Plac Defilad bez "patelni". Którędy do metra? Pytania o pomysł Jakiego

[object Object]
Plac Defilad według Patryka Jakiego TVN24
wideo 2/4

Koncepcja zabudowy okolic Pałacu Kultury i Nauki przedstawiona przez Patryka Jakiego wywołała wiele pytań: Gdzie podziało się wejście do metra? Jak połączyć kopiec z budynkiem? Czy na zawężonym placu przed wejściem głównym da się organizować imprezy? Co z otoczeniem przyszłego muzeum i teatru? Te pytania zadaliśmy Piotrowi Guziałowi ze sztabu Jakiego.

Porośnięty krzewami i drzewami teren wznoszący się w stronę Pałacu Kultury i Nauki, a pod i na nim: handel, gastronomia, kultura, biznes i parkingi – taką wizję placu Defilad zaprezentował w niedzielę Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. Jaki tłumaczył, że plac Defilad będzie zarówno parkiem, jak i centrum kulturalno-biznesowym. Ma tętnić życiem przez cały dzień. Park Świętokrzyski ma pozostać nienaruszony, a siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości (TR Warszawa) wybudowane zgodnie z istniejącymi projektami.

Gdzie jest "patelnia"?

Zaprezentowana koncepcja wywołała dyskusję. Na budzącą wątpliwości kwestię uwagę zwrócił Instytut Obywatelski, think tank związany z Platformą Obywatelską. Instytucja zwróciła uwagę na Twitterze, co się stało ze stacją metra Centrum. Na wizualizacjach Jakiego nie ma "patelni", ale jest niecka przypominająca nieco wjazd do parkingu albo wejście do podziemnego pomieszczenia.

Pytanie do warszawiaków: gdzie w wizji bezpartyjnego ministra @PatrykJaki podziała się stacja metra Centrum? pic.twitter.com/dIyxrTMpP6— Instytut Obywatelski (@IObywatelski) 14 października 2018

Ale Piotr Guział, kandydat na wiceprezydenta w ekipie Patryka Jakiego zapewnił nas, że wejście do metra nie zniknie.

- To nie jest projekt wykonawczy, to tylko wizja, kierunek, w którym chcemy iść. Jedną z pierwszych decyzji Patryka Jakiego, jeżeli zostanie prezydentem Warszawy ma być rozpisanie międzynarodowego konkursu na projekt placu – zaznaczył na wstępie Guział.

I wskazał, że na wizualizacji widać ściany ze świetlikami w różnych miejscach. Według zamysłu autorów, to świetliki, którymi może wpadać światło dzienne potrzebne na przykład w biurach. Jedna z takich ścian znajduje się właśnie w narożniku przy rondzie Dmowskiego. - Została przedstawiona ogólnie, ale w niej ma znajdować się wejście do stacji metra Centrum - wyjaśnił Guział.

Cięcie kopca

Pytamy też, jak kopiec będzie łączył się z PKiN, którego wejścia znajdują się dziś na wysokości Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Czy ziemie przykryje część pałacowego parteru? - Wyobrażam sobie, że przy uliczkach, które są przy samym Pałacu Kultury, następuje cięcie kopca i na tej ścianie znajdą się okna, na przykład przestrzeni biurowych - opowiada Guział.

Dostrzegliśmy też różnicę w gęstości nasadzeń przy wejściu do budynku od strony Marszałkowskiej: na jednej jest tam prawdziwy gąszcz, na innej - wygląda to tak, jak dziś. Piotr Guział odpowiada, że za wcześnie na takie szczegóły. Zapowiada także szerokie konsultacje społeczne.

Do uzgodnienia są też inne detale, jak przyszłość fontann, obelisków w narożnikach budynku czy trybuny honorowej. Dzisiejszym władzom miasta, ekipie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którzy organizowali konkurs ta kwestia nastręczała już problemu. Bo z jednej strony trybuna jest zabytkiem, z drugiej jej centralne usytuowanie dekomponuje plac. Co na to Guział?

– Czy może zostawić, czy przykryć trybunę – o tym też chcielibyśmy rozmawiać. Na pewno ważne będą uzgodnienia z konserwatorem zabytków – zaznaczył nasz rozmówca.

Koniec imprez?

Kandydat na wiceprezydenta Warszawy zaznaczył, że potrzeba wielu kompromisów i uzgodnień, ale podstawowym celem jest połączenie funkcji zielonego dachu z funkcjami handlowymi, rekreacyjnymi czy usługowymi.

Na wizualizacjach widać również, że zieleń zajmuje parking przy Marszałkowskiej, a na którym obecnie funkcjonuje prowizoryczny dworzec autobusowy, a od święta organizowane są imprezy. Wedle wizji Jakiego, znajdzie się tu pasaż. Zatem koniec z sylwestrem przed pałacem? - Sprawa imprez jest tematem do dyskusji i konsultacji. Można się zastanowić, czy nie należy "rozepchnąć" pasażu i wrócić do koncepcji placu centralnego. Ale też zastanowić, czy imprezy nie powinny odbywać się na błoniach Stadionu Narodowego – zauważył Guział.

Kandydat na wiceprezydenta zaznaczył również, że bryły Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa zostały naniesione na wizualizację, bo sztab Patryka Jakiego chce, by powstały. Ale to, jak będą wkomponowane w zieleń i jaka dokładnie będzie między nimi przestrzeń nie jest sprawą zamkniętą.

ran/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl