- Rzeczywiście inwestor już rozpoczął przygotowania do prac budowlanych – przyznaje Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Jak dodaje, na razie zlikwidowano tylko kilka miejsc parkingowych.

– Przypominam, że po zburzeniu pawilonów przy ul. Zielnej w okolicy przybyło sporo nowych miejsc parkingowych – odpowiada na skargi mieszkańców.

Kaznowska tłumaczy także, że tak duża inwestycja musi się wiązać z pewnymi utrudnieniami. Według niej inwestor zamierza wejść na plac budowy w połowie maja.

- 18 kwietnia opiniowaliśmy wstępny projekt tymczasowej organizacji ruchu. Dokument wrócił do biura inżyniera ruchu i to on podejmie decyzję, co dalej – wyjaśnia.

O jakie zmiany chodzi?

Kaznowska zapowiada także, z jakimi utrudnieniami będą musieli się liczyć mieszkańcy okolicznych budynków.

- Po pierwsze ul. Próżna zostanie zamknięta. Utrzymany ma zostać jedynie dojazd samochodów dostawczych do kilku lokali, jakie się tam znajdują - wyjaśnia dyrektor ZTP. Ciężarówki na teren budowy będą wjeżdżać od ul. Bagno, gdzie ma się znajdować zaplecze całej inwestycji. Sama ulica dla samochodów osobowych nie zostanie jednak zamknięta.

Ciężki sprzęt budowlany i ciężarówki mają omijać pl. Grzybowski. Z jednym wyjątkiem. - Będą mogły wyjeżdżać z budowy przez pl. Grzybowski, bo nie załadowane nie będą niszczyć wyremontowanej nawierzchni – zapowiada Kaznowska.

Skarg mieszkańców nie chce komentować sam inwestor, firma Warimpex. W krótkim oświadczeniu, jakie otrzymaliśmy firma napisała, że "inwestor został zobligowany w pozwoleniu na budowę oraz przepisami prawa budowlanego do zabezpieczania terenu prowadzonych prac".

Mają wyglądać jak dawniej

W remontowanych budynkach nr. 7 i 9 powstaną biura, restauracja, kawiarnia, galeria. W podziemiach ma być miejsce na klub. Miłośnicy zabytków nie muszą się jednak obawiać, że te niezwykłe pozostałości przedwojennej Warszawy zamienią się w szklane biurowce. Zarówno sztukowania na elewacji, jak i mieszczańskie wnętrza z XIX wieku, a nawet klatki schodowe zostaną odtworzone na podstawie archiwalnych dokumentów.

Od frontu retro, z tyłu współcześnie - czytaj więcej

- Nawet restauracja i kawiarnia będą tam, gdzie były kiedyś - uspokaja, ale też i chwali Wojciech Popławski z grupy projektowej OP Architekten.

Zachowane zostaną charakterystyczne przejazdy we wnętrzach budynków w kształcie litery U - obiecuje inwestor. Nawierzchnia też będzie oryginalna - drewniany bruk.

Czytaj całe oświadczenie firmy Warimpex:

"W związku z rozpoczęciem rewitalizacji kamienic przy ulicy Próżnej 7 i 9 oraz związanymi z nimi pracami budowlanymi, inwestor został zobligowany w pozwoleniu na budowę oraz przepisami prawa budowlanego do zabezpieczania terenu prowadzonych prac.

W tym celu spółka Warimpex stawia ogrodzenie placu budowy, co powoduje likwidację niektórych miejsc parkingowych. Ogrodzenie jest konieczne ze względu na ochronę przechodniów i mieszkańców, jak i ich mienia w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi."

par/ec

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Policja przekazała, że 42-latek był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 2 września, rozpocznie się budowa ronda u zbiegu ulic Augustówka i Zawodzie. Część skrzyżowania zostanie zamknięta, a na otwartej będzie ruch wahadłowy. Kierowcy pojadą objazdami.

To przejście dostało najniższą notę za bezpieczeństwo, budują tam rondo

To przejście dostało najniższą notę za bezpieczeństwo, budują tam rondo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraz z początkiem roku szkolnego na Puławską do krańca Sielce i Kercelak wrócą tramwaje. Jednak na drugim z tych odcinków, kilka dni później, znów ruszą prace. Tramwaje nie pojadą Okopową do ronda Radosława.

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Źródło:
PAP

Niedaleko Przasnysza dachował samochód osobowy. Trzy osoby trafiły do szpitala. Jedną z nich transportował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierujący ciągnikiem rolniczym potrącił 20-letnią rowerzystkę i odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia". Niestety, kobieta zmarła w szpitalu.

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Zderzyli się dwaj rowerzyści, obaj trafili do szpitala. Jeden z nich doznał poważnych złamań. Policjanci apelują do rowerzystów, aby zachowywali szczególną ostrożność i bezwzględnie stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Apel o pomoc dla Ośrodka KARTA, największego społecznego archiwum, które od 40 lat dokumentuje historię Polski. Brakuje pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników, są zaległości w ZUS-ie. Największe kłopoty zaczęły się w czasie pandemii.

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl