Podczas wojny ukrywali Żydówkę. Zostali odznaczeni

Historię Czesława i Heleny Lechów, którzy podczas wojny ukrywali Żydówkę - Chanę Bulwę - przypomniała w czwartek Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznany Czesławowi Lechowi, odebrała jego córka Krystyna.

Ceremonia wręczenia medalu, którym Czesław Lech został pośmiertnie uhonorowany w 1995 r., miała związek z obchodami 74. rocznicy Powstania Warszawskiego i zdobycia przez powstańców reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).

- Z ogromnym wzruszeniem i dumą odebrałam medal, którym Yad Vashem uhonorował mojego ojca Czesława Lecha. Taki sam medal otrzymała w 1988 roku moja mama Helena Lech. Te zaszczytne wyróżnienia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata za ich postawę w czasach i sytuacjach ekstremalnego zagrożenia nie pozwolą o nich zapomnieć. I nie pozwolą zapomnieć o ich oddaniu i chęci pomocy samotnej dziewczynie, wówczas 16-letniej Żydówce Chanie Bulwy, a dla nas Helence Majewskiej - powiedziała Krystyna Maria Lech-Czerny, która w imieniu jej ojca odebrała medal, przyznany przez jerozolimski Instytut Yad Vashem.

Ukrywali kilkunastoletnią Żydówkę

Helena i Czesław Lech, pracownicy PWPW, podczas okupacji niemieckiej ukrywali w swoim mieszkaniu służbowym przy Rybaki 35 Chanę Bulwę, kilkunastoletnią Żydówkę z Zawichostu, która przeżyła zagładę getta. Za swoją odwagę oboje małżonkowie zostali wyróżnieni izraelskimi medalami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata: Helena Lech - 13 października 1988 r., a poległy w czasie Powstania Warszawskiego Czesław Lech – pośmiertnie – 27 lipca 1995 r.

Córka uratowanej Chany Bulwy, Shifra Shor, podkreśliła, że przybyła do Warszawy w imieniu "dwóch córek Chany, pięciorga wnucząt i dwunastu prawnucząt", by upamiętnić Czesława i Helenę Lechów.

- To dzięki nim wszyscy żyjemy - podziękowała Shor.

"Jak ścigane zwierzę"

- Moja matka była samotną dziewczyną na fałszywych papierach, które zorganizował jej brat. Jej matka i dwie siostry pozostały na wsi, ale zostały stamtąd zabrane do obozu koncentracyjnego, gdzie je zamordowano. Brat, który jej pomagał, został złapany kilka miesięcy później i zamordowany przez Niemców. Moja matka, która wówczas miała 16 lat, została sama na świecie i jak ścigane zwierzę skoncentrowała całą swoją energię na tym, żeby przeżyć - opowiadała Shor.

Ratując się, Chana Bulwa próbowała pracować w kilku domach jako pomoc domowa, ale - jak opowiadała jej córka - gdy wychodziło na jaw, że jest Żydówką, musiała szukać innego miejsca.

- Powszechnie wiadomo, że osoby, które ukrywały Żydów narażały swoje życie i życie swojej rodziny - przypomniała. Po wielu trudnościach Chana Bulwa wreszcie trafiła do rodziny Lechów, którzy zdecydowali się jej pomóc i strzegli jej tożsamości.

- Z czasem Chana zorientowała się, że nie trafiła do zwyczajnego domu, bo przychodzili tam różni goście i prowadzili tajemnicze rozmowy. Kiedy do drzwi pukał ktoś nieznajomy, Czesław Lech ukrywał się w wewnętrznej ścianie za załomem. Wiedziała też, że rodzina Lechów ukrywa pieniądze na potrzeby powstania. Dzielili więc dwa wspólne sekrety: sekret żydowskiej tożsamości i sekret przyszłego powstania - dodała Shor.

Trudna pomoc

Państwo Lechowie - jak przypomniała PWPW - w latach II wojny światowej działali w Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Czesław Lech, oficer rezerwy i zaufany pracownik PWPW, zaangażował się w prace komórki PWB/17/S, zajmującej się m.in. produkcją banknotów dla Polskiego Państwa Podziemnego. Helena Lech działała w kobiecej organizacji podziemnej "Pomoc Żołnierzowi", prowadziła także tajne szkolenia Polskiego Czerwonego Krzyża. W mieszkaniu państwa Lechów przechowywano tajne rozkazy i dokumenty, a także blankiety produkowanych potajemnie w wytwórni dowodów osobistych oraz kartek żywnościowych.

- Mimo ogromnego ryzyka Helena i Czesław Lechowie latem 1943 r. przyjęli do pracy Chanę Bulwę, Żydówkę ukrywającą się pod imieniem i nazwiskiem Helena Majewska (...). Dziewczyna znalazła u nich nie tylko pracę opiekunki do dzieci i gosposi, ale także schronienie - podała PWPW. Pomoc rodziny Lechów była szczególnie trudna, ponieważ od zimy 1943 r. w tym samym budynku stacjonował kilkudziesięcioosobowy oddział niemieckiej Schutzpolizei.

W czasie Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia 1944 r., por. Czesław Lech "Biały" dowodził jedną z grup atakujących Niemców w gmachu PWPW. Później walczył w obronie reduty PWPW. W dniach 26–28 sierpnia samodzielnie prowadził do boju ostatnich jej obrońców z grupy PWB/17/S. Zginął 28 sierpnia, osłaniając ostatnich wycofujących się wytwórni żołnierzy AK. Helena Lech wraz dziećmi i Chaną Bulwą doczekały zakończenia wojny na wsi w okolicach Warszawy.

W uroczystości w PWPW udział wzięli m.in. powstańcy warszawscy, w tym jeden z ostatnich żyjących obrońców reduty Juliusz Kulesza "Julek", władze PWPW, w tym jej prezes Maciej Biernat, a także przedstawiciele ambasady Izraela, MSWiA, MSZ, IPN i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zobacz, jak wyglądały tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

74. rocznica Powstania Warszawskiego

Źródło: TVN24
Uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Teraz oglądasz
Kwiaty na grobie gen. Chruściela "Montera"
Kwiaty na grobie gen. Chruściela "Montera"
Teraz oglądasz
Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego w stolicy
Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego w stolicy
Teraz oglądasz
74. rocznica Powstania Warszawskiego
74. rocznica Powstania Warszawskiego
Teraz oglądasz
Godzina "W" na placu Zamkowym
Godzina "W" na placu Zamkowym
Teraz oglądasz
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody w stolicy
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody w stolicy
Teraz oglądasz
Fragment przemówienia Leszka Żukowskiego
Fragment przemówienia Leszka Żukowskiego
Teraz oglądasz
Relacja z 1. sierpnia
Relacja z 1. sierpnia
Teraz oglądasz
Fragment przemówienia Hanny Gronkiewicz-Waltz
Fragment przemówienia Hanny Gronkiewicz-Waltz
Teraz oglądasz
Powstaniec recytuje wiersz
Powstaniec recytuje wiersz
Teraz oglądasz
Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
Teraz oglądasz
Złożeniem kwiatów przed pomnikiem "Grota"
Złożeniem kwiatów przed pomnikiem "Grota"
Teraz oglądasz
Obietnice premiera Morawieckiego
Obietnice premiera Morawieckiego
Teraz oglądasz
Rozmowy z Powstańcami
Rozmowy z Powstańcami
Teraz oglądasz
Przemówienie Hanny Gronkiewicz-Waltz
Przemówienie Hanny Gronkiewicz-Waltz
Teraz oglądasz
Ewa Malinowska-Grupińska podczas uroczystości
Ewa Malinowska-Grupińska podczas uroczystości
Teraz oglądasz
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Teraz oglądasz
Plan obchodów 74 rocznicy Powstania Warszawskiego
Plan obchodów 74 rocznicy Powstania Warszawskiego
Teraz oglądasz

74. rocznica Powstania Warszawskiego

PAP/kz/pm

Czytaj także: