Piknik na powitanie amerykańskich wojsk


Wystawa sprzętu wojskowego, koncerty, pokazy musztry paradnej i poczęstunek grochówką. To tylko niektóre atrakcje, jakie można było spotkać na pikniku "Bezpieczna Polska" zorganizowanym przez wojsko na pl. Piłsudskiego.

Impreza rozpoczęła się w samo południe i trwała do godz. 17.00.

Uczestnicy pikniku mogli m.in. posłuchać koncertów, zobaczyć pokazy musztry paradnej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pokazy sprzętu wojskowego

Z bliska można było zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy, m.in. czołgi Leopard 2 w wersjach A4 i A5, kołowe transportery opancerzone Rosomak w trzech wersjach, samobieżną armatohaubicę kal. 155 mm Krab, roboty, urządzenia szkoleniowe i wykrywacze min. Swoje umiejętności zaprezentowała też drużyna strzelców wyborowych i patrol saperski.

W kolejkach do obejrzenia uzbrojenia ustawiali się ciekawi – zwykle rodzice z dziećmi – tego, jak wewnątrz wyglądają kołowe transportery opancerzone Rosomak czy zainstalowane na ciężarówkach kontenerowe pomieszczenia łączności.

Duże zainteresowanie budziły czołgi, w tym Leopardy obu używanych w Polsce typów, i samobieżna armatohaubica Krab. Dzieci, ubezpieczane przez żołnierzy, wdrapywały się na wieże; turyści robili sobie zdjęcia, a jedna z pań przyglądała się zamontowanemu na wieży karabinowi.

"Nie przyjechałyśmy tu specjalnie, ale wiedziałyśmy, że będzie piknik, więc zajrzałyśmy" – powiedziała w rozmowie z PAP jedna ze zwiedzających, która przyszła z córką. Tata z dwoma synami przyznał, że wojskowa technika interesuje go tak samo jak starszego syna, znającego nazwy uzbrojenia.

Patriotyczne koncerty

Swoje stoiska rozstawiły Polska Grupa Zbrojeniowa, Dowództwo Garnizonu Warszawa, WAT i Akademia Sztuki Wojennej. Serwowano wojskową grochówkę, a na scenie piosenki z tekstami patriotycznymi wykonał zespół Dariusza "Maleo" Malejonka. W programie znalazły się także pokazy musztry paradnej, pierwszej pomocy i występy orkiestr reprezentacyjnych wojska i policji.

O godz. 14 na telebimie wyświetlono transmisję z Żagania (Lubuskie), gdzie odbyły się główne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady. Wzięła w nich udział premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział w piątek na konferencji prasowej, że przyjazd amerykańskich żołnierzy to moment historyczny. - Sądzimy, że jest to bardzo ważny moment dla Polski, dla naszego rządu, ale i dla wszystkich nas, obywateli - podkreślał.

Wsparcie rodzin w Syrii

W trakcie imprezy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zbierała pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

Wojewoda mazowieckie pytany czy zbiórka ma być konkurencją dla zaplanowanego na niedzielę 25. Finału WOŚP, powiedział, że w tak ważnych sprawach nie ma żadnej rywalizacji.

- To jest tylko i wyłącznie pomoc ludziom - podkreślił. - Elementy, które służą pomocy ludziom, nie mogą być konkurencją, mogą być tylko uzupełnieniem i proszę nigdy nie traktować tego w tym aspekcie. To nie jest żaden element konkurencyjny - dodał. Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak zwrócił uwagę, że WOŚP i wojskowa Caritas zbierają pieniądze na inne cele. - Działalność pana Owsiaka od wielu lat jest działalnością znaną, docenianą i nikt zdrowy na umyśle nie ma zamiaru konkurować. To są zupełnie inne cele i nie chodzi o ocenę. Chodzi o sam fakt - powiedział Frątczak.

Przybywają żołnierze

Od tygodnia do Polski przybywają żołnierze amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado. W sumie przyjedzie ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami. Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Jednostki będą zmieniać się co dziewięć miesięcy. Między kolejnymi rotacjami ma nie być przerw, by w regionie stale przebywały amerykańskie siły. Przysłanie brygady pancernej do Polski i sąsiednich państw Amerykanie potwierdzili na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Oprócz tego amerykańskie siły w regionie od lutego wzmocni wyposażona w śmigłowce 10 Brygada Lotnictwa Bojowego. Jedna z jej wysuniętych baz znajdzie się w Powidzu (Wielkopolskie). Ponadto, na szczycie NATO sojusznicy zdecydowali o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich po jednej wielonarodowej batalionowej grupie bojowej. W Polsce oddział ten, liczący ok. tysiąca żołnierzy, zostanie rozmieszczony od kwietnia w rejonie Orzysza i Bemowa Piskiego (Warmińsko-Mazurskie). Trzonem batalionu będą żołnierze amerykańscy z batalionu należącego do 2. Pułku Kawalerii, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck. Wspierać ich będą Brytyjczycy i Rumunii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwie oraz pododdział do Rumunii. Uroczystość w Warszawie zorganizowali: wojewoda mazowiecki, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Patronem honorowym było Ministerstwo Obrony Narodowej.

ZOBACZ TEŻ, JAK WYGLĄDAŁA UBIEGŁOROCZNA PARADA OKIEM PILOTÓW:

Tak wyglądała parada z perspektywy pilotów
Tak wyglądała parada z perspektywy pilotów DGRSZ, Grzegorz Marciniak

PAP/ran/mś/pm

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl