Ratusz o raporcie komisji Jakiego: liczby są bulwersująco nieprawdziwe

[object Object]
Pahl o akcie oskarżenia w trakcie kampaniiTVN24
wideo 2/4

- Złożenie aktu oskarżenia w aferze reprywatyzacyjnej przypada na okres kampanii wyborczej i nie jest to w naszym przekonaniu przypadkowe - powiedział wiceprezydent Witold Pahl. Władze miasta odniosły się też do raportu komisji weryfikacyjnej dotyczącego strat miasta w wyniku reprywatyzacji. Oceniono, że przedstawione w nim liczby są "bulwersująco nieprawdziwe".

W poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że do sądu trafił drugi akt oskarżenia w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Obejmuje on dziewięć osób - w tym byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R.

Pahl zapowiedział, że po zapoznaniu się z treścią tego dokumentu ratusz wystąpi o naprawienie szkody "od osób winnych popełnienia zarzucanych im czynów". Przypomniał o zleconym w urzędzie audycie i zaznaczył: "Już w marcu zeszłego roku poinformowałem opinię publiczną, że wokół ratusza działała zorganizowana grupa przestępcza". Zaznaczył też, że audyt dalej trwa i każda sprawa, która budzi wątpliwości urzędników, jest kierowana do odpowiednich organów ścigania.

- Zgodnie z dzisiejszą informacją w gronie osób oskarżonych znajduje się jeden z byłych urzędników ratusza, zatrudniony w roku 2006, a więc jeszcze przed przejęciem prezydentury przez panią Hannę Gronkiewicz-Waltz - nadmienił wiceprezydent, odnosząc się do Jakuba R.

Akt oskarżenia w kampanii wyborczej

- Chciałbym zwrócić uwagę, że sam fakt złożenia aktu oskarżenia, dosyć późny, przypada jednak na okres kampanii politycznej, kampanii wyborczej. Nie jest on w naszym przekonaniu przypadkowy - powiedział Pahl. Wiceprezydent stolicy jednocześnie zaznaczył, że ratusz z zadowoleniem przyjmuje "informację o zakończeniu postępowań wobec osób, które były uwikłane w największe - w przekonaniu organów ścigania - działania, jeśli chodzi o szkodę na rzecz miasta".

- Korzystając z okazji chcieliśmy zapytać, dlaczego ten okres nie został wykorzystany do ogłoszenia innych rzeczy - mówił dalej zastępca Gronkiewicz-Waltz. Wspomniał tu między innymi o wniesionym przez Platformę Obywatelską projekcie ustawy dotyczącym "usunięcia dekretu Bieruta z porządku prawnego", a także o drugim projekcie - wniesionym z inicjatywy ratusza i dotyczącym wypłaty odszkodowań poszkodowanym reprywatyzacją lokatorom. Pytał publicznie, dlaczego "rząd nie wykazuje zainteresowania" tymi inicjatywami.

Przypomnijmy, drugi wspomniany przez Pahla projekt dotyczący wypłaty odszkodowań dla poszkodowanych lokatorów został przedstawiony tego samego dnia, w którym ratusz ogłosił, że nie wypłaci mieszkańcom odszkodowań przyznanym im przez komisję weryfikacyjną.

Ratusz o raporcie komisji

W drugiej części konferencji dziennikarze poprosili urzędników, by odnieśli się do raportu przedstawionego przez komisję weryfikacyjną, dotyczącego strat, jakie w wyniku reprywatyzacji poniosła Warszawa - według komisji Jakiego wynoszą one ponad 21 miliardów złotych.

- Komisja twierdzi, że zbadała ponad trzy tysiące decyzji, ale nie podaje żadnych danych, na podstawie których przedstawiła to wyliczenie, wiec trudno to komentować - ocenił krótko Piotr Rodkiewicz, dyrektor Biura Spraw Dekretowych.

Magdalena Młochowska, która w ratuszu zajmuje się głównie sprawami związanymi z pomocą lokatorom, zaznaczyła natomiast, że dane przedstawione przez komisję - dotyczące właśnie lokatorów - są "bulwersująco nieprawdziwe".

Skąd 92 tysiące pokrzywdzonych?

Przypomnijmy, wedle oceny komisji szacunkowo zwrócone zostały 42 604 lokale, a razem z mieszkaniami "zreprywatyzowano" 92 tysiące warszawiaków.

- To nijak ma się do rzeczywistości. Myślę, że komisja zdawała sobie sprawę, że to co robi, to manipulacja - powiedziała stanowczo Młochowska. - Komisja wzięła powierzchnię wszystkich budynków mieszkalnych, które zostały zwrócone i powierzchnię tych budynków podzieliła na 50, bo założono, że statystyczne mieszkanie komunalne tyle ma metrów. Przypisano do każdego z tych mieszkań średnio 2,2 lokatora komunalnego – mówiła urzędniczka.

- Przy tym założeniu zakładamy, że w budynku nie ma części wspólnych, klatek schodowych, wind, piwnic, pomieszczeń użytkowych czy pustostanów. Tymczasem z naszych wyliczeń wynika, że 27 procent lokali zwracanych było puste. Stąd tak ogromna różnica między liczbami przedstawianymi przez komisję, a faktami, które mówią, że to około 17,5 tysiąca osób - podsumowała Młochowska.

kw/PAP/b

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl