Nowe oblicze warszawskich szlagierów

Karolina Cicha - fot. Julia Sielicka-Jastrzębska
Karolina Cicha - fot | Honda

Dała się poznać warszawskiej publiczności brawurowymi interpretacjami poezji Tadeusza Gajcego. Po "Gajcym" Muzeum Powstania Warszawskiego zaproponowało Karolinie Cichej kolejny projekt muzyczny. Efekt właśnie ujrzał światło dzienne. Na albumie "Wawa2010.pl" artystka zmierzyła się z "Małgośką", "Snem o Warszawie", "Balem na Gnojnej" i innymi warszawskimi klasykami. Z tej okazji udzieliła wywiadu portalowi tvnwarszawa.pl.

Piotr Bakalarski: Trochę się o ciebie martwię...

Karolina Cicha: ?

Dziewczyna z Białegostoku nagrywa płytę z warszawskimi szlagierami. Zaraz zaczną ci zaglądać w teczkę.

Wśród piosenek, z których wybierałam, znalazł się utwór Ireny Santor "Najpiękniejsze warszawianki to przyjezdne". Zgadzam się z tytułem i przesłaniem [śmiech]. Mieszkam od dwóch lat na Muranowie i nie czuję się tutaj w żaden sposób wykluczona, nie spotykam się z lokalnym szowinizmem.

Jak patrzy się na Warszawę z zewnątrz, można mieć wrażenie, że to miasto biznesmenów, klubowiczów i kobiet w garsonkach, ale jak się tu zamieszka, widać, że jest tu miejsce dla bardzo różnych środowisk. Warszawa to taki polski Nowy Jork. W dużej mierze miasto przybyszów. To pozwala się czuć swobodnie, choć często anonimowo. Jestem warszawianką z Białegostoku, lub lepiej białostocczanką pomieszkującą w Warszawie.

Przez lata byłaś związana z Gardzienicami, grupą teatralną, która wyprowadzała kulturę z miasta bliżej natury. Teraz zaangażowałaś się w projekt wybitnie miejski. Nie miałaś problemu z odnalezieniem się w tej stylistyce?

Miasto mi bardzo służy, a Gardzienice też ściągają do Warszawy. Chociaż rozmowy się przeciągają, to Warszawa pewnie będzie siedzibą Gardzienic. Lubię Warszawę, bo jest bardzo zielona i różnorodna.

Na płycie znajduje się 16 piosenek, które zostały wybrane spośród kilkuset. Czy te utwory pozwoliły ci odkryć na nowo Warszawę?

Nigdy nie słyszałam tylu piosenek o jednym mieście! Pewnie inne metropolie też mają swoje piosenki, ale tu każda dzielnica, każde osiedle, czasem nawet uliczki czy schodki (np. Kamienne Schodki), mają o sobie piosenki. Dzięki nim pewne miejsca nie są już anonimowe. Te piosenki pozwalają sobie uświadomić historię i specyfikę miasta.

Jesteś multiinstrumentalistką. Na ilu instrumentach zagrałaś na tej płycie?

Tylko na pianinie i akordeonie. Kiedy gram koncert solowy, jestem jednoosobową orkiestrą. Na koncercie 30 lipca zaprezentuję fragment takiego występu. Zagram jeden utwór bez zespołu, tylko z Czesławem - on na akordeonie, a ja na całej reszcie. To będzie ukłon w stronę starej Warszawy, przedwojennych cwaniaczków, którzy grali dla ludzi na podwórkach.

Siłą rzeczy pojawią się też porównania do innych płyt, w które zaangażowane było Muzeum Powstania Warszawskiego: albumów Lao Che, De Press czy "Gajcy". Nie boisz się porównań?

Nie. To jest coś zupełnie innego. To nie są autorskie rzeczy, tylko seria dość przewrotnie zaaranżowanych szlagierów. Ciężko to porównywać do płyt, które wymieniłeś, a jeśli nawet, to jestem ciekawa, co z tych porównań wyniknie.

Wspomniana płyta "Gajcy" była dla ciebie pierwszym kontaktem ze światem muzyki rockowej. Na "Wawa2010.pl" też jest dużo rocka. Czy to znaczy, że na dobre żegnasz się z konwencją piosenki aktorskiej?

Myślę, że świayt interpretacji tekstu i dobrej rockowej muzyki można świetnie połączyć. Moja następna płyta "Do ludożerców", która ukaże się na jesieni, będzie miała rocka w tle. Ale to będzie rock eklektyczny, czyli łączący różne gatunki. Brakuje mi takiego grania, które łączyłoby emocje i dobry tekst, podany bez uników. Taka będzie moja kolejna płyta.

Czujesz się związana z tradycją powstańczą?

Miałam dziadka i pradziadka w Armii Krajowej. Ten wolnościowy etos był cały czas obecny w mojej rodzinie. Dziadek na cały regulator słuchał radia Wolna Europa. W 1989 roku w szale radości zorganizował na wsi zbiórkę pieniędzy, by wesprzeć rząd Mazowieckiego. Natomiast w Powstaniu Warszawskim moi przodkowie nie walczyli.

Doceniam pracę, którą wykonało muzeum, ale jako artysta nie chcę tworzyć piosenek historycznych. Może to zabrzmi szorstko, ale do udziału w projekcie "Gajcy" nie zachęciła mnie idea powstania, ale uniwersalny tekst Gajcego.

Rozmawiamy w restauracji na 39. piętrze Intraco. Czemu chciałaś się spotkać akurat tutaj?

Niedaleko mieszkam. Niewielu ludzi zna to miejsce, a stąd jest niepowtarzalny widok. Tylko stąd można zobaczyć panoramę Warszawy od północy. To moje odkrycie.

Rozmawiał Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | Honda

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl