Opłata wjazdowa? "Krok w dobrą stronę, taki jest trend w Europie"

[object Object]
Tak jest: opłaty za wjazd do centrum [1/3]TVN24
wideo 2/3

Rząd Mateusza Morawieckiego szykuje przepisy, która umożliwią miastom wprowadzenie opłat za wjazd do centrum. O pomyśle dyskutowali w czwartkowym "Tak jest" Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej oraz Piotr Guział, radny Warszawy.

Tego typu rozwiązanie praktykuje wiele miast w zachodniej Europie. Opłaty za wjazd do centrum wzięły się z próby ograniczenia permanentnych korków oraz chęci poprawy jakości powietrza (silniki spalinowe są jednym ze źródeł smogu). - Zdrowie jest dla człowieka odpowiednio cenne. Jeżeli szanujemy zdrowie, to musimy powiedzieć tak: albo musicie troszkę dalej dojść, albo - jeśli was stać – to zapłacić te 4 złote za godzinę załatwiania sprawy w urzędzie – uzasadniał Krzysztof Tchórzewski,

O narzędziu, które dostaną samorządy, jeśli pomysł stanie się obowiązującą ustawą, ciepło wypowiadają się samorządowcy. - Postaramy się do tego przekonać radnych miasta Poznań, uważam to za bardzo dobry pomysł. Musimy robić to wszystko, co robią nowoczesna miasta zachodnioeuropejskie i nie ma przed tym odwrotu - skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

"Ruch w dobrą stronę"

W podobnym tonie wypowiadał się w "Tak jest" Piotr Guział, dziś radny Warszawy, kiedyś burmistrz Ursynowa.

- Decyzja rządu w sprawie opłat i zakazów wjazdu do centrum miast dla aut spalinowych to ruch w dobrą stronę. Im więcej instrumentów dostaną samorządowcy, tym lepiej. Głosowałbym za takimi rozwiązaniami, oczywiście zależnie od tego, jak duża miałaby być taka strefa. Badania pokazują, że mieszkańcy chcą takich rozwiązań ze względu na smog i korki - przekonywał Guział.

Radny argumentował, że zakazy są kluczowe dla poprawy jakości powietrza w stolicy. - W takiej aglomeracji jak Warszawa, ruch samochodów generuje około 60-70 proc. smogu - dowodził. Wyjaśniał, że w mieście najważniejszy musi być transport zbiorowy, a pomysł rządu wychodzi temu naprzeciw. - Istotne jest, żeby ograniczyć wjazd do Warszawy samochodów z zewnątrz i poruszania się po mieście komunikacją indywidualną na rzecz komunikacji zbiorowej - mówił Guział.

"Mam bardzo duże obawy"

Nieprzekonany pozostał Adam Szejfeld z Platformy Obywatelskiej. Choć kandydat tej partii na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził niedawno wprost: "Musimy stopniowo ograniczać liczbę aut wjeżdżających do Warszawy spoza miasta, jest ich ponad 500 tys. Plus absolutny priorytet dla komunikacji miejskiej!". Pomysłu opłat za wjazd do centrum nie wykluczyła także urzędująca wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, choć zastrzegła, że diabeł tkwi w szczegółach, a wiele szczegółowych kwestii wciąż nie została doprecyzowana.

- Mam bardzo duże obawy, jeżeli chodzi o działanie tej ustawy. Jest skierowana przeciwko tym, którzy muszą przyjechać do centrum miasta ze względu na pracę, do urzędu, skarbówki czy ZUS-u. Boję się konfliktu interesu między mieszkańcami tych stref a niemieszkańcami, którzy jednak muszą dojeżdżać – krytykował Adam Szejnfeld, europoseł z ramienia PO. - Likwiduje się parkingi, nie ma gdzie parkować, trzeba wprowadzić rozwiązania, które zadowolą obie strony - dodał.

Odrzucał porównania do innych miast europejskich, które od lat stosują ograniczenia. - Siła nabywcza mieszkańców Londynu czy Berlina jest 5-6-krotnie wyższa, niż Polaków, więc trzeba się zastanowić, czy da się korzystać z pomysłów, wprowadzonych w tamtych miastach - tłumaczył.

"Ludzie muszą żyć w mieście"

Szejnfeld domagał się kompleksowych zmian - aby odbierając możliwość wjazdu do centrum, dać coś w zamian, np. elektryczne skutery lub samochody. Propozycję PiS nazwał "czysto polską" i zaserwował drogowe porównanie. - Jak była dziura w ziemi, to zamiast ją załatać, przed dziurą stawia się znak, a za znakiem fotoradar lub policjanta z "suszarką". Tak się rozwiązują problem niełatanych dziur – porównywał. - Zamiast walczyć ze smogiem, to się walczy z ludźmi, którzy muszą żyć w mieście! – krzyczał.

- Gdy PiS nie stosuje prawa UE, państwo krytykujecie. W momencie, gdy PiS próbuje wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2014 roku o paliwach alternatywnych i elektromobilności to pan ma wątpliwości - punktował Adama Szejnfelda Piotr Guział.

- Mówimy o dwóch różnych rzeczach - odpowiadał polityk PO.

Wjazd do centrum ma być płatny
Wjazd do centrum ma być płatnyTVN24

b

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl