"Religijny wymiar miesięcznic będzie kontynuowany"

Miesięcznica smoleńska na Krakowskim
Miesięcznica smoleńska na Krakowskim
Źródło: TVN24

- Postawienie pomników smoleńskich kończy pewien etap, ale wymiar religijny miesięcznic na pewno będzie kontynuowany - stwierdził w radiowej Jedynce Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i członek komitetu społecznego budowy pomników.

W ramach obchodów VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej przewidziano m.in. odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej i odsłonięcie kamienia w miejscu, w którym ma stanąć pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Wymiar religijny"

Członek Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku został spytany w radiowych Sygnałach Dnia czy 10 kwietnia odbędzie się ostatnia miesięcznica smoleńska.

- Ostatnia w tej formie. Na pewno nie wyobrażam sobie ja, ale myślę, że też bardzo wiele osób, które każdego dziesiątego (dnia miesiąca - red.) gromadzi się na mszach świętych czy na marszach, aby ta już ośmioletnia tradycja całkowicie została zarzucona - odpowiedział Jacek Sasin.

Ocenił, że postawienie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej "a potem pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego kończy na pewno pewien etap". Dodał, że "wymiar religijny (miesięcznic) na pewno w dalszym ciągu będzie kontynuowany".

Sasin precyzował, że chodzi o msze święte odprawiane tradycyjnie każdego dziesiątego dnia miesiąca o poranku w kościele seminaryjnym oraz wieczorem w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas poprzedniej miesięcznicy, 10 marca, że "to przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica". - Te miesięcznice, uroczystości kościelne, msze, tutaj w kościele seminaryjnym z rana, a wieczorem w Katedrze św. Jana, w katedrze warszawskiej będą odbywały się nadal - zapowiadał wówczas prezes PiS.

Program uroczystości

10 kwietnia obchody rozpoczną się od mszy świętej o godz. 8 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NPM i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Później odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim; o godz. 15 odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego, po której o 15.30 nastąpi odsłonięcie pomnika ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r., po którym nastąpi złożenie wieńców przed pomnikiem. Następnie o godz. 16 odsłonięty zostanie kamień w miejscu, w którym ma stanąć pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na 16.15 przewidziane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wieczorem z kolei zaplanowano mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a po przemarszu z bazyliki przed Pałac Prezydencki przemówienie wygłosi ponownie prezes PiS. Uroczystości zakończą się o 21.15 przed pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej.

W apelu rodzin smoleńskich, w którym wystosowano zaproszenie do udziału w obchodach, napisano m.in.: "Marsz - na którym spotkamy się po raz dziewięćdziesiąty szósty - będzie marszem ostatnim. 96 ofiar tragedii smoleńskiej i 96 marszów w obronie prawdy, godności i pamięci. To nie jest zbieżność przypadkowa. W tych dopełniających się liczbach zawarta jest wielka moc symboliczna".

Jarosław Kaczyński podczas ostatniej miesięcznicy:

95. miesięcznica smoleńska

Źródło: TVN24
Kaczyński: to przedostatni marsz
Kaczyński: to przedostatni marsz
Teraz oglądasz
Kaczyński: cel naszych marszów zostanie wypełniony
Kaczyński: cel naszych marszów zostanie wypełniony
Teraz oglądasz

95. miesięcznica smoleńska

PAP/b

Czytaj także: