Piwo nad Wisłą będzie legalne? Wyrok ma zapaść 19 kwietnia

Czy można pić na bulwarach?tvnwarszawa.pl

We wtorek odbyła się kolejna rozprawa dotycząca spożywania alkoholu na lewym brzegu Wisły. Pojawił się na niej oskarżony Marek Tatała, który nie przyjął mandatu za picie piwa i funkcjonariusze, którzy ten mandat próbowali mu wręczyć. Wyrok ma zapaść za dwa tygodnie.

Marek Tatała to założyciel inicjatywy "Legalnie nad Wisłą". Za spożywanie alkoholu na betonowych schodach policja upominała go dwukrotnie. Za trzecim razem skończyło się mandatem, który – jego zdaniem – wystawiono niesłusznie.

Policja stawiła się na rozprawę

Sprawą zajął się Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia. Pierwsza rozprawa odbyła się w połowie lutego. Nie stawili się na nią funkcjonariusze policji, którzy usiłowali wypisać mandat, dlatego sąd odroczył postępowanie.

Na czwartkowej rozprawie pojawiły się już obie strony.

– Policja upierała się przy definicji bulwaru ze słownika PWN przekonując, że jest to część ulicy. Nie wskazali żadnych konkretnych ustaw ani regulacji, które dotyczą prawa o ruchu drogowym. To dla mnie niezrozumiałe – opowiada Marek Tatała, występujący przed sądem w roli oskarżonego.

Jak informuje, funkcjonariusze próbowali przekonać sąd, że zachowanie osób po spożyciu alkoholu nad Wisłą jest skandaliczne, dlatego wypisywanie mandatów jest niezbędne. – Ja również potępiam patologiczne zachowania po alkoholu, jednak obserwując zachowania straży miejskiej czy policji mam wrażenie, że czasem wybierają po prostu "łatwiejszy cel". Wolą wydać mandat jakiejś grupce znajomych czy interweniować w przypadku poważnych aktów wandalizmu – dodaje.

Do akt sprawy wpłynęły tez różnego rodzaju dokumenty z Urzędu Miasta, takie jak mapy i uchwały. Jak przekonuje Tatała, żadne z nich nie pokazuje, że picie piwa na schodach betonowych jest zakazane.

Przewód sądowy został zamknięty, a wyrok zostanie ogłoszony 19 kwietnia o 15.30, w Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście.

Wyrok nie będzie wiążący

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, wyrok, który zapadnie w tej sprawie nie będzie wiążący i nie oznacza końca mandatów. Służby miejskie będą interweniować dalej według własnego uznania.

- Każdy, kto nie przyjmie mandatu i będzie chciał udowodnić, że ma rację będzie musiał, skierować sprawę do sądu indywidualnie. Na sprawę Tatały można się co najwyżej powołać, ale nie jest ona w żaden sposób wiążąca – mówił nam prawnik Jakub Dziekciowski.

- Zdaję sobie sprawę, że ta sprawa nie jest wiążąca. Mam nadzieję jednak, że wyrok będzie miał pewne symboliczne znaczenie. Obywatele nie powinni pozwalać na to, aby mandaty były wlepiane bezpodstawnie – podsumowuje Marek Tatała.

Legalnie tylko na prawym

Spożywanie alkoholu bez konsekwencji jest możliwe na prawym brzegu Wisły, po stronie plaży. Co do tego nie mają wątpliwości ani służby miejskie, ani urzędnicy ratusza. Spór budziła zawsze lewa strona. Na pytanie, czy nadwiślańskie bulwary podpadają pod ustawę o wychowaniu w trzeźwości nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zakazuje ona bowiem picia alkoholu "na ulicach, placach i w parkach", ale nie precyzuje, co z bulwarami. Zdaniem strażników miejskich, bulwar to część pasa drogowego. W związku z tym spożywanie alkoholu jest na nim zakazane.

Innego zdania jest Tatała. Na swojej stronie przekonuje, że w ustawie nie ma mowy o "brzegach rzeki", a władze Warszawy nie wprowadziły w tym celu żadnych dodatkowych zarządzeń.

ZOBACZ MATERIAŁ PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT":

Odległość niewielka, ale przepisy zupełnie różne
Odległość niewielka, ale przepisy zupełnie różneTVN24
Gdzie nad Wisłą nie można pić alkoholu?tvnwarszawa.pl

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl