Parada była prawdziwą gratką dla fanów komunikacji miejskiej, ale nie tylko. Przed mieszkańcami zaprezentowało się w sumie dziesięć składów: od najstarszego z 1908 roku, do najnowszego niskopodłogowca. Ruszyły z pętli Marymont o 13.30, a skończyły trasę na placu Narutowicza na Ochocie.
- Na paradę licznie przybyli mieszkańcy. Przystanek, z którego startowały tramwaje był pełen zainteresowanych - powiedział Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl, który obserwował widowisko.
Noc z tramwajami
Oprócz popołudniowej parady, również w sobotę Tramwaje Warszawskie zapraszają na Noc Muzeów w Zakładzie Naprawy Tramwajów. "Po raz pierwszy tramwajarze zaprezentują świeżo wyremontowane wagony zabytkowe: techniczny wagon wieżowy z 1928 roku oraz wagon 13N popularnie zwany "parówką" w oryginalnej wersji z przełomu lat 50. i 60" - zapowiadają urzędnicy.
Gościom czas umilać mają występy orkiestry dętej Tramwajów Warszawskich oraz grupy teatralnej Warszawiaki. Będzie można się także przyjrzeć jak są naprawiane tramwaje i nawet zajrzeć pod skład.
Parada tramwajowa na ulicach Warszawy
"Od 110 lat kolejne pokolenia tramwajarzy dbają o swoje wagony, serwisują i remontują w Zakładzie Naprawy Tramwajów na Woli. Każdego roku wolski zakład opuszcza ponad pół setki wyremontowanych wagonów" - informują miejscy urzędnicy. Zaznaczają, że zakład jest na bieżąco modernizowany, dzięki czemu dziś można w nim naprawiać nawet najnowocześniejsze, niskopodłogowe tramwaje.
- Tramwaje elektryczne towarzyszą warszawiakom. A sercem Tramwajów Warszawskich są warsztaty główne dziś nazwane Zakładem Naprawy Tramwajów T-3. Dzięki pracownikom tego zakładu od ponad 100 lat tramwaje są w odpowiednim stanie technicznym by wozić warszawiaków do pracy i szkoły - podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
Najdłuższy mural tramwajowy
Historię Tramwajów Warszawskich w nietypowy sposób pokazuje mural wymalowany na ogrodzeniu wolskiej zajezdni. "Najprawdopodobniej to najdłuższy mural w Warszawie, a już na pewno najdłuższy mural tramwajowy w Polsce" - podkreślają urzędnicy. Na muralu zobaczyć można wszystkie stołeczne tramwaje - od konnego aż do najnowszego Jazza. Namalowana jest też warszawska syrenka, mosty, Wisła i plaża. Mural cały czas jest przygotowywany. W sumie ma liczyć ponad 100 metrów długości.
Tramwajowy mural na Woli
kw//ec