Powrót do zrujnowanej Warszawy


Życie warszawiaków w latach 1945-55 i przemiany, jakie zachodziły wówczas w kraju, można zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej, prezentowanych na wystawie w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Wystawa będzie czynna do 13 czerwca.

Ekspozycja "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" opowiada o ich powrotach do zrujnowanej po wojnie stolicy, przybliża trud i entuzjazm odbudowy, pokazuje życie codzienne mieszkańców oraz początki komunizmu.

Na wystawie można zobaczyć m.in. takie kadry jak fragment leżącej Kolumny Zygmunta czy wracających do stolicy mieszkańców. Na wielu fotografiach znalazły się dzieci, radosne mimo trudów życia codziennego oraz nowe dzielnice MDM czy Muranów, otwarcie Pałacu Kultury. Jest też życie codzienne odradzającego się miasta - para z wózkiem przy bulwarach wiślanych, zabawy taneczne, mieszkańcy wypoczywający na plażach nad Wisłą, procesje Bożego Ciała jeszcze z udziałem wojskowych. Zdjęcia ukazują także początki komunizmu - zjazd zjednoczeniowy PPS i PPR czy pochody pierwszomajowe z plakatami propagandowymi.

Ogromne zasoby

To już kolejna wystawa zdjęć z zasobów PAP w Domu Spotkań z Historią. - Nasze zbiory są ogromne, mówi się o 18 mln negatywów, co podobno tworzy największe archiwum fotografii w Europie. Prezentowane na wystawie zdjęcia są autorstwa znakomitych polskich fotografów pracujących dla istniejącej od 1951 r. Centralnej Agencji Fotograficznej. Wcześniejsze pochodzą z Agencji Polpress i Agencji Robotniczej, których zbiory również trafiły do CAF. Od 1991 r. zasoby CAF są częścią zbiorów PAP - powiedziała kuratorka wystawy, redaktor naczelna PAP Foto Anna Brzezińska-Skarżyńska.

- To nasze archiwum, myślę, można śmiało określić jako dziedzictwo narodowe, bo pokazuje życie Polski i Polaków absolutnie we wszystkich aspektach, takich jak życie codzienne, polityka, kultura czy sport. Jest w nim także bardzo dużo zdjęć Warszawy, bo najwięcej fotografów było jednak skupionych w centrali - zaakcentowała kuratorka.

"Świetna jakość"

Jak podkreśliła, fotografie są świetnej jakości, ze wspaniałą kompozycją i światłem. - Łączą w sobie dokument ze spojrzeniem artystycznym, wartość historyczną i wizualną, dlatego też bardzo trudno było wybrać te do pokazania na ekspozycji. Ideą wystawy jest ukazanie przemian, jakie zachodziły w kraju, a przede wszystkim życia ówczesnych warszawiaków i tego, z jaką pasją zaczynali budować wszystko na nowo. Stąd tytuł wystawy. Toczyła się na jego temat dyskusja, bo bardzo nie chcieliśmy używać słowa odnowa, bo to by wskazywało na jakieś restaurowanie, a tu rzeczywiście wszystko powstawało na nowo - zaznaczyła Brzezińska-Skarżyńska.

Druga z kuratorek, zastępca dyrektora DSH Katarzyna Madoń-Mitzner dodała, że prezentowane zdjęcia mówią o bardzo trudnych, dramatycznych czasach. - Ale my chciałyśmy skupić się na ludziach i pokazać, że oni potrafili w tym wszystkim żyć, cieszyć się, bawić i naprawdę tworzyć na ruinach nowe życie. I jest w tych zdjęciach jakaś taka emocja, temperatura, coś tak fascynującego, co za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. Mam nadzieję, że dla państwa to też będzie taka przygoda, odkrycie tej codzienności ukazanej dzięki tym wspaniałym fotografiom - powiedziała Madoń-Mitzner.

Zdjęciom ze zbiorów PAP towarzyszą m.in. fotografie zagranicznych fotoreporterów Juliena Bryana, Henry’ego N. Cobba i Johna Vachona, fragmenty kronik filmowych, relacje świadków z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta i DSH oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń z lat 1945-55

Wystawa "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" będzie czynna do 13 czerwca.

Okrągły jubileusz

Jej wernisaż był połączony z inauguracją obchodów 10-lecia Domu Spotkań z Historią. Jak podkreślili jego przedstawiciele, wszystko zaczęło się w marcu 2003 r., kiedy Ośrodek Karta zorganizował cykl wydarzeń związanych z rocznicą śmierci Stalina. Zainteresowanie warszawiaków sprawiło, że pojawił się pomysł stworzenia przestrzeni, gdzie można by się spotykać i zajmować historią. W maju 2005 r. miasto przyznało placówce lokal przy ul. Karowej.

- Działalność Domu Spotkań z Historią rozpoczęła jesienią 2005 r. wystawa w rocznicę agresji sowieckiej. W marcu 2006 r. zaczęliśmy już działać jako stołeczna instytucja kultury - powiedział dyrektor DSH Piotr Jakubowski.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz obecna na uroczystości przypomniała, że DSH oprócz wystaw organizuje także spotkania, dyskusje, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe czy wydaje publikacje. - Przez te lata doczekał się wielopokoleniowej widowni i uzupełnił ofertę kulturalną miasta ukazując historię z miejskiej, lokalnej perspektywy. Jego działalność sprzyja także budowie dialogu międzykulturowego i zrozumieniu różnych trudnych procesów historycznych - mówiła prezydent.

PAP/jb

Pozostałe wiadomości

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP