Z okazji 10. urodzin palma na rondzie de Gaulle’a dostała oświetlenie. Iluminację przygotowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Przechodnie zatrzymywali się w środę wieczorem, by spojrzeć na oświetloną palmę. Nie wiadomo jednak, czy iluminacja będzie stałym elementem pracy. Na razie MSN dostał zgodę wyłącznie na jej tymczasowy montaż.
Inspirujący Izrael
"Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", bo tak oficjalnie nazywa się instalacja, to praca zainspirowana wizytą artystki Joanny Rajkowskiej w Izraelu. Ma przypominać o tym, skąd wzięła się nazwa jednej z głównych arterii Warszawy (Aleje Jerozolimskie prowadziły kiedyś do osady Nowa Jerozolima, położonej za dzisiejszym pl. Zawiszy).
Wykonał ją amerykański producent za prawie 12 tys. dolarów. Jest imitacją palmy daktylowej, występującej w Azji Mniejszej i północnej Afryce. Prace nad jej wyprodukowaniem i postawieniem trwały półtora roku.
Dekada z palmą
Artystka zebrała stos dokumentów niezbędnych m.in. do zajęcia pasa drogi. Dekada z palmą to także dekada walki o jej zachowanie, historia napraw, konserwacji i wymiany plastikowych liści oraz sporów z miastem, które wielokrotnie zmieniało swoje stanowisko w sprawie pracy.
Palma oświetlona
ran/b