"Niedługo tego miejsca może nie być." Sklep w miejsce kina Femina?

Jakie będą losy kina?Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Kino Femina może zniknąć z mapy Warszawy - zaalarmowała tvnwarszawa.pl internautka. Jak się dowiedzieliśmy, sklep w tym miejscu chce stworzyć firma Jeronimo Martins, która jest między innymi właścicielem sieci Biedronka i drogerii Hebe.

"Każda osoba związana z Warszawą zna kino Femina. Miejsce nie tylko ważne na aktualnej mapie Warszawy, ale odgrywające istotną rolę w historii. Jednak niedługo tego miejsca może nie być. Właściciel budynku chce w tu wybudować sklep" – napisała na warszawa@tvn.pl internautka.

Dyrektor: Informacja nas zaniepokoiła

Podążyliśmy tym tropem. Z pomocą przyszedł urząd dzielnicy Śródmieście.

- Trafił do nas wniosek o zmianę sposobu użytkowania i przebudowanie pomieszczeń kina Femina na funkcję usługowo-handlową - informuje w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. - Dokument miał braki. Wniosek o warunki zabudowy został później uzupełniony i przesłany, do uzgodnień, stołecznemu konserwatorowi zabytków i Zarządowi Dróg Miejskich - dodaje.

Jak udało się nam ustalić, wspomniany wniosek złożyła firma Jeronimo Martins, znana jako właściciel sieci sklepów Biedronka czy drogerii Hebe. Swoją działalność chcieliby prowadzić na powierzchni około 600 m kw.

- Jeżeli jest mowa o ponad 600 m kw., to mają apetyt również na sale kinowe - ocenia Edward Durys, dyrektor kina. - Oficjalnie o takim wniosku nie zostaliśmy powiadomieni. Dowiedzieliśmy się od życzliwych ludzi, naszych sąsiadów. Taka informacja nas zaniepokoiła - dodaje.

Właściciele nie komentują

Część budynku z kinem przy al. Solidarności 115 należy do rodziny Trepczyńskich. - Potwierdzam, że firma Jeronimo Martins kontaktowała się z nami, ale na razie sprawy nie komentujemy. Do czasu aż zakończy się postępowanie administracyjne – zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Paweł Trepczyński.

Uzyskanie warunków zabudowy nie oznacza jednak, że Femina zniknie z mapy Warszawy. Konieczne jest jeszcze pozwolenie na budowę.

Czy Jeronimo Martins stworzy tam sklep? Przedstawiciele firmy ograniczają się jedynie do ogólnej odpowiedzi. - Zgodnie z polityką firmy, informacje o nowych placówkach sieci Biedronka udostępniamy dopiero po ich otwarciu. Odnośnie planów rozwoju sieci sklepów Biedronka w dużych miastach pragniemy poinformować, że są one wpisane w naszą strategię. Do rutynowych działań sieci Biedronka należy stałe badanie możliwości rozwoju. Analizowanie lokalizacji nie jest równoznaczne z decyzją o powstaniu tam nowej placówki - mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, Kierownik ds. Relacji Zewnętrznych, Jeronimo Martins Polska S.A.

Historyczne miejsce

Jak mówi Edward Durys, nie wyobraża sobie, że jego kino może się zamienić na przykład w Biedronkę.

- Scena działała tu od lat 30. XX wieku. Od początku to miejsce pełniło funkcję kulturalno-rozrywkową. W czasie okupacji mieściła się tutaj tzw. scena koncertowa Femina, jedno z nielicznych miejsc pełniących funkcje kulturalno-rozrywkowe na terenie getta. Tutaj występowała Filharmonia Warszawska. W kinie jest też tablica, którą ufundowała fundacja Umschlagplatz. To jedno z ważniejszych miejsc dla wycieczek uczestniczących w Marszu Żywych - podkreśla Durys.

Po wojnie był tam magazyn. A w latach 50 już działało kino jednosalowe z balkonem. - W 1994 roku kino przeszło generalny remont, który zakończył się w 1996 r. 21 czerwca 1996 roku ruszyło, jako pierwszy polski multipleks. Posiadało 4 sale, klimatyzację, ekrany perełkowe i najlepsze projektory. Od 1996 roku odwiedziło nasze kino ponad 5 milionów widzów - twierdzi Durys.

Andrzej Rejnson//mz

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl