Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Ruiny i codzienne życie powstańczej Warszawy. Muzeum udostępniło 1500 wyjątkowych zdjęć

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Muzeum Warszawy udostępniło 1500 zdjęć Sylwestra "Krisa" Brauna
Muzeum WarszawyMuzeum Warszawy udostępniło 1500 zdjęć Sylwestra "Krisa" Brauna

Muzeum Warszawy udostępniło wszystkie ocalałe fotografie wykonane przez Sylwestra "Krisa" Brauna podczas Powstania Warszawskiego. Wyjątkową kolekcję 1500 zdjęć można obejrzeć na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy. Pozwala ona prześledzić chronologicznie szlaki wędrówek fotografa i losy powstańczych walk.

2 października muzeum po raz pierwszy zaprezentowało wszystkie ocalałe fotografie wykonane przez Sylwestra "Krisa" Brauna podczas Powstania Warszawskiego. Data nie jest przypadkowa. "To Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Pragniemy uczcić tę datę publikując wyjątkowe zdjęcia Sylwestra Brauna. Na fotografiach widnieją żołnierze, cywile i codzienność życia w mieście ogarniętym wojną, w którym przed wybuchem powstania mieszkało ponad 900 tysięcy ludzi" - podkreśla muzeum.

Jak przypomina, Sylwester Braun, ps. "Kris" (1909-1996) był twórcą zdjęcia bombardowanego "Prudentialu", które stało się ikoną - wizualnym symbolem Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej. Jednak to tylko jedna z ponad trzech tysięcy fotografii, które wykonał. Pierwszy fotoreportaż wojenny zrealizował już we wrześniu 1939 roku, podczas oblężenia Warszawy.

Braun należał do konspiracji, był członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego krążył po ulicach Śródmieścia, bliskiej Woli i Powiśla - ubrany po cywilnemu, z niedużym aparatem Leica Standard schowanym w kieszeni marynarki. "Przywiązywał wagę do kompozycji kadrów, starał się przyjmować różne perspektywy - wchodził na dachy, stawał tuż za obrońcami barykad. Często powtarzał ujęcia, nieznacznie je korygując. Fotografował ruiny i toczące się walki, ale też chwile wytchnienia, jak chociażby koncert fortepianowy w kawiarni 'U Aktorek'" - wylicza Muzeum Warszawy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Większość zdjęć i negatywów spłonęła, jednak część ukrył w piwnicy

I zaznacza, że choć większość zdjęć i negatywów spłonęła w mieszkaniu fotografa na Powiślu, część klisz udało mu się ukryć w słojach w piwnicy budynku przy ulicy Marszałkowskiej i odnaleźć po zakończeniu wojny. "Z czasem powstańcze fotografie stawały się coraz bardziej rozpoznawalne, ale ich autor, mieszkający od wielu lat na emigracji, pozostał nieznany. Dopiero w 1979 roku dzięki akcji 'Kuriera Polskiego' udało się odszukać Sylwestra Brauna" - wyjaśnia muzeum.

W roku 1981 fotograf przekazał zbiór ponad 1500 ocalałych negatywów do Muzeum Warszawy, a 2 października kolekcja została udostępniona na portalu internetowym Kolekcje Muzeum Warszawy. "Zidentyfikowane i opisane kadry zyskały też dodatkowy kontekst - udało się odszyfrować sekwencje klatek w ramach konkretnych rolek, a co za tym idzie kolejność wykonywania zdjęć przez Brauna" - podkreśla muzeum.

Chronologicznie uporządkowane, dwie rolki już dostępne

- Muzeum Warszawy postanowiło w stopniu, w jakim umożliwiał to sam materiał, odtworzyć jego pierwotny charakter i chronologię. Przez wiele lat korzystano z pojedynczych ujęć do ilustrowania konkretnych zagadnień związanych z historią stolicy i Powstania Warszawskiego. Sam Sylwester Braun ze względu na wygodę pociął oryginalne rolki negatywów na mniejsze paski, czasem pojedyncze kadry - mówi cytowany w komunikacie Piotr Głogowski, kurator projektu.

Wyjaśnia też, że chronologiczne uporządkowanie negatywów oddaje sposób fotoreporterskiej pracy Sylwestra Brauna i szlaki jego codziennych wędrówek, co umożliwia bardziej precyzyjną identyfikację miejsc utrwalonych na kliszy czy przebieg powstańczych wydarzeń.

Muzeum udostępniło dwie z kilkudziesięciu szczegółowo opisanych i opracowanych rolek. Tutaj znajdują się zdjęcia Brauna z pierwszej rolki (Śródmieście, 5-10 sierpnia 1944), a tutaj z drugiej rolki (Śródmieście i Powiśle, 12-15 września 1994).

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sylwester Braun ps. Kris, Muzeum Warszawy

Pozostałe wiadomości