- Przekroczona w Śródmieściu substancja szkodliwa to pył zawieszony PM10 - mówi Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.
"Może powodować raka"
Jakie skutki dla zdrowia może mieć ten pył? - Kaszel i problemy z oddychaniem - odpowiada Klech i dodaje, że długoterminowe oddziaływanie substancji może być znacznie gorsze. - Może wywołać raka, choroby serca takie jak zawał oraz choroby płucne - ostrzega.
Z prognoz WIOŚ wynika, że w niedalekiej przyszłości przekroczony zostanie także poziom takich substancji jak, PM2,5, benzo(a)piren oraz dwutlenek azotu(NO2). Dotyczyć to będzie całej Warszawy oraz innych miast i miejscowości na Mazowszu.
Problem ten urzędnicy i inspektorzy obserwują od kilkunastu lat. - Na Mazowszu przyczyną przekraczania zawartości substancji szkodliwych jest przede wszystkim ogrzewanie indywidualnych domów węglem i odpadami oraz komunikacja samochodowa - wyjaśnia nasz rozmówca.
Ograniczyć spacery
Wobec komunikatu WIOŚ wojewoda mazowiecki radzi, aby kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia zachowali szczególną ostrożność. - W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń powinni oni ograniczyć czas spędzony na świeżym powietrzu - informuje Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego
Co robić, aby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji? - Narzędziami służącymi do przeciwdziałania przekroczeń dysponują samorządy. Są to na przykład rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego, promowanie buspasów czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno–letnim - twierdzi rzeczniczka.
A Tomasz Klech zaleca także mieszkańcom ograniczenie palenia w kominkach i zaprzestanie wypalania traw.
su/b
Źródło zdjęcia głównego: archiwum