"Parówki" polecają się na Noc Muzeów. Po dwóch latach pandemii wracają tramwajowe atrakcje

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc Muzeów
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc MuzeówTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc Muzeów

Zwiedzanie zajezdni Praga, parada zabytkowych tramwajów zakończona wystawą na placu Narutowicza oraz muzyka na żywo w jednym ze składów. Tramwaje Warszawskie zapraszają na Noc Muzeów już od godziny 14.

Po dwóch latach pandemii i związanych z nią ograniczeniach wracają tramwajowe atrakcje z okazji Nocy Muzeów. 14 maja przed zwiedzającymi otworzy się zabytkowa Zajezdnia Praga projektu Juliusza Dzierżanowskiego.

"To właśnie stąd na ulice Warszawy wyruszył w 1945 roku pierwszy powojenny tramwaj. Zajezdnia przy ulicy Kawęczyńskiej 16 powstała w latach 1923-25. W 1944 roku, w wyniku wysadzenia, runęła część fasady, nietknięta za to pozostała płaskorzeźba warszawskiej syrenki, która z ukrycia będzie czuwać nad udanym przebiegiem sobotniego wydarzenia" - zachęca w komunikacie Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich.

Na terenie zajezdni odbędzie się wystawa zarówno zabytkowego, jak i najnowszego taboru tramwajowego, a także pojazdów technicznych. "Wśród wyeksponowanych składów znajdzie się wagon wieżowy, który szerszej publiczności zaprezentowany zostanie dopiero po raz drugi. Po raz pierwszy natomiast podziwiać będzie można nową malaturę Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego. Nie lada atrakcją dla zwiedzających będzie też z całą pewnością, zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich, najnowocześniejszy w Europie tramwaj laboratorium. Z kolei wszystkich sympatyków przedwojennej Warszawy powinien szczególnie zainteresować najstarszy stołeczny omnibus konny – relikt z czasów, gdy stołeczna komunikacja nie była jeszcze zasilana energią elektryczną" - opisuje Dutkiewicz.

Co będzie można zobaczyć w zajezdni?

Jak informuje Dutkiewicz, odwiedzający zajezdnię goście będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają kulisy pracy stołecznych tramwajarzy. Zwiedzającym udostępniona zostanie część hali zajezdni. Będzie w niej można obejrzeć m.in. podwozie wagonu typu 102N. Obecni na miejscu pracownicy Tramwajów Warszawskich będą odpowiadać na wszelkie pytania, związane zarówno z pracą zajezdni, jak i z udostępnionymi w niej eksponatami. Opowiedzą także m.in. o tajnikach budowy zielonych torowisk tramwajowych.

Zwiedzanie Zajezdni Praga umilać będzie też Trupa Teatralna Warszawiaki, która wprowadzi gości w historyczny klimat praskiej części stolicy.

Zwiedzanie Zajezdni Praga będzie możliwe w godzinach 14:00-18:00.

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

Tuż po zakończeniu zwiedzania, o godzinie 18:00, z Zajezdni Praga wyruszy Wielka Parada Zabytkowych Wagonów. Będzie to, jak przekazuje Dutkiewicz, największy przejazd zorganizowany do tej pory przez Tramwaje Warszawskie.

Historyczne składy pojadą trasą: ZAJEZDNIA PRAGA – al. Tysiąclecia – Kijowska – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

"Szczególną atrakcją będzie wyjątkowy wagon wieżowy W z 1928 roku – po raz pierwszy obecny w tramwajowej paradzie. Wagon ten w latach 1928–1985 funkcjonował jako wagon gospodarczy. Teraz, po gruntownym remoncie ponownie wyruszy na warszawskie torowiska! Obok niego, w przejeździe wezmą udział też inne, flagowe zabytki tramwajowe, w tym m.in.: najstarszy zabytek z kolekcji Tramwajów Warszawskich – wagon A, wyjątkowy wagon kabriolet, a także warszawskie „parówki”. Po raz pierwszy, w nowej odsłonie, będzie też można podziwiać Warszawski Tramwaj Promocyjny. A całe wydarzenie odbędzie się przy akompaniamencie tramwajowej orkiestry" - opisuje przedstawiciel Tramwajów Warszawskich.

Wystawa historycznych tramwajów

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów będzie miała swój finał około godziny 19:00, gdy wszystkie historyczne składy dojadą na plac Narutowicza. Następnie, do godziny 22:00 zabytkowe pojazdy udostępnione będą, w formie wystawy: najstarszy wagon A, wagon wieżowy W, wagon Lw, wagon K 445 – tzw. "berlinka", wagon kabriolet K446, wagon N 734, a także już nieco nowsze, choć wciąż kultowe wagony: 13N 503 oraz 105Na 1000.

"Z myślą o uczestnikach Nocy Muzeów uruchomiona zostanie specjalna linia dowozowa M, w ramach której w godzinach 14:00-18:00 zabytkowe wagony będą przewozić wszystkich zainteresowanych na teren Zajezdni Tramwajowej Praga. Specjalna linia tramwajowa M będzie też działać w godzinach 20:00-23:00 na skróconej na trasie od pl. Narutowicza do Alei Zielenieckiej. W ramach tej linii kursować będzie m.in. wyremontowany Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym podróż po mieście odbywać się będzie w takt utworów granych na żywo przez pianistę" - informuje Dutkiewicz.

Tramwajowa Noc Muzeów – harmonogram imprezy:

14:00-18:00 – zwiedzanie Zajezdni Praga

14:00-17:45 – linia dowozowa M do Zajezdni Praga

18:00-19:00 – Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

19:00-22:00 – wystawa historycznych tramwajów na pl. Narutowicza

19:00-23:00 – linia dowozowa M (skrócona) z udziałem zabytkowych tramwajów (m.in. Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego z muzyką graną na żywo).

Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości