Pawiak do rozbudowy. Jest wstępny projekt

Pomysł na muzeum
Pomysł na muzeum
Źródło: FAAB Architektura

Za mało pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu, niezadowalające warunki sanitarne, kłopoty z wentylacją budynku - to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy Muzeum Pawiaka.

"MPW odnotowuje stały wzrost frekwencji i rosnące zainteresowanie prezentowaną tematyką. W 2015 roku obiekt odwiedziło około 46 tysięcy osób. Przewiduje się, że w roku liczba ta wzrośnie o blisko 80 procent w stosunku do 2015 roku i muzeum odwiedzi około 80 tysięcy - napisali w oficjalnym oświadczeniu organizatorzy konferencji, która odbyła się we wtorek w muzeum przy Dzielnej.

Lista problemów

Kierownik MWP, Joanna Gierczyńska zwróciła uwagę, że budynek Muzeum Więzienia Pawiak w obecnym stanie nie spełnia wielu kryteriów nowoczesnej placówki muzealnej i nie wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom zwiedzających.

- Niedostatek pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu muzealiów, niezadowalające warunki sanitarne, kłopoty z wentylacją budynku - to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy muzeum i które najczęściej sygnalizują goście - poinformowała.Podkreśliła, że według zgromadzonych danych nawet rodowici mieszkańcy Warszawy nie potrafią zlokalizować MPW na mapie miasta, budynek nie spełnia zaś warunków, by organizować w nim zbiorowe spotkania i lekcje muzealne dla młodzieży.

Badania archeologiczne?

Podczas konferencji zaprezentowano wstępny projekt rozbudowy Pawiaka. Koncepcja wstępna została zrealizowana za zgodą i za pieniądze MKiDN oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Niepodległości, dr Tadeusz Skoczek, jest to dopiero początek długotrwałego procesu.

- Nie zakładamy żadnych ram czasowych, ale chcemy bardzo porządnie podejść najpierw do projektów, potem ewentualnych kosztorysów, a na końcu do poszukiwania środków - powiedział.Architekt Adam Białobrzeski przedstawił projekt, który stanowi jedną z kilku koncepcji rozważanych przez kierownictwo Muzeum Niepodległości. Uwzględniono w nim nowoczesny budynek muzealny, wybijający się na tle stołecznej architektury. Zgodnie z planami nowa siedziba MWP ma być bazą nowoczesnych pomieszczeń, ma spełniać potrzeby zarówno użytkowe, jak i symboliczne. Nie wyklucza się, że podczas prac budowlanych przeprowadzi zostaną po latach badania archeologiczne pod posadzką wybudowaną na dawnym rumowisku.

Pomysł skomentował na Facebooku stołeczny konserwator zabytków.

"Jeżeli rozbudowa będzie realizowana według tej, lub podobnych koncepcji, będzie to równoznaczne z całkowitym przekształceniem, albo wręcz rozbiórką powojennego Mauzoleum wg projektu inż. arch. Mieczysława Mołdawy (pod kierunkiem Romualda Gutta). Przypomnę tylko, że ta realizacja o bardzo symbolicznej, minimalistycznej wymowie, została w całości wpisana do rejestru zabytków" - napisał Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Pomysł na muzeum
Pomysł na muzeum
Źródło: FAAB Architektura

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ O BUDOWIE MUZEUM HISTORII POLSKI:

BUDOWA MUZEUM HISTORII POLSKI

BUDOWA MUZEUM HISTORII POLSKI

Źródło: TVN24
Mateusz Morawiecki o budowie muzeum
Mateusz Morawiecki o budowie muzeum
Teraz oglądasz
Piotr Gliński o Muzeum Historii Polski
Piotr Gliński o Muzeum Historii Polski
Teraz oglądasz
"Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości"
"Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości"
Teraz oglądasz

BUDOWA MUZEUM HISTORII POLSKI

PAP/ran

Czytaj także: