Oświatowa rewolucja w stolicy

Reforma edukacji w Warszawie
Reforma edukacji w Warszawie
Źródło: Shutterstock

Przygotowania do reformy edukacji nabierają tempa. Radni wyznaczyli nowe obwody dla ponad 200 szkół podstawowych i przesądzili o losach 153 gimnazjów. Zmiany wejdą w życie już od września.

Dla rodziców i uczniów to może być spora rewolucja. Reforma edukacji kończy okres sześcioletnich szkół podstawowych, przekształcając je w szkoły liczące osiem klas. Wprowadza też czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane – w tym roku nie będzie już rekrutacji do klasy pierwszej.

Ratusz podliczył wstępne koszty zmian. W tym roku mają one wynieść 60 mln zł, natomiast w 2018 i 2019 roku – odpowiednio po 20 mln zł.

Zgodnie przyjętymi w czwartek przez Radę Warszawy uchwałami, od września w stolicy będziemy mieli 252 stołeczne szkoły podstawowe, w tym 211 dla dzieci i młodzieży, trzy szkoły dla dorosłych i 38 szkół specjalnych.

Wygaszanie gimnazjów

Co z gimnazjami? Zgodnie z nową ustawą – muszą zostać wygaszone. Prawo oświatowe pozwala to zrobić na kilka sposobów. Mogą zostać przekształcone w szkołę podstawową, w liceum, technikum, szkołę branżową lub mogą zostać włączone do któregoś z nowo powstałych typów szkół.

W ten sposób 53 gimnazja zostaną przekształconych w nowe szkoły podstawowe, a osiem - w szkoły ponadpodstawowe. 64 gimnazja będą włączone do obecnie funkcjonujących szkół podstawowych, a 29 gimnazjów - do szkół ponadpodstawowych.

115 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód szkolny. We wszystkich będzie prowadzona rekrutacja do pierwszych klas.

W dzielnicy Bemowo jedno gimnazjum zostanie włączone do szkoły podstawowej, a z trzech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe. Jedno gimnazjum zostanie zlikwidowane niezależnie od reformy oświaty. Na Białołęce z kolei jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, a jedno do szkoły podstawowej. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

Na Bielanach pięć gimnazjów zostanie włączonych do liceów, cztery do szkół podstawowych. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

Na Mokotowie cztery gimnazja zostaną włączone do liceów, osiem do szkół podstawowych. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe licea. Na Ochocie trzy gimnazja zostaną włączone do liceów, dwa do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Pradze Południe dwa gimnazja zostaną włączone do liceów, cztery do szkół podstawowych. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

Na Pradze Północ jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, jedno do technikum, dwa do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa. W Rembertowie dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa. W Śródmieściu siedem gimnazjów zostanie włączonych do liceów, jedno do technikum, cztery do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Targówku jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

W Ursusie jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, jedno do szkoły podstawowej. Z dwóch gimnazjów powstaną szkoły podstawowe. Na Ursynowie trzy gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa, a z jednego nowe liceum. W Wawrze jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, pięć do szkół podstawowych. W Wesołej dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa.

Na Wilanowie dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. We Włochach dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Woli jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, trzy do szkół podstawowych. Z czterech powstaną szkoły podstawowe. Na Żoliborzu dwa gimnazja zostaną włączone do liceów. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

To ostateczne propozycje, zaakceptowane już przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Analizy, konsultacje

Ratusz przekonuje, że wszystkie zmiany zostały poprzedzone szczegółowymi analizami i konsultacjami – przeprowadzone zarówno w gronie nauczycieli, jak i rodziców. Za koordynację działań odpowiadały poszczególne dzielnice.

"Przy tworzeniu nowej sieci szkół uwzględniono m.in. możliwości lokalowe i organizacyjne szkół podstawowych, w których uczniowie obecnych klas VI będą kontynuowali naukę w klasie VII, a potem w klasie VIII oraz jak najlepsze wykorzystanie infrastruktury oświatowej" - przekonują warszawscy radni.

Jak dodają, starano się zminimalizować koszty społeczne i "stworzyć uczniom najdogodniejsze warunki do nauki".

Z danych stołecznego Biura Edukacji wynika, że w Warszawie obecnie funkcjonuje 248 gimnazjów: 155 z nich prowadzonych jest przez miasto, pozostałe 93 gimnazja to szkoły niepubliczne i publiczne prowadzone przez inne organy. Wśród gimnazjów prowadzonych przez warszawski samorząd 60 to gimnazja samodzielne (w tej grupie jedno gimnazjum specjalne), a 95 wchodzi w skład zespołów (59 gimnazjów jest w zespołach ze szkołami podstawowymi, a 28 w zespołach ze szkołami ponadgimnazjalnymi).

Zobacz jak wyglądały protesty przeciwko likwidacji w Warszawie:

Protesty przeciwko likwidacji gimnazjów

Protesty przeciwko likwidacji gimnazjów

Źródło: TVN24
Huczny protest przed Pałacem Prezydenckim
Huczny protest przed Pałacem Prezydenckim
Teraz oglądasz
Protesty przeciwko likwidacji gimnazjów
Protesty przeciwko likwidacji gimnazjów
Teraz oglądasz
Nauczyciele przeciwko reformie
Nauczyciele przeciwko reformie
Teraz oglądasz
Nauczyciele idą przed sejm
Nauczyciele idą przed sejm
Teraz oglądasz

Protesty przeciwko likwidacji gimnazjów

PAP/kw

Czytaj także: