O aborcji poinformował Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Telewizji Republika. Publicysta mówił, że do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Kobieta była w 24 tygodniu ciąży. Przyszła do szpitala im. Świętej Rodziny przy ulicy Madalińskiego i chciała dokonać aborcji.
Terlikowski mówił, że zabieg się nie powiódł. Dziecko urodziło się żywe. Płakało jeszcze przez godzinę po urodzeniu, a lekarze mieli mu nie pomóc
Sprawa w prokuraturze
Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.
– Rzeczywiście do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów wpłynęło takie zawiadomienie. Rozpoczęte zostało postępowanie sprawdzające w tej sprawie, pod kątem narażenia człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia – wyjaśnia portalowi Onet.pl prok. Michał Dziekański.
Śledczy zwrócili się do placówki o nadesłanie dokumentacji i przekazanie posiadanych przez szpital informacji.
Szpital dementuje. Dziecko bez szans na przeżycie
Do sprawy odniosła się również rzeczniczka szpitala im. Świętej Rodziny. Potwierdziła, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w placówce dokonano zabiegu aborcji. Przekonywała jednak, że nastąpił on "zgodnie z procedurami medycznymi i z poszanowaniem praw pacjentki".
– Pacjentka zgłosiła się do nas z dokumentami poświadczającymi, że jej dziecko nie ma szans na przeżycie. Dla pewności powołano też zespół ekspertów – mówi Super Expressowi Dorota Jasłowska-Niemyska. W konsylium wzięło udział pięciu lekarzy: trzech ginekologów i dwóch neonatologów. Wszyscy mieli potwierdzić, że nie ma innego wyjścia niż przerwanie ciąży.
Aborcja w prawie
Zgodnie z prawem, aborcja w Polsce jest możliwa tylko w trzech wyjątkowych przypadkach. Po pierwsze, kiedy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki. Po drugie – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Ostatnim przypadkiem, który dopuszcza zabieg aborcji jest sytuacja, kiedy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo lub gwałt).
kw
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński / PAP