Pierwsze samochody wjechały na nowy most

mówi Rafał Miastowski, burmistrz Bielan
mówi Rafał Miastowski, burmistrz Bielan
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Marcin Gula /tvnwarszawa.plmówi Rafał Miastowski, burmistrz Bielan

Parada motocykli, zabytkowe pojazdy i autobus z prezydent miasta na pokładzie wjechały tuż po godz. 12.00 na most Marii Skłodowskiej-Curie. Najnowsza warszawska przeprawa została tym samym otwarta dla kierowców.

W południe z obu stron mostu ruszyła parada pojazdów. Wśród nich także autobus miejski, którym w niedzielę po moście podróżować będzie Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Wraz z paradą na most mogli po raz pierwszy wjechać kierowcy.

Prezydent Gronkiewicz-Waltz powiedziała dziennikarzom, że jest zadowolona i dumna z nowej przeprawy. Oceniła, że to jeden z największych sukcesów obu jej kadencji, bo jak przypomniała - budowa rozpoczęła się w 2009 r. - Most jest prosty i funkcjonalny, a jego uroda jest rzeczą drugorzędną - zaznaczyła prezydent. Pytana przez PAP, czy do końca jej drugiej kadencji rozpocznie się budowa kolejnej przeprawy przez Wisłę w stolicy powiedziała, że z odpowiedzią musi poczekać do uchwalenia kolejnego budżetu Unii Europejskiej. - Kiedy będzie uchwalony budżet unijny, wtedy będziemy mówić, co można jeszcze zrobić - powiedziała. - Teraz jesteśmy skoncentrowani na budowie centralnego odcinka drugiej linii metra - dodała. W jej ocenie najwięcej problemów komunikacyjnych rozwiązałby nowy most na południu Warszawy, który jednak powinien zbudować rząd.

W nocy ruszą autobusy

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek wjedzie na most linia N01. Będzie kursowała na trasie: Wilanów - … - Jastrzębowskiego – al. KEN – Wałbrzyska – al. Lotników - … - Kasprowicza – Zgrupowania AK Kampinos (trasa mostowa) – most Marii Skłodowskiej-Curie – Myśliborska – Światowida – Świętosławskiego – Tarchomin (powrót: Świderska – Ćmielowska – Światowida.

Od poniedziałkowego poranka kursowanie rozpocznie również linia 101. Będzie kursowała co 10 minut na trasie: Metro Młociny – Zgrupowania AK Kampinos (trasa mostowa) – most Marii Skłodowskiej – Curie – Myśliborska – Światowida – Nowodwory (zawrotka na rondzie Ligii Morskiej i Rzecznej, bez wjazdu na pętlę).

CZYTAJ WIĘCEJ O KOMUNIKACJI NA NOWYM MOŚCIE

Przejazd mostem Marii Skłodowskiej-Curie
Przejazd mostem Marii Skłodowskiej-CurieTVN24

Dzień pieszego

W sobotę most został oddany dla pieszych. Na spacer po nowej przeprawie zdecydowało się ponad 50 tys. warszawiaków. Na koniec odbył się pokaz fajerwerków.

Wcześniej warszawiacy wzięli udział w akcji "powitanie sąsiada". Z dwóch stron mostu wyruszyły grupy mieszkańców stolicy, by spotkać się na samym środku mostu. Co ciekawe organizatorzy uroczystości zamknęli na kilkadziesiąt minut most i ci, którzy odłożyli spacer na późne popołudnie, nie mogli się przedostać z jednego brzegu na drugi.

Wszyscy obecni na moście mogli wziąć również udział w układaniu ogromnej tablicy Mendelejewa, i bawić się z Egurrola Dance Studio, które przygotowało taneczny flashmob.

Jak podał PAP, impreza otwarcia kosztowała ok. 200 tys. zł.

Została jeszcze część tramwajowa

Otwarcie części drogowej nie oznacza jednak końca prac. Budowa części tramwajowej oraz węzła Modlińska ma zostać ukończona w czerwcu, a oddanie do użytku nastąpi prawdopodobnie jesienią. Tramwaje będą dojeżdżać do ul. Myśliborskiej. Nie będzie tam jednak pętli, gdyż torowisko ma z czasem iść dalej, ulicą Światowida aż do osiedla Winnica. Póki nie powstaną, mostem kkursować mają tramwaje dwukierunkowe, z kabinami na obu końcach i drzwiami po obu stronach.

PIERWSZY PRZEJAZD MOSTEM W PRZYSPIESZONYM TEMPIE:

Przejazd mostem Marii Skłodowskiej-Curie
Przejazd mostem Marii Skłodowskiej-CurieMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

mjc, par

Pozostałe wiadomości