Parada Równości 11 czerwca Gwiazdy na Warszawiance?

fot. TVN Warszawa
fot. TVN Warszawa
Źródło: | Fakty TVN
Koncert gwiazd z Niemiec i Holandii w Miasteczku Równości na Warszawiance - taki będzie najprawdopodobniej finał tegorocznej Parady Równości, która odbędzie się pod hasłem "Wszyscy chcą kochać".

Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGTB, czyli lesbijek, gejów, osób transgenderowych, biseksualistów oraz tych sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji.

W tym roku po raz pierwszy po zakończeniu manifestacji ruszy Miasteczko Równości. Będzie to plenerowa bezpłatna impreza, na której będzie można posłuchać muzyki. Urządzone będą tam także stoiska organizacji pozarządowych, partii, klubów itp.

- Rozmawiamy z Warszawianką. Rozmowy są pozytywne. Cena najmu obiektu na imprezę jest jednak wysoka, około 100 tysięcy złotych, ale szukamy środków – powiedział tvnwarszawa.pl rzecznik parady ukrywający się pod pseudonimem "Jej Perfekcyjność". – Do 10. maja musimy wszystko załatwić, żeby Miasteczko Równości w ogóle mogło stanąć – dodał.

Dokładna trasa manifestacji zostanie ustalona, gdy znana będzie ostateczna lokalizacja Miasteczka Równości.

Gwiazdy w Miasteczku Równości

W Miasteczku Równości spodziewać się można wielkich gwiazd. Na razie jednak organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów.

- Niedawno byliśmy w Berlinie i Monachium. Nawiązaliśmy nowe kontakty z artystami. Możemy zdradzić, że na pewno pojawią się gwiazdy muzyki elektronicznej światowego formatu z Niemiec i Holandii. Z polskich artystów udział potwierdziła Ramona Ray, która wystąpi na jednej z platform i potem w klubie. Przyłączyć się chce również Tatiana Okupnik – wyjaśniał Jej Perfekcyjność.

Trasa nie jest jeszcze znana

Organizatorom zależy na tym, by na paradzie pojawiło się jak najwięcej zagranicznych gości. - Wystąpiliśmy do MSZ z prośbą o ułatwienie przyjazdu tym osobom, które potrzebują wiz, aby przyjechać do Polski i dostaliśmy zapewnienie, że służby konsularne będą sprawnie rozpatrywać wszystkie wnioski wizowe. Przełożono termin Parady Równości w Mińsku, która także planowana była na 11 czerwca, aby białoruscy aktywiści mogli wziąć udział w warszawskiej paradzie – poinformował PAP rzecznik parady.

Komitet organizacyjny starał się o patronat honorowy prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ratusz jednak im odmówił.

- Prezydent Warszawy nie obejmuje patronatem manifestacji i zgromadzeń – można przeczytać w piśmie dyrektorki gabinetu prezydent Renaty Wiśniewskiej, skierowanym do rzecznika parady.

Politycy wspierają paradę

Coraz więcej osób przystępuje do Komitetu Honorowego Parady Równości. Obecnie są w nim m.in. posłowie Marek Balicki, Marek Borowski, Ryszard Kalisz, Grzegorz Napieralski, europosłowie Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn, działaczka społeczna i pisarka Sylwia Chutnik, prof. Inga Iwasiów, prof. Maria Szyszkowska.

W tym roku paradę przygotowuje komitet organizacyjny, w którego skład wchodzą różne grupy. - Po zeszłorocznej Europride fundacja postanowiła nie dołączać się do komitetu organizacyjnego tegorocznej parady, ale z pewnością włączy się w przygotowanie wydarzeń jej towarzyszących – zapowiedział prezes Fundacji Równości Tomasz Bączkowski.

myk/roody

Czytaj także: