Niezwykłe fotografie. Podbita stolica na zdjęciach żołnierza Wehrmachtu

[object Object]
"Zdjęcia układają się w ciekawą historię"MPW
wideo 2/2

Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego powiększyły się o kolekcję niezwykłych zdjęć z początku II wojny światowej. Ich autorem jest żołnierz Wehrmachtu. Na szlaku bojowym uwiecznił on między innymi Warszawę zniszczoną podczas kampanii wrześniowej.

- Te 136 fotografii zostało wykonanych przez Niemca, który z zawodu był złotnikiem. Został wciągnięty do armii w sierpniu 1939 roku i działał w jednym z oddziałów zaopatrzenia wojskowego armii atakującej Polskę - wyjaśnia Ryszard Mączewski, varsavianista współpracujący z MPW.

Fotograf-amator

Kurt Baer był fotografem-amatorem. Jak podkreśla Mączewski, rzadko zdarza się, by znana była tożsamość żołnierza, który wykonywał podobne zdjęcia w czasie wojny. Mężczyzna udokumentował szlak bojowy, przebyty przez jego oddział wkraczający do podbitej Polski.

Pierwsze ujęcia pokazują miejscowości mijane przez nich po drodze. Na jednym z nich widać na przykład zniszczony most w Wieruszowie (województwo łódzkie). - Jest to most na Prosnej, wysadzony w trakcie działań wojennych - tłumaczy Mączewski. W tle widoczne są też ruiny spalonej synagogi.

Na swojej trasie uwiecznił też kolumnę polskich żołnierzy prowadzonych do niewoli i porzucony sprzęt naszej armii.

Uszkodzona, zepchnięta do rowu polska armata przeciwlotniczaMPW

Koledzy z Wehrmachtu

Gdy oddział Baera trafił do stolicy - tuż po jej kapitulacji we wrześniu 1939 roku - prawdopodobnie został skierowany do budynku dawnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy Wawelskiej. - Mamy fotografię żołnierzy tam stacjonujących, widać też fragment napisu - zaznacza varsavianista.

Żołnierzy sfotografował też na terenie jednej z warszawskich szkół, która pospiesznie została zaadaptowana na koszary. Jak mówi Mączewski, wiele materiałów z kolekcji przedstawia kolegów z oddziału Baera. Są w niej zdjęcia portretowe, na których zobaczymy zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy mężczyzn.

Kobieta z kaczką

Oprócz żołnierzy, na zdjęciach widać też ludność cywilną. Ekspertów MPW zaintrygowało zdjęcie z ulicy Srebrnej, wykonane przy budynkach fabryki Bormann, Szwede i Spółka. - Jest na nim zgromadzonych bardzo dużo ludzi. Widać, że stoją w kolejce, ale nie wiemy jeszcze, jaką sytuację to zdjęcie przedstawia - mówi Mączewski. W oddali widać kamienice przy Twardej. Tuż obok tłumu piętrzy się stos gruzów, z których miejscami wystaje drut kolczasty.

Para na placu GrzybowskimMPW

Na placu Grzybowskim Baer sfotografował parę. Mężczyzna spogląda uśmiechnięty w obiektyw. Towarzysząca mu kobieta niesie ciemną walizkę, a w ramionach tuli kaczkę. Jej twarz zwrócona w stronę zwierzęcia również jest pogodna.

Kontrastującą z tym nastrojem scenę żołnierz uchwycił przy ulicy Chłodnej. Tam, przed siedzibą koszar IV Oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej, siedzi grupa uchodźców, którzy w czasie kampanii wrześniowej szukali schronienia w stolicy. Zebranych tam ludzi widać na dwóch fotografiach zamieszczonych poniżej.

Zrujnowana Giełda Warszawska

Sporą część zbioru stanowią zdjęcia zniszczonej Warszawy. Przy Królewskiej Baer natknął się na pozostałości gmachu Giełdy Warszawskiej i zrujnowaną kamienicę Kazimierza Granzowa.

Na placu Narutowicza zastał nietkniętą drewnianą dzwonnicę kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tuż za nią rysowały się ściany uszkodzonych kamienic przy Słupeckiej. Ruiny budynków uszkodzonych podczas kampanii wrześniowej sfotografował też przy Filtrowej i na rogu Uniwersyteckiej i Mochnackiego.

Trafią do fototeki

Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało zdjęcia w darze od Margarete Schicht i Emanuela Kolba. Kolekcja Baera została przekazana pod koniec ubiegłego roku. - Darczyńcy opiekujący się córką fotografa po jej śmierci postanowili przekazać zdjęcia do jednego z polskich muzeów i zdecydowali, że będzie to Muzeum Powstania Warszawskiego - wyjaśnia Anna Kotonowicz, rzeczniczka placówki.

Pracownicy muzeum zajmują się teraz opracowaniem fotografii. Wiele z nich wymaga jeszcze identyfikacji miejsc, w których powstały. Wkrótce będzie można je zobaczyć w fototece MPW.

kk/pm

Pozostałe wiadomości

Grupa mieszkańców Starej Miłosny na obrzeżach Warszawy protestuje przeciwko powstającym w pobliżu inwestycjom mieszkaniowym. Uważają, że ich osiedle przeżywa "zmasowany atak deweloperów", który negatywnie wpływa na zieleń. Przedstawiciel urzędu dzielnicy odpowiada, że wszystkie pozwolenia zostały wydane zgodnie z przepisami.

Mieszkańcy Starej Miłosny nie chcą kolejnych osiedli. Mówią o "zmasowanym ataku deweloperów"

Mieszkańcy Starej Miłosny nie chcą kolejnych osiedli. Mówią o "zmasowanym ataku deweloperów"

Źródło:
PAP

Powiedzieli mu, że są z policji i będzie miał postawione zarzuty. Zabrali pieniądze, dokumenty i klucze do mieszkania, do którego pojechali na "przeszukanie". Stamtąd ukradli elektronikę i gotówkę. Poszkodowanego mężczyznę zostawili w lesie. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, wśród pięciu zatrzymanych jest były policjant.

Zajechali mu drogę, wyciągnęli z auta i okradli. Mieli odznaki, nie byli policjantami 

Zajechali mu drogę, wyciągnęli z auta i okradli. Mieli odznaki, nie byli policjantami 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek podczas parkowania w Legionowie. Kierująca autem kobieta wpadła w dwa zaparkowane samochody. Następnie wjechała na chodnik, w budynek i w czworo pieszych. Dwójka dzieci trafiła do szpitala.

Wjechała na chodnik, uderzyła w budynek, odbiła się i potrąciła cztery osoby. Dwoje dzieci w szpitalu

Wjechała na chodnik, uderzyła w budynek, odbiła się i potrąciła cztery osoby. Dwoje dzieci w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura stawia zarzuty prawnikowi, który brał udział w wypadku na Mokotowie. Jak ustalili śledczy, adwokat prowadził pod wpływem kokainy. Zawiadomiono Okręgową Radę Adwokacką.

Po zderzeniu z innym autem wjechał w pieszych. Adwokat prowadził po kokainie, usłyszał zarzuty

Po zderzeniu z innym autem wjechał w pieszych. Adwokat prowadził po kokainie, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca, który na czerwonym świetle wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z innym autem, nie został ukarany mandatem. Otrzymał jedynie pouczenie. Jak udało nam się dowiedzieć, sprawcą kolizji był policjant. Przełożeni interweniujących na miejscu funkcjonariuszy wyjaśniają, dlaczego zdecydowali się na zastosowanie najłagodniejszego środka z Kodeksu wykroczeń. 

Policjant przejechał na czerwonym i doprowadził do kolizji. Nie dostał mandatu, jedynie pouczenie

Policjant przejechał na czerwonym i doprowadził do kolizji. Nie dostał mandatu, jedynie pouczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie śmierci trzymiesięcznego Filipa. Za zabójstwo chłopca został skazany partner matki chłopca. Śledczy znaleźli dowody, że w dniu śmierci dziecka mężczyzna "uderzył jego głową o ścianę". Z akt sprawy wyłania się wstrząsający obraz przemocy wobec niemowlaka.

Partner matki zabił małego Filipa. "Uderzył jego głową o ścianę". Jest ostateczny wyrok

Partner matki zabił małego Filipa. "Uderzył jego głową o ścianę". Jest ostateczny wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa proces w sprawie śmierci 4-letniego chłopca, którego noga została przytrzaśnięta w tramwaju. Motorniczy ruszył, ciągnąc dziecko wzdłuż torowiska. Teraz prowadzący skład broni się przed sądem. We wtorek w jego sprawie zeznawał były pracownik Tramwajów Warszawskich. Na pytanie, czy tramwaj 105N jest niebezpieczny, odpowiedział bez wahania: - Oczywiście, że tak.

Zginął czterolatek, motorniczy oskarżony. "Mówią, że widoczność jest ograniczona, a jej nie ma wcale"

Zginął czterolatek, motorniczy oskarżony. "Mówią, że widoczność jest ograniczona, a jej nie ma wcale"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Grodziskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedno z aut wpadło do rowu. Dwie osoby zostały poszkodowane. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Są utrudnienia.

Wypadek pod Grodziskiem Mazowieckim, dwie osoby ranne

Wypadek pod Grodziskiem Mazowieckim, dwie osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę punktualnie o godzinie 11 w Warszawie zawyły syreny. Był to element ćwiczeń systemu alarmowego, realizowanego w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. Ponownie wycie było słychać o godzinie 12.

Syreny zawyły w Warszawie, ale nie wszędzie było je słychać

Syreny zawyły w Warszawie, ale nie wszędzie było je słychać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek o wykreśleniu z ewidencji mostu kolejowego w Górze Kalwarii. Kolejarze poinformowali w nim o złym stanie technicznym starej konstrukcji.

Kolejarze chcą rozebrać zabytkowy most. Złożyli wniosek

Kolejarze chcą rozebrać zabytkowy most. Złożyli wniosek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci wyjaśniają okoliczności zuchwałej kradzieży w centrum Warszawy. Złodzieje mieli wybić szybę w aucie i zabrać torbę z dużą kwotą pieniędzy. Poszkodowany nie zdążył zareagować.

Wybili szybę w aucie, ukradli torbę. Mężczyzna miał stracić ćwierć miliona euro

Wybili szybę w aucie, ukradli torbę. Mężczyzna miał stracić ćwierć miliona euro

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ten konkurs wyróżnia osoby pielęgnujące pamięć o historii polskich Żydów. - Ich postawy pozwalają nam mieć nadzieję na lepsze jutro - powiedział Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2024. Kapituła wyłoniła siedmiu finalistów. Laureatka lub laureat zostanie ogłoszony 28 października, podczas uroczystej ceremonii w muzeum.

"Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek"

"Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Marszałkowskiej potrwa przez ponad dwa tygodnie. Poznaliśmy szczegółowy program wydarzeń.

Parada, wystawy, koncerty, maraton filmowy. Program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Parada, wystawy, koncerty, maraton filmowy. Program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
PAP

Kim Gordon, ikona amerykańskiej sceny alternatywnej, współzałożycielka zespołu postpunkowego Sonic Youth, będzie muzyczną gwiazdą weekendu otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 25 października.

Ikona amerykańskiej sceny alternatywnej zagra na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ikona amerykańskiej sceny alternatywnej zagra na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła aktywistkom z Ostatniego Pokolenia zarzuty dewastacji pomnika Syrenki na bulwarach wiślanych. Według śledczych Julia P. i Marianna J. 8 marca oblały monument pomarańczową farbą. Kobiety nie przyznają się do winy.

Aktywistki z zarzutami dewastacji pomnika Syrenki

Aktywistki z zarzutami dewastacji pomnika Syrenki

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nieletni mieszkaniec Piaseczna wsiadł za kierownicę mercedesa kolegi i woził znajomych ulicami miasta. Podróż przerwali im policjanci. Teraz 16-latek odpowie przed sądem. Ukarany zostanie także właściciel auta.

16-latek woził znajomych. Właściciel auta poniesie konsekwencje

16-latek woził znajomych. Właściciel auta poniesie konsekwencje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie cztery promile alkoholu w organizmie miał 37-latek, który rowerem poruszał się drogą ekspresową S7. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów w okolicach Zygmuntowa (Mazowieckie).

Kompletnie pijany rowerzysta jechał drogą ekspresową

Kompletnie pijany rowerzysta jechał drogą ekspresową

Źródło:
PAP

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o kolejnych efektach prac przy rewitalizacji budynku dawnej Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Do odnowionego zabytku wkrótce wprowadzi się księgarnia sieci Empik.

"Wprawne oko dojrzy patynę i ciekawostki". Ceramika z dawnego budynku Cepelii coraz bliżej oryginału

"Wprawne oko dojrzy patynę i ciekawostki". Ceramika z dawnego budynku Cepelii coraz bliżej oryginału

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz ogłosił konkurs na operatora przestrzeni przy wejściu do stacji metra Centrum. Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny za umieszczanie murali na ścianach "patelni" przez 16 miesięcy.

Kto zamaluje ściany warszawskiej "patelni"?

Kto zamaluje ściany warszawskiej "patelni"?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmiertelny wypadek na Ursynowie. Kierujący busem 86-latek prawdopodobnie podczas manewru parkowania nie zauważył pieszego i go potrącił. Poszkodowany 75-latek nie przeżył.

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl