Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie wybuchu na instalacji w zakładzie głównym Orlenu w Płocku. Wówczas zginęło dwóch pracowników. Do tragedii doszło we wrześniu 2022 roku.
Do gwałtownego wybuchu, a potem pożaru na instalacji Hydroodsiarczania Gudronu (HOG) w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku, doszło 27 września 2022 roku, przy czym był to drugi dzień rozruchu tego kompleksu po remoncie.
Po zakończeniu akcji gaśniczej służby ratownicze odnalazły zwęglone zwłoki dwóch osób, jak się później okazało, pracowników obsługujących instalację, w wieku 48 i 56 lat.
Akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom
W związku z zakończonym śledztwem w tej sprawie - jak poinformowała w czwartek płocka prokuratura okręgowa - do tamtejszego Sądu Rejonowego został skierowany akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, w tym kierownikowi wydziału oraz kierownikowi zmiany, a także pięciu podległym im pracownikom.
Zarzuty, którymi objęto kierowników, dotyczą nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia oraz nieumyślnego narażenia życia pracowników, natomiast zarzuty wobec pozostałych pięciu osób obejmują nieumyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrożenia życia.
Miał ulatniać się gaz
Po wszczęciu śledztwa we wrześniu 2022 roku płocka prokuratura okręgowa informowała, że obaj pracownicy Orlenu, którzy zginęli w następstwie wybuchu i pożaru w zakładzie głównym koncernu, udali się na instalację HOG, aby zweryfikować zgłoszenie o ulatniającym się gazie. Wcześniej inny pracownik, który przejeżdżał w pobliżu, poczuł zapach ulatniającego się gazu, po czym zgłosił to obsługującym instalację.
Tuż po zdarzeniu Prokuratura Okręgowa zabezpieczyła dokumentację techniczną instalacji HOG oraz zapisy systemu monitorującego tam proces produkcyjny. Ustaliła też osoby uczestniczące w rozruchu instalacji oraz pozyskała dokumentację pracowniczą.
Orlen informował w tym czasie, że wybuch i pożar na instalacji HOG związany był z zapłonem jednego z pieców. Pożar ugaszono w pół godziny. W akcji brała udział zakładowa straż pożarna. Rodziny dwóch pracowników, którzy ponieśli śmierć w następstwie wybuchu, koncern objął pomocą, w tym psychologiczną.
Powołano komisję
W Orlenie powołano jednocześnie specjalną wewnętrzną komisję do przeanalizowania okoliczności zdarzenia.
Zgodnie z Kodeksem karnym kto nieumyślnie sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo, które grozi utratą życia, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu. To największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie. Po wybuchu i pożarze we wrześniu 2022 r. koncern podkreślał, że w związku z tym, że do zdarzenia doszło na wyłączonej z procesów produkcyjnych i uruchamianej po remoncie instalacji HOG, zakład pracuje bez zakłóceń.
Przeczytaj także: Wyrok za aferę fakturową. Sąd złagodził karę Mateuszowi Kijowskiemu
Autorka/Autor: mg
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps