Ratusz chce, by komisji Jakiego przyjrzał się europejski trybunał

[object Object]
Jaki o kasacji złożonej przez ratuszTVN24
wideo 2/2

Warszawski ratusz złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego na działania komisji weryfikacyjnej. Poprosił też sąd o zadanie pytań Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy postępowania ogólne komisji są zgodne z prawem. Patryk Jaki mówi o "skandalu" i "współpracy miasta z mafią reprywatyzacyjną".

"PILNE! PO chce zablokować pracę komisji weryfikacyjnej poprzez wniosek do TSUE! [Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - red.]" - napisał na Twitterze szef komisji Patryk Jaki, zapowiadając briefing prasowy w tej sprawie.

- Wydarzyła się rzecz skandaliczna. Dotarła do nas skarga kasacyjna złożona przez ratusz Platformy Obywatelskiej Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rafała Trzaskowskiego - oznajmił w pierwszych słowach już na konferencji Jaki (Trzaskowski to kandydat na prezydenta Warszawy i nie pracuje w stołecznym ratuszu, ale Patryk Jaki często posługuje się tym sformułowaniem - red.).

Ratusz odwołuje się do sądu

Jak tłumaczył dalej szef komisji weryfikacyjnej, kasacja dotyczy postępowań ogólnych przeprowadzanych przez komisję, czyli takich, które nie dotyczą żadnego konkretnego adresu, ale - bardziej ogólnie - praktyk związanych z reprywatyzacją w urzędzie miasta. - Ratusz zaskarżył sposób, w jaki przeprowadzamy to postępowanie i sprawę tę przegrał przed WSA - powiedział Jaki. Chodzi o orzeczenie z lipca, które opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Podczas jednego z posiedzeń ogólnych pełnomocnicy ratusza zaapelowali do członków komisji, aby umożliwili im wgląd do akt sprawy i sporządzenie kopii. Komisja wniosek ten odrzuciła przekonując, że miasto nie jest stroną, a co za tym idzie - wglądu do akt mieć nie powinien.

W odpowiedzi ratusz zaskarżył decyzję komisji do sądu. Ten jednak skargę odrzucił.

- W związku z tym ratusz skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego wnosząc, żeby ten sąd skierował pytania do TSUE wraz z zabezpieczeniem w postaci zablokowania prac komisji - powiedział Jaki. Skrytykował władze Warszawy i zarzucił, że "broni mafii reprywatyzacyjnej". - Do tej pory udawali, że zależy im na kamienicach i lokatorach, ale dziś pokazali, że chcą zablokować działanie naszej instytucji - kontynuował szef komisji.

Jego zastępca Sebastian Kaleta powiedział, że postępowanie ogólne przed komisją jest po to, by można było zgromadzić materiał dowodowy, który potem jest "wykorzystany w innych postępowaniach komisji, czy też innych organów państwa". Wyjaśniał, że na takie posiedzenia zapraszane są osoby, które "mają szeroką wiedzę o warszawskiej reprywatyzacji", która może być cenna dla rozstrzygania różnych adresów. - Nie chcemy wzywać tych osób na każdą komisję osobno - mówił.

Odpowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz

Do konferencji odniosła się w mediach społecznościowych sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Pan Jaki zrobił sobie ustawę o komisji, w której w postępowaniach ogólnych nie ma udziału stron, miasto nie ma wglądu do akt, nie ma też ścieżki odwoławczej” - napisała.

Potwierdziła, że miasto "złożyło w sądzie administracyjnym skargę kasacyjną, w której prosimy sąd o rozważenie zadania pytań TSUE, czy takie postępowania mogą być prowadzone zgodnie z polskim i unijnym prawem".

"O tym, czy pytania będą zadane zdecyduje niezależny sąd administracyjny" - podkreśliła prezydent Warszawy.

Pytania, które ratusz chce, by sąd skierował do TSUE dotyczą między innymi kwestii, czy naruszona została zasada państwa prawnego, jeśli polski ustawodawca wprowadza do systemu prawnego postępowanie ogólne komisji toczące się bez udziału stron.

Inne z proponowanych pytań dotyczy tego, czy naruszeniem zasad państwa prawnego są uchwały kończące postępowania ogólne komisji weryfikacyjnej, które nie są aktami administracyjnymi i od których "nie służy środek odwoławczy" oraz nie podlegają one kontroli sądowo-administracyjnej.

Czym są pytania prejudycjalne?

O pytaniach prejudycjalnych było głośno kilka dni temu, gdy Sąd Najwyższy zdecydował się je skierować w związku ze zmianami w sądownictwie. Są one zadawane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wtedy, gdy powstają wątpliwości co do wykładni lub ważności prawa.

W odpowiedzi na takie pytania Trybunał wydaje orzeczenia wstępne, w których zawiera swoje stanowisko - interpretuje prawo lub rozstrzyga o jego ważności. Orzeczenia te są wiążące dla sądów krajowych, ale jeśli te nie zgadzają się z treścią orzeczenia, mogą skierować do Trybunału ponowne pytania w kwestii, jaka już została w takim orzeczeniu rozstrzygnięta.

Członkowie komisji, pytani na konferencji o ewentualne konsekwencje i tryb pracy poinformowali, że na razie nic się nie zmienia. Posiedzenia mają odbywać się z zaplanowanym harmonogramem - najbliższe we wtorek.

Przewodniczący Patryk Jaki przyznał jedynie, że krok ratusza wpływa na prace komisji w ten sposób, iż "będzie musiała opracować odpowiedzi na ten wniosek".

kw/PAP/pm

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl