Udzielone przez ratusz wsparcie wyniesie maksymalnie 3/4 całkowitego kosztu inwestycji. Siedem tysięcy złotych będzie mogła uzyskać osoba fizyczna lub prowadząca działalność gospodarczą, która wymieni piec lub kocioł zasilany paliwem stałym (węgiel, drewno) na paliwo płynne, gazowe.
Ponad dwa razy więcej, bo 15 tysięcy złotych, na ten sam cel mogą dostać wspólnoty mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy i osoby prawne.
Z kolei do likwidacji dotychczasowego źródła ciepła i podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej ratusz dopłaci 10 tysięcy złotych dla osób fizycznych lub prowadzących działalność gospodarczą. 20 tysięcy złotych mogą otrzymać wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.
Dodatkowo szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 22 443 25 73, 22 443 25 75, 22 443 25 76.
Program jest wieloletni - to dopiero początek. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie także w kolejnych latach. Wnioski można składać w Biurze Ochrony Środowiska przy placu S. Starynkiewicza 7/9.
Aby uzyskać pieniądze w tym roku należy złożyć wniosek do 31 marca. Formularz można pobrać ze strony internetowej Biura Ochrony Środowiska oraz ze strony zielona.um.warszawa.pl. Papierowe wersje dostępne są w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.
Zabójczy smog
Dofinansowanie wymiany starych pieców, to element walki ze smogiem. Problem nasilił się w ubiegły weekend, kiedy poziom szkodliwych pyłów znacznie przekroczył normy. Smog powstaje między innymi w wyniku palenia niskiej jakości paliwem w piecach służących do ogrzewania domów oraz podgrzewania wody. Niektóre osoby decydują się na spalanie śmieci oraz innych odpadów. To, co wydostaje się z kominów, jest zabójczo niebezpieczne.
Miejscy aktywiści domagają się wprowadzenia uchwały antysmogowej zakazującej palenia drewnem oraz węglem w kotłach. Podobne kroki w 2016 roku podjęły władze Krakowa.
Polska stolicą smogu?
"Financial Times", ostatnio uznał Polskę za europejską stolicę smogu. Według brytyjskiego dziennika, w zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się aż 33 polskie miejscowości. Najgorsza sytuacja wystąpiła w podkrakowskiej miejscowości Skała. Pyłomierze w grudniu pokazały tam aż 980 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3). To blisko 20-krotne przekroczenie normy godzinowej, która wynosi 50 μg/m3.
Wspomniany "Financial Times" wypomina Polsce, że przekroczone normy nie są jednostkowym przypadkiem. Powtarzają się regularnie, a polski rząd robi niewiele, aby uniezależnić kraj od produkcji energii ze spalania węgla.
Do walki ze smogiem stolica wykorzystuje Smogowozy:
"Smogowozy" w stolicy
md/r
Źródło zdjęcia głównego: wlf224 / Kontakt 24