Prezes Ozon zwolniony. Górnicy stanęli w jego obronie

[object Object]
Protest jastrzębskich górników przed Ministerstwem Energii TVN24
wideo 2/3

Górnicy z Jastrzębia od rana pikietowali przed Ministerstwem Energii. Wyrażali sprzeciw wobec planowanego zwolnienia prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ale nic nie wskórali. Daniel Ozon, decyzją rady nadzorczej spółki, został zwolniony.

Przed 10 do demonstrujących wyszedł minister energii Krzysztof Tchórzewski. Próbował zabrać głos, ale na słowa "wasze płace są jednymi z większych w Polsce" został wybuczany przez tłum protestujących. Minister się nie poddawał. - Wiadomo wam jest, że rada nadzorcza straciła zaufanie do prezesa i ja też - stwierdził. Protestujący odpowiedzieli bezceremonialnie: "Panie ministrze, g*wno prawda".

- Moim zadaniem jest to, żebyście byli bezpieczni, żebyście bezpiecznie funkcjonowali i żeby spółka nadal była w tak dobrej sytuacji, jak jest. I to jest moje zadanie. Ja muszę tych rzeczy pilnować i jestem za nie odpowiedzialny - mówił. Jeden z przedstawicieli górników zwrócił do Tchórzewskiego: - Czy my jesteśmy tacy groźni, że cztery osoby plus jedna kobieta chcieliśmy dzisiaj porozmawiać z radą nadzorczą, to pan obstawił ten budynek policją, ochroną? Mając przepustki do biura, chcieliśmy wejść i porozmawiać z naszymi przedstawicielami z wyboru. Potraktowali nas jak przestępców, to pana inicjatywa!

- Ja panów zapraszam do siebie na rozmowę - odparł minister. - Za późno - usłyszał w odpowiedzi. Chwilę później tłum zaczął skandować: Tchórzewski, dymisja! - To jest zrobione perfidnie. W sobotę była decyzja, niedziela dzień wolny, tylko poniedziałek został nam na organizację, żeby tu być. Tak zrobili, żebyśmy nie mogli się zorganizować, ale daliśmy radę. Nie będzie pan straszył siłami porządkowymi. Nie baliśmy się za Platformy, nie będziemy się bali teraz! - grzmiał przedstawiciel jastrzębskich górników.

Nie chcą odwołania prezesa

Jeszcze kilkadziesiąt minut przez rozpoczęciem protestu na Wspólnej było około stu górników, choć zapowiadana jest liczba pięciokrotnie wyższa.

- Górnicy na wczoraj byli umówieni z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Ale minister te rozmowy niespodziewanie odwołał. Co więcej, na dzisiaj zwołane zostało posiedzenie rady nadzorczej spółki. Według górników to dowód na to, że minister nie dotrzymuje obietnic, bo takie spotkania miały się odbywać co kwartał. Do nieporozumień dochodziło już wcześniej - relacjonowała reporterka TVN24 Ewa Paluszkiewicz.

I dodała, że górnikom przede wszystkim chodzi o próby zwolnienia obecnego prezesa spółki Daniela Ozona. - Jesienią próbowano go dwukrotnie odwołać. Po raz trzeci, gdy miało mieć to miejsce w styczniu, górnicy również tutaj protestowali. Skutecznie. Prezes nadal pełni swoją funkcję, ale zdaniem górników we wtorek ma dojść do ponownej próby odwołania prezesa - wyjaśniała.

"Sprzeciwiał się planom resortu"

Wiceprezesi zostali zwolnieni na początku tego roku. - Górnicy twierdzą, że prezes Ozon sprzeciwia się planom resortu na to, by finansować takie inwestycje, które nie są bezpośrednio związane z JSW. I jako przykład podają, że prezes Ozon miał nie wyrazić zgody na to, by spółka przeznaczyła półtora miliarda złotych na budowę nowego bloku energetycznego w elektrowni Ostrołęka, ale wcześniej też prezes miał się sprzeciwić kupnie koksowni Wiktoria oraz pakietu akcji Polimexu-Mostostal - informowała reporterka.

Po odwołaniu ze stanowiska Daniela Ozona, który od ponad dwóch lat kierował Jastrzębską Spółką Węglową, pełnienie obowiązków prezesa rada powierzyła Robertowi Małłkowi.

Kim jest nowy prezes?

Robert Małłek jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwentem Podyplomowych Studiów Canadian International Management Institute, według akredytacji Harvard Business School.

W latach 1998-1999 Małłek był doradcą prezesa ZUS, a w latach 1999-2001 wicedyrektorem biura szefa Kancelarii Premiera. W latach 2002-2006 pracował w warszawskim magistracie, a w latach 2006-2007 był w zarządzie Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Później pracował m.in. w zarządach spółek: Spolana (grupa Orlen), Stomil Poznań, Grupa Hoteli WAM, a przed przejściem do JSW - Unipetrol.

mp/PAP/b

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl