Pomarańczarka u konserwatora: "Trzeba zmieniać jej pieluchę"

"Jest miłą staruszką z charakterem" foto. na stronie głównej - blog-konserwacja.mnw.art.pl
"Jest miłą staruszką z charakterem" foto. na stronie głównej - blog-konserwacja.mnw.art.pl
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
"Jest miłą staruszką z charakterem" foto. na stronie głównej - blog-konserwacja.mnw.art.plDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Mówią o niej, że ma silny charakter. Przeżyła wojnę i Powstanie Warszawskie. Dopiero w listopadzie 2010 roku wróciła do Polski. Pomarańczarka, słynny obraz Aleksandra Gierymskiego, przechodzi obecnie trudny proces konserwacji. Ostatnio na odwrocie obrazu odkryto jej przedwojenny numer inwentarzowy. Ostatecznie potwierdza to oryginalność dzieła.

- Mówimy o niej bardzo czule: "Trzeba zmienić babie pieluchę" – opowiada ze śmiechem Anna Lewandowska, konserwatorka w Muzeum Narodowym. "Babą" w tym przypadku jest Pomarańczarka, czyli słynny obraz Aleksandra Gierymskiego z 1881 roku. Dzieło po Powstaniu Warszawskim zostało zrabowane przez Niemców. Dopiero w 2010 roku w wyniku interwencji Ministerstwa Kultury i pomocy PZU obraz wrócił do Polski.

Tak "zmieniają pieluchę"

"Zmienianie pieluchy" to praca konserwatorska, która ma przywrócić dawny blask obrazowi. Poprosiliśmy Annę Lewandowską o zaprezentowanie na czym to polega.

- Nałożę impregnat na odwrót obrazu, nastąpi zassanie impregnatu, chwilę poczekamy, przyłożę papier silikonowy i miejsce zaimpregnowane zostanie obciążone woreczkami z piaskiem. Przez cały dzień będę wymieniać papier - tłumaczy Lewandowska.

Mimo, że powojenne losy Pomarańczarki nie są dobrze znane, konserwatorzy dużo z płótna "odczytali". Obraz został uwolniony ze sklejki, którą do odwrotu przykleił introligator. Najprawdopodobniej chciał by obraz odzyskał dzięki temu wymiarowość, którą stracił w wyniku grabieży Niemców.

- Wcześniej był zwinięty, połamany, zdeformowany i nie mógł być naciągnięty na krosno. Naklejenie na sklejkę przyczyniło się do dużego uszkodzenia. Element, który miał przywrócić wygląd, uszkodził go – mówi konserwatorka.

Tak "zmienia się pieluchę" Pomarańczarce
Tak "zmienia się pieluchę" PomarańczarceDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Dzieło numer 73408 m.n.

W wyniku usunięcia sklejki, dokonano również ciekawego odkrycia. Choć badacze nigdy nie mieli wątpliwości, że obraz jest autentyczny, (w niemieckim katalogu aukcyjnym jednak napisano "zapewne obraz Gierymskiego") na odwrocie obrazu odkryto przedwojenny numer inwentarzowy dzieła 73408 M.N, który ostatecznie potwierdził wcześniejszą wiedzę.

Kiedy koniec? "Chciałabym w tym roku”

Prace konserwatorskie idą bardzo powoli. W tym przypadku jednak pośpiech nie jest wskazany, a każda decyzja musi być dobrze przemyślana.

- Obrazy Gierymskiego z tego okresu wykazują dużą wrażliwość na środki, które są używane do konserwacji obrazów. Każdy z tych środków jest dla obrazu trucizną. Jednak tak jak człowieka, obraz można leczyć tym co mu szkodzi. Trzeba tylko dobrze przemyśleć sekwencje użycia środków – tłumaczy Lewandowska. A to wymaga czasu.

Płótno słynnego obrazu pomarańczarki z koszami wiklinowymi na tle Warszawy w tej chwili zabezpieczony jest specjalną bibułką.

- Jak się to skończy to chciałabym mieć możliwość pozbycia obrazu naleciałości, czyli kitów, przemalowań z lica, tak żeby obraz mógł błysnąć pięknem i kunsztem, które zaplanował sam autor – mówi konserwatorka.

Kiedy więc będziemy mogli zobaczyć obraz w Muzeum Narodowym? – Chciałabym, żeby było to w tym roku – odpowiada Lewandowska.

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl