- Po mału przygotowujemy się do otwarcia kina. Chcemy, by odbyło się na początku października. Wysyłamy już teraz sygnał do widzów, że będziemy chcieli, by tworzyli oni nowy Iluzjon razem z nami – mówi Justyna Jabłońska, rzecznik prasowy Filmoteki Narodowej.
I dodaje: - Pierwsze propozycje nazw widzów krążą wokół bohaterów filmowych, czy zmodyfikowanych tytułów filmów.
Dwie sale i videowall
Wnętrze kina Iluzjon ma się bardzo przeobrazić. Przede wszystkim zamiast jednej sali projekcyjnej będą dwie. Większa zachowa charakter oryginalnego wystroju, ale wzbogacona zostanie o scenę przed ekranem. Tu pojawi się również fosa orkiestrowa.
Sala "mała" będzie miała 49 miejsc i przeznaczona będzie do kameralnych pokazów. Zostanie nowocześnie zaaranżowana i funkcjonalnie połączona z małym foyer, którego głównym elementem będzie szklana ściana z zestawem monitorów prezentacyjnych – videowall. Tym sposobem stworzy możliwość prezentowania wystaw z obszaru sztuk audiowizualnych.
Propozycje nazw dla tych dwóch sal można przesyłać do 14 maja na adres konkurs@fn.org.pl. Do wygrania półroczne karnety do kina Iluzjon.
Budynek kina przy Narbutta 50a zaprojektował Mieczysław Piperek w 1948 roku. Na początku działało tam kino "Stolica", które ustąpiło miejsca Iluzjonowi w 1997 r. Budynek, który dziś znajduje się na liście zabytków, od 2008 roku należy do Filmoteki Narodowej. Modernizacja będzie kosztować 12 milionów zł. Jest prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków. Projekt architektoniczny przebudowy jest autorstwa pracowni "Żera2Architekci".
Ze względu na remont, kino Iluzjon działa obecnie w Bibliotece Narodowej.
"Nowy" Iluzjon za 12 milionów
Modernizację Iluzjonu podglądaliśmy w listopadzie zeszłego roku. O tym, jak będzie wyglądało kino po remoncie, opowiadał dyrektor Filmoteki Narodowej:
band/roody