Odszkodowania za hałas. Lotnisko obiecuje szybsze wypłaty

Mieszkańcy chcą odszkodowańLotnisko Chopina

Ponad 400 ursynowskich mieszkań odwiedzą w najbliższych miesiącach ekipy akustyczne z Lotniska Chopina. Będą sprawdzać, czy mieszkańcom należą się odszkodowania za izolację zabezpieczającą przed hałasem. Przez dwa lata wykonano takich tylko kilka. Władze lotniska zapewniają, że ma się to zmienić. Mieszkańcy Ursynowa w te deklaracje nie wierzą.

Do 3 sierpnia 2013 mieszkańcy obszarów narażonych na hałas spowodowany sąsiedztwem Lotniska Chopina złożyli ponad 4,5 tys. wniosków o wykonanie izolacji akustycznej (chodzi m.in. o wymianę okien, uszczelnienie ścian czy stropów) na koszt Polskich Portów Lotniczych. W ostatnim terminie przed siedziba spółki ustawiły się ogromne kolejki.

Jak się okazuję, po upływie niemal dwóch lat od tego momentu izolacje akustyczne zainstalowano w zaledwie kilka mieszkaniach. Dlaczego? Porty Lotnicze tłumaczą się skomplikowanymi pomiarami, kosztorysami i procedurami. Teraz sprawy mają przyspieszyć. O nowym sposobie weryfikacji wniosków przedstawiciele lotniska mówili na środowym spotkaniu w urzędzie dzielnicy Ursynów.

Mieszkańcy o innych formach protestu
Mieszkańcy o innych formach protestuTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Nowe procedury, lepsze tempo

- Od 20 kwietnia zaczęliśmy wdrażanie nowej procedury, która znacznie przyspieszy cały proces. Na Ursynowie zakwalifikowano około 400 wniosków o wykonanie izolacji. W ciągu najbliższych tygodni nasze ekipy akustyczne odwiedzą zgłoszone lokale i wykonają pomiary niezbędne do obliczenia wysokości odszkodowania za zamontowanie izolacji – tłumaczył Mirosław Magnucki, szef Działu Zarządzania Nieruchomościami PPL.

Jak tłumaczył, teraz do obliczenia wysokości odszkodowania za wykonanie izolacji wystarczy pomiar… okien w mieszkaniu.

– Zrezygnowaliśmy z czasochłonnych ekspertyz akustycznych w poszczególnych lokalach i opiniowania kosztorysów. Do tej pory były to dwa etapy procedury, które najbardziej opóźniały jej zakończenie – wyjaśniał Magnucki. - Będziemy mogli wszystko przeprowadzać znacznie szybciej i sprawniej. Przy jego obliczaniu uwzględniona będzie liczba i wielkość okien w lokalu pomnożona przez odpowiedni współczynnik – dodał i zapewnił, że ekipy akustyczne odwiedzą wszystkie lokale w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

"Żądamy też tego, co nam się słusznie należy"

Optymizmu przedstawicieli lotniska nie podzielali jednak mieszkańcy Ursynowa, którzy przyszli na spotkanie. Część z nich od dwóch lat czeka na informację od Polskich Portów Lotniczych, czy ich wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane.

- Chcemy żyć w zgodzie z PPL, ale żądamy też tego, co nam się słusznie należy. Jeżeli w przeciągu pół roku, nie będziemy mieć odpowiedzi, to zastosujemy takie środki, które władze lotniska odczują znacznie dotkliwiej niż spory w sądzie – skomentował Zdzisław Rowiński, jeden z mieszkańców starających się o odszkodowanie.

Sceptycznie do zapewnień przedstawicieli lotniska odnieśli się także ursynowscy radni.

– To naszą dzielnicę najbardziej dotyka dyskomfort związany z hałasem startujących i lądujących samolotów. Sąsiedztwo lotniska jest bardzo uciążliwe, a my jako mieszkańcy nie mamy z niego żadnego pożytku – argumentował radny Paweł Lenarczyk.

Odszkodowania za hałas

W 2011 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę o ustanowieniu wokół Lotniska Chopina Obszaru Ograniczonego Użytkowania. Zgodnie z nią część mieszkańców okolicznych dzielnic Warszawy i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic mogą składać wnioski dot. wykonania izolacji akustycznych i odszkodowań za obniżenie wartości nieruchomości znajdujących się w granicy OOU.

Ale władze spółki uznały, że rozpatrzenie tych ostatnich roszczeń nie leży w gestii Polskich Portów Lotniczych, ale sądu. "PPL nie uznaje roszczeń odszkodowawczych z tytułu zmniejszenia wartości nieruchomości, ponieważ wykonane na zlecenie Przedsiębiorstwa analizy wykazują brak wpływu utworzenia OOU na wartość nieruchomości" – czytamy w piśmie skierowanym do radnych Michał Kaczmarzyk, dyrektor PPL.

Jak będą wyglądały wizyty ekip akustycznych?
Jak będą wyglądały wizyty ekip akustycznych?Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Justyna Koszewska/b

Źródło zdjęcia głównego: Lotnisko Chopina

Pozostałe wiadomości

Według szacunków stołecznego ratusza we wtorkowym proteście rolników udział wzięło około 10 tysięcy osób, sami organizatorzy mówią o 50 tysiącach. Rolnicy zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd ruszyli w stronę Sejmu, kolejnym przystankiem była kancelaria premiera.

Rolnicy rozgoryczeni. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Rolnicy rozgoryczeni. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni w wieku 34 i 44 lat nie przyznają się do prowadzenia mercedesa, który uderzył w kobietę. Jak podała policja, jeden z mężczyzn był pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Źródło:
PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że w jednym z odholowanych samochodów znaleziono granat. Na szczęście okazał się granatem ćwiczebnym, ale było w nim prawie tysiąc złotych.

Granat w odholowanym samochodzie

Granat w odholowanym samochodzie

Źródło:
PAP

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w rejonie stacji Piaseczno pociąg potrącił człowieka. Mężczyzna zginął na miejscu. Są utrudnienia w kursowaniu składów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na pogarszający się stan nawierzchni kolejarze wyremontują przejazdy między ulicami Walcowniczą a Młodą w Wawrze oraz na Łodygowej na Targówku. Podczas prac zaplanowanych odpowiednio na wtorek 27 lutego i środę 28 lutego - kierowcy tamtędy nie przejadą.

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadawca deklarował, że w przesyłce są t-shirty, ale do paczki zapakował mięsożerne rośliny, które są pod ochroną. Przesyłkę z zabójczymi dzwoneczkami z Malezji przejęli mazowieccy celnicy. Trafiły do ogrodu botanicznego, nie wszystkie przetrwały długą podróż.

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Źródło:
PAP

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP