"Niedługo tego miejsca może nie być." Sklep w miejsce kina Femina?

Jakie będą losy kina?Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Kino Femina może zniknąć z mapy Warszawy - zaalarmowała tvnwarszawa.pl internautka. Jak się dowiedzieliśmy, sklep w tym miejscu chce stworzyć firma Jeronimo Martins, która jest między innymi właścicielem sieci Biedronka i drogerii Hebe.

"Każda osoba związana z Warszawą zna kino Femina. Miejsce nie tylko ważne na aktualnej mapie Warszawy, ale odgrywające istotną rolę w historii. Jednak niedługo tego miejsca może nie być. Właściciel budynku chce w tu wybudować sklep" – napisała na warszawa@tvn.pl internautka.

Dyrektor: Informacja nas zaniepokoiła

Podążyliśmy tym tropem. Z pomocą przyszedł urząd dzielnicy Śródmieście.

- Trafił do nas wniosek o zmianę sposobu użytkowania i przebudowanie pomieszczeń kina Femina na funkcję usługowo-handlową - informuje w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. - Dokument miał braki. Wniosek o warunki zabudowy został później uzupełniony i przesłany, do uzgodnień, stołecznemu konserwatorowi zabytków i Zarządowi Dróg Miejskich - dodaje.

Jak udało się nam ustalić, wspomniany wniosek złożyła firma Jeronimo Martins, znana jako właściciel sieci sklepów Biedronka czy drogerii Hebe. Swoją działalność chcieliby prowadzić na powierzchni około 600 m kw.

- Jeżeli jest mowa o ponad 600 m kw., to mają apetyt również na sale kinowe - ocenia Edward Durys, dyrektor kina. - Oficjalnie o takim wniosku nie zostaliśmy powiadomieni. Dowiedzieliśmy się od życzliwych ludzi, naszych sąsiadów. Taka informacja nas zaniepokoiła - dodaje.

Właściciele nie komentują

Część budynku z kinem przy al. Solidarności 115 należy do rodziny Trepczyńskich. - Potwierdzam, że firma Jeronimo Martins kontaktowała się z nami, ale na razie sprawy nie komentujemy. Do czasu aż zakończy się postępowanie administracyjne – zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Paweł Trepczyński.

Uzyskanie warunków zabudowy nie oznacza jednak, że Femina zniknie z mapy Warszawy. Konieczne jest jeszcze pozwolenie na budowę.

Czy Jeronimo Martins stworzy tam sklep? Przedstawiciele firmy ograniczają się jedynie do ogólnej odpowiedzi. - Zgodnie z polityką firmy, informacje o nowych placówkach sieci Biedronka udostępniamy dopiero po ich otwarciu. Odnośnie planów rozwoju sieci sklepów Biedronka w dużych miastach pragniemy poinformować, że są one wpisane w naszą strategię. Do rutynowych działań sieci Biedronka należy stałe badanie możliwości rozwoju. Analizowanie lokalizacji nie jest równoznaczne z decyzją o powstaniu tam nowej placówki - mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, Kierownik ds. Relacji Zewnętrznych, Jeronimo Martins Polska S.A.

Historyczne miejsce

Jak mówi Edward Durys, nie wyobraża sobie, że jego kino może się zamienić na przykład w Biedronkę.

- Scena działała tu od lat 30. XX wieku. Od początku to miejsce pełniło funkcję kulturalno-rozrywkową. W czasie okupacji mieściła się tutaj tzw. scena koncertowa Femina, jedno z nielicznych miejsc pełniących funkcje kulturalno-rozrywkowe na terenie getta. Tutaj występowała Filharmonia Warszawska. W kinie jest też tablica, którą ufundowała fundacja Umschlagplatz. To jedno z ważniejszych miejsc dla wycieczek uczestniczących w Marszu Żywych - podkreśla Durys.

Po wojnie był tam magazyn. A w latach 50 już działało kino jednosalowe z balkonem. - W 1994 roku kino przeszło generalny remont, który zakończył się w 1996 r. 21 czerwca 1996 roku ruszyło, jako pierwszy polski multipleks. Posiadało 4 sale, klimatyzację, ekrany perełkowe i najlepsze projektory. Od 1996 roku odwiedziło nasze kino ponad 5 milionów widzów - twierdzi Durys.

Andrzej Rejnson//mz

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl