Nowy Ogród Krasińskich za płotem

fot. Abies Architektura Krajobrazu
fot. Abies Architektura Krajobrazu
Schron Starzyńskiego otwarty dla zwiedzających, do tego wysypane kamieniami alejki w centralnej części i odnowiona fontanna. Wszystko to za stylizowanym płotem i - być może - zamykane na noc. Właśnie poznaliśmy koncepcję modernizacji Ogrodu Krasińskich. Konkurs wygrała pracownia Abies Architektura Krajobrazu.

O tytuł zwycięzcy walczyło 14 pracowni. Zadanie miały niełatwe - zaproponować wizję przebudowy Ogrodu Krasińskich, która odkryłaby walory historycznej koncepcji i pogodziła je z oczekiwaniami mieszkańców okolicy. Że nie będzie to łatwe, wiadomo było na długo przed ogłoszeniem konkursu.

"Będzie ogrodzony"

Największe kontrowersje dotyczyły - jak to zwykle bywa - pomysłu ogrodzenia parku.

- Będzie ogrodzony, ale dojścia do niego zostaną zachowane - potwierdził w czasie ogłoszenia wyników Wojciech Bartelski, burmistrz dzielnicy. - Do dyskusji jest to, czy park zamykać na noc - dodał.

Ogrodzenie znalazło się więc w zwycięskiej koncepcji modernizacji parku. - Od strony ul. Bohaterów Getta ma być stylizowane na historyczne - mówi Katarzyna Jarosz z pracowni Abies Architektura Krajobrazu. – Z pozostałych stron ma być współczesne - dodaje.

Odżyje fontanna

Przed konkursem dyskutowano również o betonowych alejkach, które przecinają park. - Jak zmieni się nawierzchnia, nie będzie można po nich jeździch np. na rolkach czy rowerami - zwracali uwagę niektórzy. Według koncepcji, będzie można. Ale tylko południową aleją. W centralnej części ogrodu ma się pojawić nawierzchnia mineralna.

Kształt poprowadzonych łukiem przez środek parku alejek się nie zmieni. - Zwycięski projekt nawiązuje do założeń Franciszka Szaniora – mówiła po konkursie Anna Stasiewicz, zastępca dyrektora Zarządu Terenów Publicznych, która zasiadła w jury. Chodzi o znanego warszawskiego ogrodnika, który przeprojektował park pod koniec XIX wieku. Wizytówką ogrodu jest ogromny dywan kwiatowy w centralnej części. Teraz wzbogaci się o nowe sadzonki. Wróci też nizitukie ogrodzenie.

Zmian oczywiście będzie więcej. Mieszcząca się tuż przy Bibliotece Narodowej fontanna odżyje, przebudowana będzie też kaskada wodna w zachodniej części parku. Niedaleko stanie altanka.

fot. Abies Architektura Krajobrazu
fot. Abies Architektura Krajobrazu

Gotowy w 2014

Pojawią się też nowe place zabaw - w południowo-wschodniej części, istniejący już plac przy stawie będzie przeznaczony dla dzieci małych. Nowy - dla nieco starszych.

Projektanci zadbali również o przebudowę tzw. schronu Starzyńskiego. Ogrodzony, zapomniany znajduje się w południowo-zachodniej części ogrodu. Nad nim stoi wątpliwej jakości budynek. - Ale ma zniknąć - mówi Katarzyna Jarosz.

Zwycięzcy konkursu zaproponowali przeszklony budynek, w którym znajdzie się miejsce na kawiarenkę. Pod ziemią z kolei ma się znaleźć sala wystawowa poświęcona legendarnemu prezydentowi stolicy - Stefanowi Starzyńskiemu.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O BUNKRZE

ZOBACZ PEREŁKI W NIM ZNALEZIONE

Do przebudowy jeszcze jednak trochę czasu. Na poniedziałek zaplanowano dyskusję pokonkrusową. Odbędzie się o godz. 17, w sali nr 131 w ratuszu na placu Bankowym. Później, projektanci będą wprowadzali ewentualne poprawki do koncepcji i stworzą projekt ostateczny.

Prace będą trwały w latach 2013-14. Koszt przebudowy – 10,5 mln zł. – Pieniądze są, więc projekt na papierze nie zostanie - zapewnia Wojciech Bartelski.

ran/roody/ec

Czytaj także: