PO nie chce oddać Białołęki. "Mobbing, terror, gangsterka"

Tak wyglądała czwartkowa sesja nadzwyczajana
Tak wyglądała czwartkowa sesja nadzwyczajana
| Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Tak wyglądała czwartkowa sesja nadzwyczajana | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Przewodnicząca rady dzielnicy Białołęka nie chciała dopuścić, aby odwołano ją ze stanowiska. Przy nowym układzie sił było to przesądzone, dlatego przerwała sesję chwilę po jej rozpoczęciu i wyszła z sali. - Mobbing, terror, gangsterka – krzyczeli krytyczni wobec niej radni. Ostatecznie ją odwołali, ale władze miasta prawdopodobnie unieważnią tę decyzję.

Nie widać końca politycznego zamieszania na Białołęce. Dwa miesiące temu grupa radnych ogłosiła, że w radzie uformowała się nowa większość tworzona przez PiS i radnych niezależnych (w tym troje byłych platformersów). Radni nie kryli, że chcą odwołać przewodniczącą Annę Majchrzak. Raz im się to nawet udało, ale wiceprezydent Jarosław Jóźwiak uznał głosowanie za niezgodne z prawem, a zatem nieważne.

Przerwa po minucie

Postanowili spróbować jeszcze raz – pod koniec ubiegłego tygodnia złożyli wniosek o sesję nadzwyczajną z punktem o odwołaniu Anny Majchrzak. Sesję zwołano na czwartek, ale w porządku obrad kluczowego punktu już nie było. Zdaniem wnioskodawców przewodnicząca nie miała prawa go wykreślić. Oficjalnie swoich wątpliwości nie mieli szans zgłosić, bo sesja okazała się nadzwyczajnie krótka.

- Sytuacja mandatu radnej Joanny Rabiczko jest niejasna (wyjaśniamy tę kwestię dalej – przyp. red.). Wniosek nie był głosowany, nie wiemy jak w chwili obecnej ma funkcjonować nasza rada. Myślę, że stosownym by było, żeby pani przewodnicząca ogłosiła w związku z powyższym przerwę – rozpoczął radny Zbigniew Madziar (PO).

Przewodnicząca błyskawicznie przychyliła się do wniosku i ogłosiła przerwę w sesji. Wiceprzewodniczący Dariusz Ostrowski (PiS) przekonywał, że bez zgody wnioskodawcy nie ma prawa tego robić. - Czego się pani boi? – pytał, a przewodnicząca, wraz z zarządem dzielnicy i radnymi PO pospiesznie opuścili salę. Towarzyszyły im okrzyki o białoruskich standardach, ale nie zrobiły na nich większego wrażenia.

C.d. w kameralnym gronie

W tej sytuacji Ostrowski postanowił zakończyć przerwę i wznowić obrady (przyznał, że bez upoważnienia, ale zgodnie ze statutem). W tym czasie pracownicy urzędu zaczęli zbierać mikrofony i wygaszać światło, ale pozostali na sali radni PiS i niezależni postanowili nic sobie z tego nie robić. Światło ostatecznie włączono, wiceprzewodniczący stwierdził obecność kworum i kontynuował obrady, w wyniku których radni jednogłośnie odwołali przewodniczącą Anną Majchrzak i powołali nowego przewodniczącego - Wiktora Klimiuka (PiS).

Należy się spodziewać, że Hanna Gronkiewicz-Waltz uchyli tę decyzję jako niezgodną z prawem. Radni liczą jednak, że nowy wojewoda z PiS (na razie nie ogłoszono nazwiska) zakwestionuje stanowisko prezydent Warszawy i utrzyma w mocy ich decyzję. Wtedy kolejnym krokiem będzie powołanie nowego burmistrza i jego zastępców.

Radni dążący do zmian w dzielnicy nie kryli oburzenia zachowaniem jej władz. - Od trzech miesięcy demokratycznie wybrana większość naszej rady nie może procedować. Przewodnicząca Anna Majchrzak przerywa sesję, burmistrz Piotr Jaworski zastrasza pracowników urzędu. To klasyczny przykład obstrukcji, nie mogą pogodzić się z tym, że w dzielnicy ukonstytuowała się nowa większość. Na cynicznej grze politycznej burmistrza cierpi dzielnica, tracą mieszkańcy – skomentował w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marcin Korowaj (niezależny).

"Haki, pogróżki, polityczna korupcja"

I dodał, że sprawa radnej Rabiczko (niezależna) to tylko pretekst i typowy przykład szukania haków.

– Próbowano nową większość rozbijać, politycznie korumpować. Kiedy to się nie udało, wpadli na pomysł, żeby wygaszać mandaty – opowiada Korowaj i zdradza, że od kiedy zadeklarował się jako stronnik PiS w radzie dostaje telefony i SMS-y z pogróżkami. Ale zgłaszać policji ich nie zamierza.

Punkt o wygaszeniu mandatu pojawił się w porządku zeszłotygodniowej sesji. Ostatecznie do niej nie doszło, ponieważ nowa większość postanowiła ją zbojkotować. PO chciała pozbawić Joannę Rabiczko mandatu tłumacząc to tym, że radna nie figuruje w rejestrze wyborców. Radna przyznała, że taki epizod miał miejsce w 2014 roku, a wynikał z perturbacji z deweloperem – sprzedawała jedno mieszkanie, kupowała drugie, a inwestycja była opóźniona.

Podkreśliła jednak, że nie jest to w dostateczny powód, aby pozbawić ją mandatu. Powołała się na wyrok Trybunały Konstytucyjnego z 2006 roku oraz tegoroczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który orzekł jasno: Stały rejestr wyborców jest dokumentem, który ma znaczenie tylko w dniu wyborów i nie wywołuje on, w ocenie Sądu, skutku w postaci utraty wybieralności w sytuacji, gdy już po wyborach dochodzi do zmiany stałego zameldowania radnego.

Anna Majchrzak odmówiła rozmowy z tvnwarszawa.pl.

Mówi radny niezależny Marcin Korowaj
Mówi radny niezależny Marcin KorowajLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl