Powojenna mozaika ukryta pod gipsem. Cenne odkrycie przy Nowym Świecie

Odkryto powojenną mozaikę
Źródło: fot. um / film: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Ciekawego odkrycia dokonano w trakcie remontu jednego z lokali przy Nowym Świecie 39. W trakcie prac odsłonięto powojenną mozaikę autorstwa Andrzeja Konarskiego.

Nikt nie przypuszczał, że w pomieszczeniu, które należało po wojnie między innymi do Przedsiębiorstwa Barów Mlecznych, a w ostatnim czasie znajdował się sklep z ubraniami, pod płytami karton-gipsowymi (które położono w trakcie ostatniego remontu czyli ok. 16 lat temu) kryje się ta unikatowa dekoracja.

Do jej odkrycia doszło w trakcie remontu wykonywanego przez nowych najemców lokalu. O tym ciekawym odkryciu został poinformowany konserwator zabytków.

"Odkryta mozaika pochodzi z lat 60 XX wieku i została zaprojektowana dla lokalu użytkowego, który po odbudowie kamienicy po zniszczeniach wojennych użytkowany był przez Przedsiębiorstwo Barów Mlecznych, a następnie Zakład Mleczarski Mokotów" - informuje stołeczny konserwator zabytków.

Według konserwatora, pierwotnie mozaika zajmowała całą powierzchnię ścian we frontowej sali lokalu, obecnie zachował się jedynie pas w górnej ich partii. "Stan zachowania mozaiki, poza miejscowymi uszkodzeniami, jest dobry"- dodaje.

"Ważny element dopełnienia budynków"

Teraz mozaika zostanie poddana konserwacji, a następnie wyeksponowana.

- Mozaiki bardzo często były wykorzystywane jako element dekoracyjny w architekturze powojennej. Zarówno modernistycznej, jak też socrealistycznej. - Były ważnym elementem dopełnienia budynków, nierzadko podkreślały ich wyraz ideologiczny. Te abstrakcyjne były za to wyrazem wolności artystycznej po 1956 r - napisał na Facebooku Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Odkryto powojenną mozaikę

Warszawa skrywa wiele tajemnic. Pod koniec stycznia pisaliśmy o niezwykłym odkryciu na Białołęce.

Zabytkowe polichromie na Białołęce (styczeń 2016)

su//ec

Czytaj także: