- Potrzeba nam więcej pokoju i spokoju - powiedział w słowie pasterskim za zakończenie uroczystości Bożego Ciała na pl. Piłsudskiego kard. Kazimierz Nycz. Nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
- Nie wystarczy zawiesić spory na czas przyjazdu papieża i młodzieży z całego świata, to byłoby za mało. Trzeba zacząć po nowemu rozwiązywać poważne ludzkie sprawy, tak jak przystoi ludziom, którzy do życia, do rodziny, do pracy idą od ołtarza Eucharystii. Czas zbliżających się uroczystości może być dobrą okazją do takiego nowego początku - podkreślił w homilii kard. Nycz.
Dalej stwierdził, że należy zadbać bardziej o "zgodę, miłość, jedność, przebaczenie". - Potrzeba nam więcej pokoju i spokoju, w ludzkich sercach, w rodzinach, w miejscach pracy, w świecie mediów, w życiu społecznym i politycznym - stwierdził.
"Mobilizujmy się nawzajem i zapraszajmy"
- Chcemy się otworzyć na ten wielki dar miłości Boga do człowieka, miłości do końca. Umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował. A odpowiedzią na tę miłosierną miłość Boga jest nasza miłosierna miłość do braci. Przypomina nam o niej Jezus, mówiąc na Górze Błogosławieństw: "błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". To są słowa przewodnie światowych Dni Młodzieży w Krakowie, wybrane przez papieża Franciszka - podkreślił kard. Nycz.
- W połowie lipca - kontynuował - przyjmiemy w Warszawie młodzież z całego świata, w rodzinach, parafiach i w mieście. Jest to tygodniowy przystanek w drodze do Krakowa, na Światowe Dni Młodzieży i na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Tam, w Krakowie, będzie radosne święto młodego Kościoła. Chciejmy wszyscy, na miarę naszych możliwości, uczestniczyć w tych Dniach. Mobilizujmy się nawzajem i zapraszajmy, w szczególności młodzież naszej archidiecezji - apelował kard. Nycz.
Procesja na pl. Piłsudskiego
Wcześniej Nycz poprowadził procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy ustawionych na Krakowskim Przedmieściu. Słowo pasterskie wygłosił przy ostatnim ustawionym na pl. Piłsudskiego. Tam też udzieli błogosławieństwa miastu i Polsce.
W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy uczelni, wojsko oraz mieszkańcy.
Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. Ustanowił je 1264 roku papież Urban IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Utrudnienia i objazdy
Jak informował ZTM, utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej potrwają do godziny 14.00.
W czasie zamknięcia dla ruchu pl. Piłsudskiego linie autobusowe 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 były kierowane na trasy objazdowe.
Uroczystości Bożego Ciała
PAP/skw/b