"Podwójnie wolne". Sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze

Studentki polskie, Petersburg, około 1910 rokuBiblioteka Narodowa Polona

W środę mija dokładnie sto lat od podpisania przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego dekretu przyznającego prawa wyborcze kobietom. O tym wydarzeniu przypomina zorganizowana na Krakowskim Przedmieściu wystawa "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918".

- Chcemy pokazać drogę, którą musiały przejść pokolenia kobiet, by móc głosować i kandydować w wyborach. Przygotowana przez nas wystawa wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, który organizuje wystawę. Tytuł ekspozycji "Podwójnie wolne" podkreśla, że 1918 był dla Polek podwójnym zwycięstwem – rokiem odzyskania niepodległości i zdobycia pełni praw obywatelskich.

Wiceminister kultury i pomysłodawczyni wystawy prof. Magdalena Gawin zauważa, że decyzja naczelnika z 28 listopada 1918 roku stawiała Polskę wśród najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. - Tego dnia wolna Polska została na zawsze połączona z ideą równości obywateli wobec prawa - dodaje.

Różne środowiska, jeden wspólny cel

Wystawa pokazuje historie różnych środowisk kobiecych – działaczek, patriotek i sufrażystek, które latami walczyły na rzecz niepodległości i równych praw. A potem potrafiły z nich korzystać, czego dowodem to, że w pierwszych wolnych wyborach w Rzeczpospolitej wzięło udział ponad 70 procent uprawnionych. - 26 stycznia 1919 roku nasze babcie i prababcie z dużych i małych miast, ze szlacheckich dworków i wiejskich chałup udały się w środku mroźnej zimy do urn wyborczych, żeby po raz pierwszy w historii wybrać posłów i posłanki – podkreśla Hanna Radziejowska, koordynatorka wydarzenia z Instytutu Pileckiego.

Aleksandra Piłsudska z Józefem Piłsudskim i córkamiBiblioteka Narodowa Polona

W estetycznych modułach ustawionych między bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego a kościołem wizytek pokazane zostały wizerunki i biogramy 15 sufrażystek, emancypantek, żołnierek z przełomu XIX i XX wieku, dziś niesłusznie zapomnianych.

- Mówiąc dzisiejszym językiem, były to aktywistki i społeczniczki mające ogromną wiarę w to, że mogą zmienić świat, zbudować nową Polskę - opowiada tvnwarszawa.pl Radziejowska. Przyznaje, że bardzo długo trwały poszukiwania multimediów, które można byłoby pokazać na ekspozycji. Mimo że część pań żyła także długo po wojnie. - Ale nikt ich nie nagrał! – nie kryje zaskoczenia nasza rozmówczyni. – Wreszcie znaleźliśmy w archiwum Polskiego Radia kompletny rarytas, nagranie Teresy Kostrzewskiej-Przanowskiej wykonane w latach 80., tuż przed jej śmiercią. To bardzo ciekawe doświadczenie, bo mówi o czymś nowoczesnym językiem przedwojennym, pełnym pasji i wiary – relacjonuje.

Wolna Polska warunkiem emancypacji

Wystawa skupia się trzech środowiskach. Po pierwsze tym najnaturalniej kojarzonym z walką o prawa kobiet, czyli lewicowym, feministycznym. – Drugie to chrześcijańskie demokratki, w dużym stopniu ziemianki, które próbowały przełożyć na praktykę papieską encyklikę rerum novarum. Wierzyły, że trzeba edukować kobiety odrzucone na margines, te ze wsi czy służące pracujące w miastach. Mówiły o prawie do edukacji, system w zaborze rosyjskim odcinał je całkowicie od wykształcenia. Tak się zrodził uniwersytet latający, na który uczęszczała Maria Skłodowska-Curie – tłumaczy Radziejowska. Trzecie grupa to bojowniczki z otoczenia Piłsudskiego, które w 1905 roku często weszły na drogę rewolucyjną.

Wybory do Sejmu Ustawodawczego 26 stycznia 1919 rokuBiblioteka Narodowa Polona

Mimo różnic łączyła je świadomość priorytetów: niepodległość Polski i prawa obywatelskie kobiet. I to jest właśnie typowe dla doświadczenia polskiego, że emancypacja była ściśle związana z walką o wolny kraj.

- W zaborach kobietom nie wolno było wykonywać pewnych zawodów, utrzymywać się zarobkowo, kształcić i była to konsekwencja braku niepodległości – tłumaczy połączenie postulatów wolnościowych i kobiecych Hanna Radziejowska. Zwraca też uwagę, że wieloletnia praca u podstaw sięgająca XIX wieku sprawiła, że decyzja Piłsudskiego z 28 listopada nie była czymś szokujący, przeciwnie przyszła naturalnie i nie była kulturowym szokiem.

- Proszę zwrócić uwagę, że na Politechnice kobiety mogły studiować architekturę, czego nie mogły robić nawet w niemieckich Bauhausie. Tylko w Polsce pojawiły się takie pary architektów jak Brukalscy czy Syrkusowie, w Europie z tego okresu nie ma takich przykładów – dowodzi nasza rozmówczyni.

Czekają na zdjęcia waszych prababć

Oczywiście 15 opisanych postaci nie wyczerpuje historii tamtych kobiet. Dlatego od 28 listopada do 26 stycznia 2019 roku Instytut Pileckiego będzie zbierać zdjęcia i opowieści o wyjątkowych kobietach, naszych babciach i prababciach. Na otwarcie wystawy w czwartek o 17.30 można wziąć ze sobą zdjęcie, pracownicy instytutu je zeskanują i stworzą dodatkową część wystawy o kobietach, która ma jeździć po Polsce i Europie. Zdjęcia i opowieści można wysyłać także na adres prababcie@instytutpileckiego.pl.

Wystawa "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" będzie dostępna przed Pałacem Tyszkiewiczów-Potockich, przy Krakowskim Przedmieściu 32, do 20 grudnia. Dzięki specjalnie zaprojektowanej instalacji każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z sufrażystkami.

Wolność, równość, siostrzeństwo - czytaj także w Magazynie TVN24

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Biblioteka Narodowa Polona

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl