Nietypowy skręt z Wołoskiej. Ratusz: priorytet dla tramwajów

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plNowe rondo na skrzyżowaniu Wołoskiej, Racławickiej i Odyńca

Sygnalizacja świetlna na rondzie przy skrzyżowaniu Wołoskiej, Racławickiej i Odyńca działa prawidłowo i jest ustawiona zgodnie z przepisami – zapewnia stołeczny ratusz, a różnice w czasie skrętu w lewo wynikają z akomodacji i priorytetu dla tramwajów.

Jak się okazuje, sytuacja w której czasami kierowcy mogą skręcić w lewo z Wołoskiej w Racławicką lub Odyńca w kilkanaście sekund, a innym razem w kilka minut, nie jest szczególnie nietypowa. Pisaliśmy o niej we wtorek.

- Sygnalizacja świetlna na rondzie działa w tzw. akomodacji, co oznacza, że czas trwania poszczególnych faz świateł dostosowuje się do ruchu nie tylko samochodów, ale też pieszych i tramwajów – tłumaczy Tomasz Kunert z wydziału prasowego urzędu miasta.

Dodatkowo, pojazdy szynowe mają tutaj priorytet – ich zbliżenie się do skrzyżowania powoduje skrócenie zielonego światła. - Dlatego też możliwa jest sytuacja, że w danym momencie wspomniany przejazd (skręt w lewo i zjazd z ronda – red.) będzie trwał 15 sekund, a w innym 2 minuty - wyjaśnia Kunert i dodaje, że po zakończeniu wszystkich prac na Wołoskiej sygnalizacja świetlna na całym ciągu ulicy będzie w koordynacji.

Świateł tyle, ile trzeba

Zgodna z przepisami jest również liczba sygnalizatorów na rondzie. – Takowy musi być przed wjazdem na skrzyżowanie, przed zjazdem oraz przed torowiskiem tramwajowym – wymienia Kunert.

Niewykluczone jednak, że program w jakim działają światła, może się jeszcze zmienić. - Sygnalizacja świetlna funkcjonuje w pełnym zakresie w tym miejscu dopiero od dwóch dni, jej działanie jest obserwowane i prawdopodobnie konieczna będzie korekta po zakończeniu wszystkich prac na ul. Wołoskiej – zapowiada przedstawiciel ratusza.

Dłuższy zjazd ze skrzyżowania:

Zjazd ze skrzyżowania może potrwać (film przyspieszony)
Zjazd ze skrzyżowania może potrwać (film przyspieszony)Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Zjazd z "zieloną falą":

Płynny przejazd przy tzw. "zielonej fali"
Płynny przejazd przy tzw. "zielonej fali"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

jb/sk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości