Ratusz szykuje białą księgę reprywatyzacji

Będzie biała księga ws. reprywatyzacjitvnwarszawa.pl

- Często słyszymy nieprawdziwe informacje na temat reprywatyzacji. Chcemy to wyjaśnić - mówi rzecznik warszawskiego ratusza, który planuje wydać tzw. białą księgę. Ma to być kompendium wiedzy na temat roszczeń, zwrotów i procedur prawnych.

Po głośnej sprawie związanej ze zwrotem działki na placu Defilad, na miejskich urzędników spłynęła fala krytyki. Ratusz oddał grunty, mimo że były podstawy, by wstrzymać się z decyzją. Kulisy sprawy opisała "Gazeta Stołeczna". Miasto nie ma sobie nic do zarzucenia i odpowiedzialnością obarcza m.in. ministerstwo finansów.

Kolejnym krokiem miasta w kontrowersyjnej sprawie jest wydanie tzw. białej księgi. - Reprywatyzacja to bardzo skomplikowany proces, osadzony w różnych przepisach prawa. Ważny jest nie tylko sam tzw. dekret Bieruta, ale też ustawy i inne regulacje. Chcielibyśmy przygotować materiał, który oprowadzi po tych przepisach i wyjaśni, na czym reprywatyzacja w ogóle polega. Będzie to pełne kompendium wiedzy na ten temat, od A do Z - zapowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Teoria i praktyka

Przekonuje, że urzędnicy skupią się nie tylko na samej prawnej teorii. Mają odnosić się też do aspektów praktycznych. - Będziemy chcieli pokazać możliwie dużo konkretnych przykładów zwrotów. Opisać kwestie związane z wyrokami sądowymi, które często nakazują miastu zwroty nieruchomości lub wypłaty odszkodowań - mówi Milczarczyk. - Wyjaśnimy też, jak miasto reagowało i reaguje na problem mieszkańców mieszkających w budynkach, które musimy zwrócić. Mamy dla nich cały pakiet rozwiązań, np. szybsza możliwość uzyskania mieszkania komunalnego. Ten pakiet również bardzo dokładnie tam opiszemy. Podobnie jak działania, które podejmowaliśmy w sprawie reprywatyzacji, jak staraliśmy się wpłynąć na Sejm, Senat czy prezydenta aby rozwiązać sprawę dekretu Bieruta - dodaje. Biała księga ma być gotowa za około 6-8 tygodni.

Odpowiedź na "nieprawdziwe informacje"

Urzędnicy przekonują, że pomysł wziął się "z nieprawdziwych informacji powtarzanych na temat reprywatyzacji". - Różne grupy polityczne zarzucają nam, że sprzyjamy konkretnym środowiskom. Przedstawiają miasto jako urząd czerpiący korzyści z tego, że zwracamy nieruchomości. Nie przesądzam czy robią to w sposób celowy, czy może właśnie ze względu na nieznajomość procedur - mówi Milczarczyk. - Miasto działa przede wszystkim w ramach przepisów prawa. Zawsze tak działaliśmy i zawsze tak będziemy działać - podsumowuje. - Opublikowanie białej księgi w tej sprawie to krok w dobrą stronę - komentuje ruch ratusza Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze. - Na przykładzie działki na placu Defilad widać, że proces reprywatyzacji zupełnie oderwał się od regulacji prawnych, więc taki audyt koniecznie należy wykonać - dodaje. Zdaniem aktywisty, miasto powinno zawrzeć w swojej księdze wszystkie oddane nieruchomości, wraz z dokładnym opisem. - Kiedy je oddano, komu, jakie są ich dalsze losy, jakie były wyroki sądowe - wylicza. - Musi to być jasny dokument z konkretnymi faktami, a nie zwykła PR-owa zagrywka, do której przyzwyczaił nas ratusz - dodaje.

Nierozwiązany dekret Bieruta

Nierozwiązana do dziś sprawa reprywatyzacji wiąże się z tzw. Dekretem Bieruta. Dokument został wydany w 1945 roku. Miał służyć jako pomoc w odbudowaniu stolicy po II wojnie światowej. Jego skutkiem było przejęcie wszystkich gruntów znajdujących się w granicach miasta przez Skarb Państwa. Teraz dawni właściciele lub osoby skupujące od nich roszczenia zgłaszają się do władz Warszawy po grunty i nieruchomości. Miasto, zgodnie z prawem, musi im je oddać. Traci kamienice, szkoły, parki, a także miliony złotych na odszkodowania. Sytuację może uregulować odpowiednia ustawa.

CZYTAJ TAKŻE: Spadkobiercy odzyskali grunt. Mieszkańcy boją się, że trafią na bruk

Spadkobierca uzyskał grunty przy Grochowskiej 230a
Spadkobierca uzyskał grunty przy Grochowskiej 230aArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Spowodował wypadek, w wyniku którego zginął 19-latek - poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Ilona Cichocka. Jak się okazało, 21-latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl